מחקר חדש: קנאביס יכול לשפר ראיית לילה

חוקרים גילו שרכיבים בקנאביס מגרים את התאים ברשתית העין (רטינה) ומשפרים את יכולות הראייה בחושך על ידי רגישות מוגברת לאור. כעת הם מקווים שבעזרת הקנאביס ניתן יהיה גם למנוע התפתחות של מחלות עיניים כמו גלאוקומה ורטיניטיס פיגמנטוזה.

יתרונותיהם הבריאותיים של רכיבי הקנאביס נחקרו ונתגלו זה מכבר, אך מעת לעת מתפרסמים נתונים מעניינים שמצליחים להפתיע גם את האדוקים שבתומכי הצמח. מחקר חדש מגלה ששימוש בקנאביס עשוי לשפר גם ראיית לילה.

במחקר בדקו החוקרים את השפעות רכיבי הקנאביס על ראשנים של צפרדע רפואית (המשמשת למחקרים בגלל עורה השקוף) ומצאו כי הזרקת הקנבינואידים הגבירה את הרגישות של הראשנים לאור.

קנאביס לשיפור ראיית לילה

החוקרים מצאו שרכיבים בקנאביס יכולים לגרום לרשתית (רטינה – Retina), השכבה הרגישה לאור המרפדת את החלק הפנימי של העין, להיות רגישה יותר לאור ובכך לעזור לראות טוב יותר בסביבה עם תאורה חלשה. בנוסף נמצא שרכיבי הקנאביס יכולים לעזור בהקלה על בעיות רפואיות בעיניים כמו ‘רטיניטיס פיגמנטוזה’ – מחלת עיניים ניוונית התוקפת בישראל 1 מתוך 2,000 אנשים.

השערות מוקדמות של החוקרים העריכו כי השיפור בראיית לילה נובע מהתרחבות של האישונים המאפשרת חשיפה גבוהה יותר של אור לרשתית, אבל מחקרים אחרים מצאו ששימוש בקנאביס דווקא מכווץ את האישונים ולא מרחיבם כמו חומרים פסיכואקטיביים אחרים. השערה נוספת היתה שהשיפור בראיית הלילה נובע מהיקשרות ה-THC עם קולטן CB1 במוח, אבל מאחר והוא נמצא ברמות גבוהות יותר בעיניים, מעריכים החוקרים כי השיפור נובע מהשפעה על הרשתית.

“האם הממצאים נכונים גם לבני אדם היא שאלה שעוד צריכה להיבדק,” נכתב ב’גרדיאן‘, “אבל אם כן, הרי שהם יוכלו לסלול את הדרך לטיפול רפואי בעזרת קנבינואידים במחלות כמו ‘רטיניטיס פיגמנטוזה’ וגלאוקומה הגורמות לעיוורון על ידי כך שהורגות את התאים ברשתית. קנבינואידים ידועים כבעלי תכונות נוירופרוטקטיביות על תאים כך שתרופות מבוססות קנבינואידים יוכלו בתאוריה לא רק לשפר את הראייה אלא להאט את ההתפתחות של מחלות כאלה מראש.”

גם זה בטח יעניין אותך

קנאביס משפר ראייה בכלל

יש לציין שזו לא הפעם הראשונה בה נמצא שקנאביס יכול לעזור לראיית לילה. כבר לפני 25 שנה פורסם מחקר מג’מייקה בו נמצא שדייגים מקומיים שכן עישנו היו בעלי יכולות ראיית לילה טובות יותר.

מאוחר יותר, בשנת 2004, החל מחקר דומה (PDF) על דייגים ממרוקו שנהגו לעשן חשיש. חוקרים מארה”ב וספרד בדקו את השפעת עישון חשיש מול עישון פלצבו (חומר דמה) ומצאו כי אכן ראייתם של אלו שעישנו חשיש היתה טובה יותר.

מחקר שפורסם בשנת 2014 מצא ש-THC, הרכיב הפסיכואקטיבי בקנאביס, עשוי לעזור במניעת עיוורון ואובדן ראייה. במבחני ראייה שנערכו במסגרת המחקר על חולדות מעבדה נמצא שהן היו בעלות 40% אחוז יותר תאי קולטנים ברשתית מאלו שלא טופלו בקנאביס.

בשנה שעברה (2015) פורסם מחקר מעניין נוסף שמצא כי ילדים שנולדו לנשים שצרכו מריחואנה בזמן ההריון היו בעלי ראייה ויכולות חזותיות טובות יותר מילדיהן של נשים שלא עישנו מריחואנה בהריון.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר