טוען...

הצעת חוק של ח”כ שפע ללגליזציה: יוקם מאגר צרכנים, גידול ביתי אסור

הצעת חוק שהונחה אתמול (ב') על שולחן הכנסת וצפויה לעלות להצבעה בועדת שרים ביום א' הקרוב מבקשת להסדיר את שוק הקנאביס החוקי כולל ייצור ושיווק בחנויות ייעודיות לגילאי 21 ומעלה. עם זאת, הצעת החוק לא מתירה גידול ביתי, יוצרת מאגר צרכנים ושמה את ניהול הענף בידי משרד הבריאות

הצעת חוק חדשה שהונחה אתמול (ב’) על שולחן הכנסת על ידי ח”כ רם שפע (העבודה) וצפויה לעלות להצבעה בועדת שרים לענייני חקיקה ביום א’ הקרוב מבקשת להסדיר שוק קנאביס חוקי בישראל (“לגליזציה”) כולל שרשרת ייצור ואספקה לבגירים בגילאי 21 ומעלה בכמות של עד 15 גרם ובחנויות ייעודיות בלבד שיחזיקו ברישיון מתאים.

על פי הצעת החוק, “אדם שמלאו לו 21 שנים יהיה רשאי להחזיק ולהשתמש בקנאביס לצריכה עצמית בכמות שלא תעלה על 15 גרם, ולרכוש קנאביס כאמור בכמות שלא תעלה על 15 גרם מנקודת מכירה ייעודית”. על פי ההצעה גידול ביתי של קנאביס לשימוש עצמי יהיה אסור.

הצעת חוק זו, שמבקשת להסדיר את השוק, שונה מזו שהוגשה לאחרונה על ידי ח”כ שרן השכל ממפלגת תקווה חדשה ולפיה תבוטל הענישה הפלילית כלפי מי שייתפסו עם עד 50 גרם קנאביס. הצבעה בקריאה טרומית על הצעה זו של ח”כ השכל היתה אמורה להיערך בשבוע שעבר אך כזכור, מפלגת רע”מ התנגדה לקיום ההצבעה וח”כ השכל משכה אותה מהצבעה.

בניגוד לתכנית הקיימת כרגע בממשלה, לפיה ענף הקנאביס החוקי לאחר הלגליזציה ינוהל על ידי משרד הכלכלה, הצעת החוק החדשה קובעת כי הענף ינוהל דווקא על ידי משרד הבריאות. כלומר, יש סיכוי סביר שמנהל היק”ר יובל לנדשפט ינהל גם את ענף הפנאי לפי הצעה זו.

בעיה נוספת בנוסח הנוכחי של הצעת החוק (PDF) היא יצירה למעשה של מאגר צרכני קנאביס. על פי הנוסח הנוכחי כל מי שירכוש קנאביס יירשם כמי שרכש קנאביס, כולל הכמויות אותן רכש, זאת בין השאר על מנת למנוע מאדם לרכוש קנאביס בכמות גבוהה יותר מ-15 גרם בכמה חנויות שונות במקביל.

רם שפע (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
הצעת החוק לא מתירה גידול ביתי, יוצרת מאגר צרכנים ושמה את האחריות על הענף בידי משרד הבריאות במקום בידי משרד הכלכלה. ח”כ רם שפע, מגיש הצעת החוק (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

עוד על פי הצעת החוק, צריכה עצמית של קנאביס תיעשה רק במקום פרטי ולא בנוכחות של מי שטרם מלאו לו 21 שנים. כמו כן בנקודת מכירה ייעודית כזו לא יימכרו ולא יוצגו למכירה מוצרים אחרים פרט לקנאביס לצריכה עצמית וכלים המיועדים לכך.

פרסום של קנאביס לצריכה עצמית יהיה אסור בדומה לאיסור הקיים על מוצרי טבק. על כל אריזה של מוצר קנאביס יופיעו בין היתר איסור על שימוש על ידי קטינים ואזהרה לגבי שימוש בידי נשים בהריון וכן נתוני THC, CBD וקנבינואידים נוספים. האריזות תעוצבנה כך שלא תהיינה ניתנות לפתיחה על ידי ילדים.

אחוז המס שיוטל על מכירת מוצרי קנאביס (מעבר למיסים רגילים על מוצרי צריכה) לא נקבע בשלב זה וייקבע על פי ההצעה על ידי שר האוצר. “במשרד הבריאות תפעל קרן לאומית להסברה ולמניעת התמכרות לקנאביס שתמומן בין השאר מכספי המיסוי המיוחד,” נכתב בהצעה.

כל כמה זמן ניתן יהיה לקנות 15 גרם קנאביס? מי יהיה חשוף למאגר הצרכנים ולכמויות אותן רכשו? מה יהיה העונש למי שיגדל עציץ קנאביס בבית? מי לא יוכל לקבל רישיון לחנות ייעודית למכירת קנאביס? שאלות אלו ורבות אחרות יהיו כאמור בסמכות שר הבריאות ויידונו במהלך שלבי החקיקה בדיונים באחת מועדות הכנסת.

“מטרתו של חוק זה להסדיר את הצריכה העצמית של הקנאביס, ואת שרשרת האספקה לצורך זה בלבד, תוך מניעת שימוש בקנאביס שלא לצריכה עצמית,” נכתב בנוסח הצעת החוק שאתמול (ב’) קיבלה רישום בכנסת.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי “שוק הקנאביס בישראל אינו מוסדר אף על פי ש-27% מכלל האזרחים הבגירים צורכים קנאביס. הצעת חוק זו באה להסדיר, הן מבחינה חוקתית והן מבחינה נורמטיבית, את התחום שמדינות רבות בעולם כבר הסדירו כאשר הפכו את עישון הקנאביס לחוקי, תחת מגבלות ופיקוח מדינתי. הצעת חוק זו עוסקת אך ורק בצריכת קנאביס עצמית. השימוש מוגבל לכמות שאינה עולה על 15 גרם לאנשים מעל גיל 21, הצעת החוק מאפשרת הקמת חנויות ייעודיות לממכר קנאביס לצריכה עצמית, בכפוף לרישיון ולפי תנאים שיקבע שר הבריאות ובכפוף לרישיון עסק מטעם הרשות המקומית. הסדרת צריכת הקנאביס תוביל להגדלת הקופה הציבורית באמצעות מיסוי, זאת כיוון שעד היום הצריכה נעשתה באופן בלתי לגאלי והכספים שהתגלגלו בשוק הקנאביס לא מוסו. בין השאר יוכלו כספי מיסוי ייעודי שעשוי להיקבע לשמש לקרן להסברה על הסכנות משימוש בקנאביס ולמניעת התמכרויות.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר