מחקר: כך משפיעות פטריות קסם על המוח

מחקר חדש שנערך בימים אלו מנסה לבדוק כיצד משפיעים חומרים פסיכדליים על התנהגות המוח וכיצד הם משפיעים על מה שאנו מכנים “תודעה”.

מחקר חדש שנערך בימים אלו בוחן כיצד משפיעים חומרים פסיכדליים על התנהגות המוח ומה שאנו מכנים “תודעה”. במחקר, שנערך על ידי קבוצת חוקרים מאיטליה ומאנגליה, נבדק האופן בו מתקשרות רשתות בינן לבין עצמן בתוך המוח האנושי תחת השפעת פסילוסיבין לעומת השפעת פלסיבו.

במהלך המחקר בחנו החוקרים סריקות מוח fMRI של 15 אנשים להם הוזרק פסילוסיבין, הרכיב הפעיל בפטריות קסם, והשוו את הממצאים עם סריקות המוח של אותם נבדקים לאחר שקיבלו פלסיבו (תרופת דמה).

דוגמה לממצאי המחקר ניתן לראות בגרף שלהלן. כל עיגול מייצג את הקשרים בין רשתות תקשורת שונות בתוך המוח, כאשר העיגול הימני מייצג את מוחו של אדם תחת השפעת פסילוסיבין והעיגול השמאלי את מוחו של אדם תחת השפעת פלסיבו.

רשתות תקשורת במוח תחת השפעת פסילוסיבין
העיגול הימני מייצג את מוחו של אדם תחת השפעת פסילוסיבין והעיגול השמאלי את מוחו של אדם תחת השפעת פלסיבו

“מטרת המחקר כלל לא היתה לחקור פסיכדליה,” מסביר על פי הדיווח ד”ר ג’ובאני פטרי, מתמטיקאי איטלקי ואחד מעורכי המחקר. “השתמשנו בפסילוסיבין רק מאחר והוא מושלם לבדיקות מהסוג הזה.”

“דברים רבים מתרחשים בתוך מוח נורמלי, אבל קשה לדעת מה בדיוק קורה שם כשמסתכלים, או מה אחראי למה,” הוסיף. “בעזרת עיוות של התודעה אנחנו יכולים להבחין בשינויים ולהבין מה בדיוק קורה.”

פטריות פסילוסיבין
פטריות פסילוסיבין

“במושגים מתמטיים,” ממשיך פטרי, “מוחות נורמליים נמצאים במבנה תואם, מסודר וקבוע ולא מתרחשות הקשרויות בין רשתות המוח. ברגע שנוטלים מנת פסילוסיבין, פתאום הרשתות מתחילות להיקשר אחת לשנייה כמו משוגעות, אבל לא בצורה מקרית רנדומלית, אלא במבנים חדשים אך ברורים.”

בסיכום המחקר כותבים החוקרים כי “אנו יכולים רק להעריך מהן המשמעויות של אותם סדרים חדשים שיוצר הפסילוסיבין בין רשתות המוח, כאשר אחת מהן היא ‘סינסתזיה’ (עירוב חושים)” – תופעה שבה גירוי אובייקטיבי אשר נתפס בחוש אחת, מעורר חוויה סובייקטיבית בחוש אחרת. כלומר, מיזוג קוגניטיבי בין חושים שונים.

על אף הממצאים המעניינים, מדובר עוד בתחילת הדרך של המחקר. “אנחנו עדיין לא ברמת פרשנות גבוהה מספיק מבחינה מתמטית,” סיכם. “השאלה הגדולה של מדעי המוח היא מאיפה מגיעה התודעה. את זה אנחנו עדיין לא יודעים.”

ראו עוד:
צפו: כך פסיכדליה יכולה להציל את חייכם
כמו בחלום: איך פטריות קסם “הורגות את האגו”
מחקר: פטריות קסם יעילות לגמילה מעישון סיגריות
טריפ ריפורט: איך להשתמש בפטריות קסם
סמים – מה הם עושים לנו (כל העובדות)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר