מגלגל...
x

מחקר: צעירים נכשלים בבדיקת שתן זמן רב לאחר השימוש בקנאביס

מחקר חדש מאוניברסיטת הרווארד מצא כי רבים מהצרכנים הצעירים עשויים לקבל תוצאה חיובית עבור THC בבדיקת שתן זמן רב לאחר השימוש האחרון בקנאביס.

מחקר חדש מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד בשיתוף אוניברסיטת ג’ונס הופקינס מצא כי עבור חלק נרחב מהמשתמשים הצעירים, שרידים של קנאביס נשארים בשתן זמן ארוך יותר מכפי שנהוג היה לחשוב – ורבים מהם יקבלו תוצאה חיובית בבדיקת שתן בסיסית ונפוצה גם אחרי 25 ימים.

כאשר THC נצרך, הוא מתפרק בגוף לכמה מטבוליטים (תוצרי פירוק המיוצרים בעת חילוף החומרים בגוף) שהעיקרי בהם נקרא 11-OH-THC. לאחר פירוק נוסף בגוף, ה-11-OH-THC הופך למטבוליט בשם THC-COOH – זהו המטבוליט העיקרי של קנאביס שמופרש בשתן, והחומר שבדיקות השתן לרוב מחפשות אחריו.

מחקרים שבוצעו בעבר במטרה לבדוק כמה זמן THC-COOH נשאר בשתן מצאו כי בבדיקות סטנדרטיות נפוצות שבהן סף הגילוי הוא מ-50 ng/ml ומעלה, המשתמש המזדמן יקבל תוצאה חיובית עד 3-4 ימים לאחר השימוש, והמשתמש הקבוע יקבל תוצאה חיובית עד 7 ימים לאחר השימוש.

בבדיקות מתקדמות יותר עם סף גילוי רגיש יותר של 20 ng/ml, זמני הגילוי המקסימליים עבור רובם המוחלט של המשתמשים הם 7 ימים עבור המשתמש המזדמן ו-21 ימים עבור המשתמש הקבוע. ישנן גם בדיקות רגישות במיוחד בהן סף הגילוי הוא 5 ng/ml וזמן הגילוי המקסימלי הוא סביב חודש, אך הן נדירות יותר.

בעבר כן תועדו מקרים בהם זמני הגילוי היו ארוכים יותר, אך אלו נחשבו למקרים חריגים ונדירים ביותר, וחלון הזמן של 7-21 ימים נחשב להערכה הסטנדרטית בתחום בדיקות הסמים.

עד 80 ימים לאחר השימוש אצל חלק מהצעירים

אך לפי המחקר הנוכחי, ההערכה הזאת, שמתבססת על מחקרים שנערכו בעיקר על נבדקים בוגרים, אינה נכונה כלל כאשר מדובר במשתמשים צעירים. למעשה, רבים מהם יקבלו תוצאה חיובית לזמן ארוך יותר אפילו בבדיקה הזולה והבסיסית ביותר – זו של סף 50 ng/ml.

“למרות שמתבגרים ומבוגרים-צעירים הם אלו שצורכים קנאביס בתדירות הגבוהה ביותר, כל הספרות המדעית שנכתבה עד כה על האופן בו צריך לפרש תוצאות של בדיקות לגילוי קנאביס בשתן, מבוססת על נתונים שנמדדו במבוגרים,” מסבירים החוקרים.

צוות החוקרים עקב אחרי הרמות של המטבוליט העיקרי של קנאביס בשתן, THC-COOH בקבוצה של 70 צעירים (גיל 15 עד 25) במהלך חודש של התנזרות מפוקחת מקנאביס.

אחרי 25 ימים ללא שימוש, רמות ה-THC-COOH בשתן של 19% מהנבדקים עדיין היו גבוהות מ-50 ng/ml – מספיק כדי להיכשל גם בבדיקת השתן הבסיסית והזולה ביותר עם סף הרגישות הנמוך ביותר והרבה יותר לעומת פרק הזמן שנחשב עד היום כתקופה המקסימלית לתוצאה חיובית בבדיקה מסוג זה שעמד על כשבוע בלבד.

בקרב 40% מהנבדקים עדיין נמצאו רמות THC-COOH גבוהות מ-5 ng/ml בחלוף 25 ימים ללא שימוש. כלומר – אם היו עורכים להם בדיקת שתן מתקדמת יותר, עם סף זיהוי רגיש יותר, כל הנבדקים האלו היו מקבלים תוצאה חיובית.

בנוסף, בהסתמך על מדידת קצב הסילוק מהגוף של המטבוליט THC-COOH, החוקרים יצרו תחזית לזמן הנוסף שיידרש עד שרמותיו בשתן של הנבדקים ירדו מתחת לסף הגילוי. לפי ההערכה שלהם, רמות ה-THC-COOH אצל חלק מהנבדקים היו נשארות מעל 5 ng/ml אף עד 80 יום לאחר השימוש בקנאביס.

על פי תוצאות המחקר תדירות גבוהה יותר של שימוש בקנאביס לפני תקופת ההתנזרות הובילה לריכוזים התחלתיים גבוהים יותר של THC-COOH בשתן – אך לא השפיעה כלל על קצב הסילוק שלו מהגוף.

“ממצאים אלו מראים כי תוצאה חיובית עבור מטבוליטים של קנבינואידים בשתן לא בהכרח מעידה על שימוש בקנאביס בתקופה האחרונה,” כתבו החוקרים, ועל כן הם מדגישים את “הצורך הדחוף בבדיקות אמינות יותר שיוכלו לקבוע בצורה מדויקת האם נעשה שימוש בקנאביס לאחרונה או לא”.

יש לציין כי מחקרים קודמים הצליחו גם הם לזהות בעבר את הנוכחות של THC-COOH בשתן עד 100 יום לאחר השימוש האחרון בקנאביס אצל צרכנים שהפסיקו את השימוש שלהם. הממצאים האלו, הגם שנחשבו לחריגים ונדירים במיוחד, הוכיחו כי תוצאה חיובית עבור קנאביס בבדיקת שתן אינה מעידה בהכרח על שימוש בשבועות האחרונים, או אפילו בחודשיים האחרונים.

מה שיוצא דופן במחקר הנוכחי הוא השיעור הגבוה (19%) של נבדקים שרמות הTHC-COOH בשתן שלהם נשארו גבוהות במיוחד במשך זמן ארוך משמעותית מהצפוי. ממצא זה מראה כי כאשר מדובר בנבדקים צעירים, החריגות הללו כלל אינן נדירות, והן מתרחשות אצל כמעט חמישית מהנבדקים.

בדיקת שתן בנהיגה

ממצאים אלו גרמו לרשות האמריקאית לבטיחות בדרכים להכיר בחסרונות של בדיקות השתן, ובכך שלא ניתן להסיק מהן בוודאות האם השימוש נעשה בזמן האחרון. במסמך רשמי שלה מצהירה הרשות כי “זיהוי של מטבוליטים של THC בשתן, ובעיקר של THC-COOH, מעיד אך ורק על חשיפה קודמת ל-THC, ולא על הזמן שבו החשיפה הזו התרחשה, המינון שנצרך, או מידת ההשפעה שהייתה לו על הנבדק”.

חשוב להבחין בין בדיקות שמודדות את רמת ה-THC בגוף, ונועדו לתת אומדן לרמת ההשפעה שהנבדק נמצא תחתיה ברגע הבדיקה, לבדיקות שמודדות את רמת המטבוליטים של THC בגוף ונועדו רק לקבוע האם הנבדק השתמש בקנאביס בתקופה האחרונה. תוצאה חיובית עבור THC-COOH עשויה להתקבל גם שבועות לאחר השימוש בקנאביס ולכן אינה מעידה בהכרח על שימוש באותו היום או אפילו השבוע.

למרות זאת, בישראל תוצאה חיובית עבור THC-COOH בבדיקת שתן נחשבת כאינדיקציה לנהיגה בשכרות וכעילה לשלילת רישיון. עתירה שהוגשה לבג”ץ ע”י אורן ליבוביץ’, עורך מגזין קנאביס, עוסקת בנקודה זו בדיוק – ודורשת להורות למשטרה לחדול לחלוטין מביצוע בדיקה לאיתור THC-COOH ולעבור לבדיקת THC בלבד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר