מגלגל...

מהפכה בקנאביס הרפואי? הצעת החוק עולה לאישור ועדת שרים

אחרי הכישלון בקידום אי הפללה ולגליזציה, ביום א' תעלה לועדת שרים לענייני חקיקה הצעת החוק שאמורה להסדיר לראשונה את ענף הקנאביס הרפואי בחוק. בתכנית בין השאר: קביעת 3 קטגוריות מוצרים (T1, T2, T3), ביטול הצורך במפעלי קנאביס רפואי, איסור על תיווך למכירה והגבלות על "המצאת" זנים חדשים

ביום א’ עולה לועדת שרים לענייני חקיקה הצעת החוק לשינוי ענף הקנאביס הרפואי שהגישה ח”כ שרן השכל, שפרטיה המלאים נחשפו לראשונה במגזין קנאביס לפני כחודשיים. הצעת החוק תאושר ככל הנראה, ומשם תחל בהליך חקיקה שצפוי להימשך כמה חודשים לפחות דרך הצבעות במליאה ודיונים בועדת הבריאות.

כפי שחשפנו, הצעת החוק (PDF) מבקשת להסדיר לראשונה את ענף הקנאביס הרפואי בחוק, לאחר שנים בהן הוא פועל מתוקף תקנות והנחיות למיניהן, שגובשו במהלך השנים האחרונות על ידי משרד הבריאות. ההצעה הופכת למעשה את הנהלים לחקיקה סדורה שמשנה את רפורמת הקנאביס הרפואי במגוון תחומים.

על פי הצעת החוק, בין היתר, במקום כ-12 קטגוריות מוצרים שונות כיום (למשל T20 או T15 או T10 המייצגות טווח של אחוזי THC במוצר), יהיו רק 3 קטגוריות: T1 שתסמל מוצרים וזנים המכילים בין 0 ל-10 אחוז THC, לאחר מכן T2 שתסמל מוצרים עם 10%-20% THC ולבסוף קטגוריית T3 שתסמל את הזנים החזקים ביותר המכילים יותר מ-20% THC.

שינוי משמעותי נוסף בהצעה הוא שאריזה של מוצרים תוכל להתבצע בשטח החווה ולא במפעל – דבר שאמור להוזיל עלויות לצרכנים שמתמודדים עם עליית מחירים קבועה. כמו כן תהיה הקלה בתקני הייצור שהמציא מנהל היק”ר יובל לנדשפט, ככה שיתייתר הצורך במפעלי קנאביס יעודיים למעשה וניתן יהיה לייצר שמני קנאביס גם במפעלי תרופות “רגילים”.

חלק שמטריד את הרוקחים בהצעת החוק הוא סעיף שקובע שניפוק מוצרי קנאביס רפואי “…יעשה בידי רוקח בכל מתחם אשר הורשה לכך ברישיון…”. נכון להיום מותר לנפק מוצרי קנאביס רפואי בבתי מרקחת בלבד והרוקחים חוששים שסעיף זה יאפשר שיווק ישיר מהיצרן לצרכן ו/או תחרות לא הוגנת מול חנויות “רגילות” שיוקמו ברחבי הארץ ואינן כפופות לרגולציה הקפדנית ולהוצאות שנדרשות לניהול בית מרקחת.

כמו כן, על פי ההצעה רשיונות לעיסוק בתחום הקנאביס הרפואי יינתנו רק למי שיציג מפרט “זני גנטיקות” אותם מבקש הרישיון מבקש לגדל. המטרה היא ככל הנראה למנוע את המצב הנוכחי בו חברות “ממציאות” שמות חדשים לזנים שהן משווקות, לעתים אף זנים זהים באריזות שממותגות בשמות שונים או להפך, זנים שונים הממותגים באותו שם בדיוק באותה אריזה.

שינוי קל יותר הוא שמלבד הקנבינואידים THC, CBD, CBN יוצגו על גבי אריזות הקנאביס הרפואי גם נתוני הקנבינואידים CBG ו-CBC וזאת אף בהפרדה מהפיטוקנבינואידים (הצמחיים, לפני חימום) – THCA, CBDA, CBGA.

בהצעה ישנה גם הקלה בעניין ניפוק מרשמי קנאביס רפואי כך שקנאביס רפואי יוכר כ”תכשיר” וכל רופא מומחה בתחום עיסוקו יוכל לרשום מרשמים לרכישת “תכשיר קנאביס” בהתאם לשיקול דעתו המקצועית למטופלים באחת ההתוויות של משרד הבריאות.

הצעת החוק קובעת גם איסור על פרסום מוצרי קנאביס לצרכים רפואיים וכן אוסרת על כל עיסוק בתחום הקנאביס הרפואי, לרבות כגורם מתווך, ללא רישיון. תיווך לרכישת מוצרי קנאביס רפואי – דבר שהפך בשנה האחרונה לנפוץ במיוחד בעשרות אתרים וקבוצות פייסבוק – ייחשב על פי הצעת החוק כעבירת סחר בסמים לפי פקודת הסמים.

“כבר עם גיבושה כטיוטת מחליטים, התעוררו חששות כבדים באשר לקשיים הרבים הטמונים ברפורמה והפגיעה שאלו עשויים להסב לשוק כולו – מטופלים ועוסקים כאחד,” נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. “בעיקר, עלה חשש שהובא בפני משרדי הממשלה הרלוונטיים מהצפי לעליית מחירים דרמטית – כתוצאה משילוש שרשרת הערך והכבדת הרגולציה על כל אחת מחוליותיה כמו גם בגין המעבר ממחיר מפוקח וגלובלי למחיר פר גרם, וכן מפגיעה ברצף הטיפולי כתוצאה מתקינת גידול וייצור ראשונה מסוגה שאינה עולה בקנה אחד עם התקינה המקובלת במדינות אחרות המנהלות שוק קנאביס ענף – כגון קנדה או מדינות אירופה וארה”ב – ומשיטת סימון מוצרים תוצרת כחול לבן אשר אף היא נבדלת מהנהוג בעולם. חששות אלו כולם התממשו: מחירי הטיפול מאז החלת האסדרה החדשה שילשו את עצמם ויותר, מעל ל-60% מזני הטיפול שנמכרו במסגרת האסדרה הישנה אינם קיימים למכירה במסגרת האסדרה החדשה – ושוק היבוא פורח בעוד שוק היצוא בחיתוליו עקב ריבוי חסמים וביניהם העדר תקינה חופפת בין ישראל למדינות היעד”.

הצעת חוק זו מצטרפת להצעה נוספת שהגישה ח”כ השכל בתחום הקנאביס הרפואי, המבקשת להטיל חלק ממימון הקנאביס הרפואי על קופות החולים. הצעה זו בינתיים לא התקדמה. בנוסף ישנה הצעת החוק שלה לאי-הפללה שנפלה בעקבות התנדות מפלגת רע”מ וכן הצעת חוק ללגליזציה שעתידה אולי לעלות בעתיד או שתאוחד עם הצעת החוק אחרת שהגיש ח”כ רם שפע בעניין זה אך שנויה במחלוקת וכזו שכוללת הקמת מאגר צרכנים ומוסרת את ניהול ענף הפנאי למשרד הבריאות. במקביל גם הליכוד הגיש לאחרונה הצעת חוק ללגליזציה, כפי שנחשף במגזין קנאביס.

עדכון (28.2.2022) – מהנוסח הסופי של הצעת החוק הוסרו עיקר הסעיפים הנ”ל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר