מחקר מפתיע: צרכני קנאביס פעילים ומצליחים יותר מהמתנגדים

מחקר חדש מנפץ את הסטיגמה הנפוצה כלפי צרכני קנאביס כחסרי מוטיבציה, בטלנים ועצלנים. סקר שנערך בקרב 2,000 משתתפים במדינות שהתירו לגליזציה מראה כי אלו הצורכים קנאביס הם דווקא אנשים מאוזנים, מסופקים ומצליחים יותר מאלו שמתנגדים לשימוש.

מאת: מיתר דרור

צרכני קנאביס נמצאים בכל רובד של החברה – משיפוצניקים ומורים עד לאנשי עסקים ופוליטיקאים – אך אין מי שלא שמע את הסטיגמה שנדבקה להם כבטלנים ועצלנים. אותה סטיגמה מחוזקת על ידי חלקים מסוימים בתקשורת ובמערכת הפוליטית כחלק מהמלחמה הבלתי פוסקת בצמח.

אך מחקר חדש, שנערך על ידי חברת BDS Analytics העוקבת אחר שוק הקנאביס האמריקאי (ללא שום קשר לתנועת BDS), עוזר לנפץ את הסטיגמה ומראה שייתכן וצרכני קנאביס הינם דווקא אנשים מאוזנים מבחינה נפשית וחברתית, מסופקים ומצליחים יותר מאלו שאינם צורכים וכן מאלו המתנגדים לשימוש.

בנוסף נמצא שאלו שצרכו קנאביס מרוויחים בממוצע שכר גבוה יותר מאלו שאינם צורכים ומאלו שמתנגדים לשימוש, בעלי תארים גבוהים יותר ומובטלים פחות, מגדירים את עצמם מאושרים יותר, בעלי מספר גבוה יותר של ילדים ואפילו אקטיביים וחברתיים יותר.

המחקר נערך בקרב 2,000 משתתפים ממעמדות סוציו-אקונומיים שונים במדינות קולורדו וקליפורניה – שתי מדינות שאישרו בשנים האחרונות לגליזציה ושאחוזי צריכת הקנאביס בהן גבוהים יחסית. מתוכם 1,200 נבדקים אשר צרכו קנאביס לפחות פעם אחת במהלך 6 החודשים שקדמו למחקר.

המחקר השתדל לייצג את כלל האוכלוסייה על ידי הגבלת מספר הנבדקים אשר צרכו או צורכים קנאביס וחילק את קבוצות המשתתפים לשלוש קטגוריות:

1.”צרכנים“: אנשים אשר צרכו קנאביס או מוצרי קנאביס במהלך ששת החודשים האחרונים (מכל מקור, כולל שוק שחור).
2.”מקבלים“: אנשים אשר ישקלו לצרוך קנאביס או מוצרי קנאביס בעתיד.
3.”מתנגדים“: אנשים אשר לא ישקלו לצרוך קנאביס או מוצרי קנאביס בעתיד.

במהלך המחקר נשאלו הנבדקים מספר רב של שאלות הנוגעות למצבם הכלכלי, פעילותם החברתית, מצבם הנפשי והחברתי, מספר הילדים, תחומי עיסוק ועוד.

הגשמה עצמית ומקצועית

 • ממוצע הכנסה שנתי לבית בקרב “צרכנים” תושבי קליפורניה הוא 93,800$, לעומת 72,800$ בקרב “מקבלים” ו-75,900$ בקרב “מתנגדים”.
 • אחוז האנשים שמחזיקים בתואר שני בקרב “צרכנים” בקליפורניה עומד על 20%, לעומת 13% בקרב “מקבלים” ו-12% בלבד בקרב “מתנגדים”.
 • עבודה במשרה מלאה היא חלק מחייהם של 64% מה”צרכנים” בקולורדו, לעומת 51% מה”מקבלים” ו-54% מה”מתנגדים”.

מרוצים מהחיים

 • כמעט 5 מכל 10 “צרכנים” בקולורדו מסכימים כי הם מרוצים מחייהם היום יותר משהיו מרוצים לפני שנה, לעומת 4 מכל 10 בקרב “מקבלים” ו”מתנגדים”.

הורות וילדים

 • 64% מה”צרכנים” בקליפורניה הם הורים, לעומת 60% מה”מקבלים” ו-55% מה”מתנגדים”.
 • “צרכנים” בקליפורניה הם גם בעלי סיכוי גבוה יותר לחיות עם ילדים עד גיל 10 – 37% לעומת 23% במשפחות של “מקבלים” ו-11% בקרב משפחות של “מתנגדים”.
 • פעילות חברתית

  • בקרב ה”צרכנים” בקולורדו 36% מתארים עצמם כ”אנשים חברתיים מאוד”, לעומת 21% בקרב “מקבלים” ו-28% בקרב “מתנגדים”.
  • ה”מקבלים” בקולורדו היו בעלי סיכוי גבוה יותר לעסוק בתחביבים ולתאר עצמם כיצירתיים, לעומת ה”צרכנים” וה”מתנגדים”.

  פעילות חוץ

  • “צרכנים” בקולורדו ובקליפורניה סיפרו בסקר כי הם נהנים מפעילות מחוץ לבית באחוזים גבוהים יותר (50% בקולורדו ו-57% בקליפורניה), לעומת ה”מתנגדים” (36% בקולורדו ו-26% בקליפורניה).

  התנדבות

  • 38% מה”צרכנים” בקליפורניה מעידים כי הם נוהגים להשקיע מזמנם בפעילות התנדבותית, לעומת 25% מה”מתנגדים”.

  “צרכני הקנאביס רחוקים מהמאפיינים אליהם שויכו לאורך השנים,” אומרת לינדה גילברט, ראש מחלקת חקר צרכנים בחברה. “למעשה מאפיינים של אורח חיים חיובי כמו התנדבות, יצירת קשרים חברתיים, סיפוק מהחיים והנאה מפעילות גופנית ופעילות חיצונית, בולטים יותר בקרב צרכני קנאביס, לפחות בקולורדו וקליפורניה.”

  המחקר עצמו צפוי להתעדכן מדי שישה חודשים ללא הגבלת זמן, כשעל פי הפרסום היעד הבא הוא לבצע את המחקר גם בוושינגטון ואורגון (שתי מדינות נוספות בארה”ב שאישרו לגליזציה).

  ראו עוד:
  9 מצליחנים חובבי קנאביס
  7 מנכ”לים מצליחים שעישנו קנאביס

  המשך קריאה
  Back to top button
  Close

  אופס!

  אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר