אונ’ אריאל: 60% ממטופלי הקנאביס הרפואי ‘מזליגים’ חלק מהקנאביס שלהם לאחרים

לפי מחקר מאוניברסיטת אריאל, כ-60% מבעלי רישיונות הקנאביס רפואי בארץ נתנו חלק מהקנאביס שלהם לאדם אחר בעבר, רובם העידו כי עשו זאת כדי לעזור לאדם חולה ללא רישיון וכי לא קיבלו עבור זה תמורה כספית

‘זליגה’ של קנאביס רפואי, כלומר העברתו ממטופלים שרכשו אותו באופן חוקי לאנשים אחרים, היא נושא שליווה את ענף הקנאביס הרפואי בישראל מיום היווסדו ושימשה כאחד הטיעונים העיקריים של המתנגדים להרחבת השימוש בקנאביס רפואי.

למרות זאת, עד היום לא היו שום הערכות מבוססות כלשהן לגבי השכיחות או ההיקף של תופעת הזליגה, למעט הפעם היחידה בה גורם רשמי נתן אומדן כלשהו להיקף התופעה, כאשר בשנת 2014 אמר סגן מנהל היק”ר דאז ד”ר מיכאל דור כי על פי הערכות משרד הבריאות כ-30% מהקנאביס הרפואי זולג אל השוק השחור.

כעת, מחקר חדש שנערך על ידי חוקרים מהחוג לקרימינולוגיה באוניברסיטת אריאל ופורסם השבוע, בחן את סוגיית זליגת הקנאביס הרפואי בישראל וניסה להעריך את השכיחות של התופעה באמצעות ראיונות עם 202 מטופלי קנאביס ישראלים.

לפי תוצאות המחקר, 59.4% מהמטופלים ‘מזליגים’ חלק מהקנאביס שהם מקבלים במרשם לאנשים אחרים. על פי הממצאים, רובם עושים זאת על מנת לעזור לחולים שאין ברשותם רישיון לקנאביס רפואי.

מתוך 202 המטופלים שרואיינו, 97.5% השיבו “כן” לשאלה “האם אתה מודע לכך שהעברת קנאביס רפואי לאדם אחר מהווה עבירה פלילית”. למרות זאת, כאמור, 59.4% העידו כי הם נתנו מהקנאביס הרפואי שלהם לאנשים אחרים בעבר. מתוכם, 52.8% העידו כי הם נתנו מהקנאביס שלהם לאדם אחר “כמה פעמים בעבר”, 28.7% העידו כי הם עושים זאת “כמה פעמים בשנה”, ועוד 18.5% העידו כי הם עושים זאת “כל חודש”.

61.2% מהמטופלים ש’מזליגים’ העידו כי האדם אשר אליו הם העבירו את הקנאביס היה אדם שזקוק לקנאביס מסיבה רפואית, אך אינו מחזיק ברישיון. רק כרבע (24.2%) מהמטופלים ש’מזליגים’ העידו כי הם עשו זאת בתמורה לתשלום. 17.2% מה’מזליגים’ אמרו כי האדם לו נתנו קנאביס רפואי היה מטופל קנאביס בעצמו וכי הם עשו זאת במסגרת מה שמכונה ‘החלפת זנים’, כך שאותם מקרים אולי לא בדיוק עומדים בהגדרה הקלאסית של ‘זליגה’.

החוקרים ניסו גם למצוא האם יש קשר בין מאפיינים נוספים של המטופלים, כמו גיל, מגדר, אמונה דתית, מספר שנות לימוד, השכלה ורמת הכנסה, לסבירות שהם ‘יזליגו’ מהקנאביס שלהם. כך נמצא כי שיעור ה’מזליגים’ היה גבוה יותר בקרב מטופלים חילוניים (64.2%) לעומת מטופלים דתיים או מסורתיים (41.9%), וכי ישנו קשר שלילי בין הסבירות להזליג לבין גיל המטופל ומספר שנות ההשכלה שלו, כלומר ככל שמטופל יותר מבוגר ובעל יותר שנות השכלה, כך פחות סביר שהוא יזליג.

ממצאי המחקר: זליגת קנאביס רפואי
60% ממטופלי הקנאביס הרפואי מזליגים חלק ממנו לאחרים – חלק מממצאי המחקר של אוניברסיטת אריאל

“קנאביס מסווג כסם מסוכן בישראל, כך שה’הזלגה’ שלו ע”י מטופלים נחשבת תחת פקודת הסמים המסוכנים לעבירת סחר בסמים שנושאת עונש מאסר בפועל של עד 20 שנה,” סיכמו החוקרים, ד”ר ורד נאמן חביב ורון פז. “למרות ההשלכות החוקיות הפוטנציאליות, תופעת הזליגה של קנאביס נותרת נפוצה, מה שמעיד על רמת הרתעה נמוכה מפני ביצוע עבירה זו. השכיחות של זליגת הקנאביס הרפואי מדגישה את החשיבות של הנושא ומחייבת התייחסות. הפער בין האיסור החוקי לבין המציאות בשטח מחייב שינויים במדיניות הנוגעת לקנאביס רפואי”.

זהו כאמור המחקר הראשון מסוגו שמנסה להעריך את היקף תופעת הזליגה של קנאביס רפואי בישראל, אך יש לציין כי בשנה שעברה (2023) פורסם מחקר אחר שנערך ע”י החוקרים ד”ר ורד נאמן חביב וד”ר ניר רוזמן, ובו הם בחנו את התפיסה הציבורית בישראל בנוגע לחומרת העבירה של הזלגת קנאביס רפואי. ממצאי המחקר הראו גם אז, שלמרות שהדבר נחשב לעבירה חמורה לפי החוק, התפיסה של הציבור הישראלי היא כי מדובר בעבירה קלה בלבד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר