מהפכה בישראל: קנאביס רפואי בבתי מרקחת

הדיון הרביעי של ועדת הסמים החדשה של הכנסת היה מרגש במיוחד: לראשונה אישר שר הבריאות כי בקרוב רופאים יוסמכו לספק קנאביס רפואי, שיחולק להם באופן מסודר בבתי מרקחת. מכרז חדש למגדלי קנאביס יפורסם. תבוטל חלוקת הקנאביס על פי זנים. “אני מתרגשת, זו מהפכה,” אמרה ח”כ זנדברג, יו”ר הועדה. צפו בדיון המלא.

הבוקר התכנסה ועדת הסמים החדשה בראשותה של ח”כ תמר זנדברג לדיון רביעי ואחרון במרתון דיונים שנפתח לפני כחודש ומסתיים עתה עם יציאת חברי הכנסת לפגרת הקיץ. בשלושת הדיונים הקודמים עלו שלל נושאים בתחום מדיניות הקנאביס, הפללת הצרכנים וכו’ כאשר הדיון הבוקר הוקדש לנושא הקנאביס הרפואי.

כבר בשבוע שעבר אישרו נציגי משרד הבריאות כי בקרוב יוכלו רופאי משפחה לספק את קנאביס רפואי באופן עצמאי – לאחר שיעברו הכשרה מסודרת במסגרתה יקבלו גם את “הספר הירוק“, ספר הקנאביס החדש של משרד הבריאות.

קנאביס רפואי במרשם רופא – בבתי המרקחת

על התכנית למכור קנאביס רפואי פורסם כבר בשנת 2013 והבוקר – אחרי שנים של דיונים ומלחמות – נתן סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, המשמש כשר הבריאות בפועל, את הגושפנקא הסופית להצהרה מהשבוע שעבר ומסר באופן חד-משמעי כי בקרוב יוכלו רופאים לספק רשיונות לשימוש בקנאביס ללא צורך באישור פרטני של משרד הבריאות כפי שקורה היום.

יעקב ליצמן
יעקב ליצמן: “רופאים יחלקו קנאביס רפואי”

עוד הודיע ליצמן כי בניגוד למצב הנוכחי בו מקבלים המטופלים את התרופה ישירות מהמגדלים, על פי התכנית החדשה יקבלו החולים את קנאביס רפואי בבתי מרקחת מסודרים שיספקו את המוצר.

בעקבות הגידול הצפוי במספר הזכאים לרשיון קנאביס צפוי בקרוב גם להתפרסם מכרז חדש למגדלי קנאביס רפואי, לו מחכים חקלאים רבים ברחבי הארץ.

תבוטל החלוקה לפי זנים

בועז לב, סמנכ”ל משרד הבריאות, הסביר כי בתכנית החדשה יחולק הקנאביס הרפואי לא על פי זנים, אלא על פי כמויות חומר פעיל בלבד. “לא יהיה תיוג של זנים כאלה או אחרים אלא לפי כמות,” אמר, “החלוקה תהיה בבתי מרקחת. הרבה יותר רופאים יוכלו לתת את זה לאחר שיקבלו הדרכה מקצועית ויוכלו לתת את התרופה הזאת באחריות.”

ההודעה באה בעקבות החלטת בג”צ מלפני כחודש, שם קבעו שלושה שופטים כי על המדינה ומשרד הבריאות לעצור את העברת ענף הקנאביס הרפואי לחברת שרא”ל ולהציג תכנית להסדרת השוק בתוך 60 ימים. הבוקר, כ-45 ימים לאחר החלטת בג”צ, מודיע משרד הבריאות באופן רשמי על השינוי הקרוב.

“אנחנו כרגע בבדיקות לאחר שבג”צ העביר את האחריות אלינו,” אמר הבוקר ליצמן. “נסדר את האפשרות שקנאביס יינתן במרשם רופא ואני מקווה שבקרוב זה יסתדר. יהיה רישום ונפקח על זה, אבל זה יהיה בסטנדרט כמו תרופה. נוציא מכרז בנושא המגדלים ואני מקווה שנקבל את אישור בג”ץ.”

זליגה זה לא כזה נורא

ח”כ ינון מגל העלה את נושא החשש של הרשויות מזליגת הקנאביס לשוק החופשי וקבע כי זה עדיף מכל אלטרנטיבה: “לגבי זליגה – המשטרה צריכה לטפל אם יש סחר לא חוקי,” אמר, “אבל גם אם יש זליגה – האפשרויות הן או שאנשים יקנו את הקנאביס באופן בלתי חוקי ממשפחות פשע שעושות מיליונים, או שיקבלו את זה מאותה ‘זליגה’. אני בעד שכמה שפחות כסף יגיע למשפחות הפשע, לאנשים האלימים. אז אני לא מבין את החשש הגדול של הזליגה של הקנאביס הרפואי”.

תמר זנדברג
ח”כ תמר זנדברג, יו”ר ועדת הסמים: “אני מתרגשת, זו מהפכה”

במהלך הדיון עלו נציגי עמותות למען קנאביס רפואי, הורים לילדים חולים שסיפרו על ההקלה בחייהם בעקבות הטיפול החדש בקנאביס ועוד. בין השאר הושמעה הקלטה בה נשמע ד”ר מיקי דור, האחראי על היק”ר, כשהוא אומר לרופא להקטין את המינון של קנאביס רפואי לחולה.

ח”כ שלי יחימוביץ’ הגיע לראשונה לדיון גם היא: “זו בשורה מדהימה של סגן שר הבריאות שחולים יוכלו לקבל קנאביס, שזה המזור היחיד לכאבם,” אמרה.

ח”כ תמר זנדברג, יו”ר הועדה, התרגשה בסיכום הדיון ובירכה על הכרזתו של סגן השר. “אני מתרגשת,” אמרה, “זו מהפכה. שמענו כאן בשורה מאוד גדולה בפעם הראשונה מזה כמה שנים. זאת בשורה עצומה וענקית, תודה רבה לך על פריסת העקרונות האלה. אני חושבת שהתחום שיווע לבשורה כזאת.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר