מהמפעל למטופל: בקרוב קנאביס בשיווק ישיר? בתי המרקחת מתנגדים

משרד הבריאות עשוי לאמץ את המלצת מגזין קנאביס ויאפשר אולי בקרוב למפעלים לשווק קנאביס בשיווק ישיר, בשינוע, ללא צורך במעבר דרך בתי מסחר ובתי מרקחת. יש המעריכים שבכך תקטן בעד כ-40% העלות למטופל. בתי המרקחת מתנגדים למהלך: "תקדים מסוכן".

פרסום ראשון: משרד הבריאות עומד לקראת החלטה לאפשר למפעלי הקנאביס הרפואי לשווק את הסחורה ישירות למטופל, ללא צורך לשלוח את האספקה דרך בתי המסחר ובתי המרקחת כפי שקורה כיום באסדרה החדשה. על פי התכנית המפעלים יוכלו למכור קנאביס למטופלים באמצעות שינוע-עד-הבית, אולי גם באיסוף עצמי, במן חנות-מפעל שתפעל כבית מרקחת – כפי שהיה נהוג באסדרה הישנה.

בתי המרקחת לא יבוטלו, אלא יפעלו במקביל, במה שאמור ליצור תחרות ולחסוך בעלויות המוערכות בעד כ-40% ש”ננגסים” כיום מהמחיר הסופי לצרכן על ידי שתי החוליות האחרונות בשרשרת הייצור וההפצה – בתי המסחר ובתי המרקחת. מהלך זה עשוי לפתור גם חלק מהעומס הטלפוני והפיזי על בתי המרקחת, שגורם לכך שמטופלים לא מקבלים מענה, ולכך שרוקחים סופגים ביקורת על לא עוול בכפם, כפי שנחשף אמש בסרטון.

שינוי שכזה בשרשרת האספקה יוביל על פי הערכות גם לתחרות בין המפעלים לבתי המרקחת – מה שעשוי להוזיל את המחירים עוד יותר. יחד ייתכן שתתאפשר הוזלה של עד 30% מהעלות הסופית למטופל, עלות שהגיעה לאחרונה לשיא של כל הזמנים. מהלך זה, שהוצג לראשונה כפתרון אפשרי בשבוע שעבר במאמר מערכת של מגזין קנאביס, עדיין לא אושר סופית וכפוף לאישור של אגף הרוקחות במשרד הבריאות. אם יאושר ייתכן אף שייושם כניסיון זמני בלבד, מן “פיילוט”, עד מציאת פתרון אחר.

“מדוע רק עכשיו נזכר משרד הבריאות לתקן תקלות שהיו כה צפויות מראש ואף שהוא הוזהר מפניהן מבעוד מועד,” תוהה גורם ותיק בענף. “הם מתחילים לפרק את כל הבניינים שבנה מנהל היק”ר יובל לנדפשט אחרי שברור שהם היו מיותרים, מכבידים, ונעשו בפזיזות וללא תכנון מראש. חבל מאוד שהיה צריך להגיע למצב קשה כל כך לאנשים חולים ונכים שנותרו ללא טיפול או נאלצים לשלם את כספי הביטוח הלאומי שלהם על מה שהיה זמין להם עד כה בזול”.

נכון להיום יש בישראל 4 מפעלים העומדים בתקן הנדרש למכירת קנאביס רפואי (“בזלת”, “פנאקסיה”, “שאיפה לחיים”, “יוניבו”), והם שיוכלו למכור את הקנאביס בשיווק ישיר, אם וכאשר. הם יתחרו בחברות שעושות זאת היום (רשתות בתי המרקחת) כמו “סופר פארם”, “ש.ר.מ”, “גרין פארמה” (טלפארמה) ובתי המרקחת הפרטיים.

בתי המרקחת כמובן פחות אהבו לשמוע אודות התכנית שעלולה לפגוע בחלק מרווחיהם. בשיחה עם מגזין קנאביס הזהירו נציגי הרשתות מפני חוסר יכולתם לכאורה של המפעלים לספק שירות יעיל מספיק למטופלים למרות שעשו זאת במשך כעשור עד הרפורמה, וכן מפני עלויות השינוע הגבוהות שלא יוזילו את המחירים כפי שמקווים.

בין מנהלי בתי המרקחת היו שטענו באזני מגזין קנאביס כי העלייה במספר המטופלים, עד 60,000 היום ועוד יותר בעתיד, תצריך את המפעלים לגייס כח אדם רב, בעלות גבוהה, שלא רק שלא תפתור את הבעיה, אלא אף תחריף אותה. “העברת המטופלים למפעלים תפגע במטופלים, ולא בהכרח תביא להורדת המחירים הרצויה,” הם אומרים בשיחה עם המגזין.

כך למשל דוד פפו, יו”ר ארגון הרוקחות והבעלים של רשת בתי המרקחת שר”מ, מתנגד גם הוא למהלך. בשיחה עם מגזין קנאביס אמר כי לדעתו מדובר במהלך פסול אך למרות זאת מעריך שהתכנית אכן תצא לפועל. הוא טען עוד כי יש דרכים אלטרנטיביות להוזיל עלויות וכן כי לא ייתכן שקנאביס יסופק מהמפעל למטופל, בדיוק כפי שיבואני תרופות לא מספקים כך את התרופה.

“את התחרות מייצרים על ידי הורדת מחיר העלות לבית המרקחת, מה שבאופן טבעי יוריד עלות,” אמר. “דין הקנאביס כדין כל תרופה: בית מרקחת, רוקח”. לדבריו השינוי הצפוי “עלול לגרום לתקדים מאוד מסוכן. באותה מידה, אפשר לחשוב על אפשרות שיבואני תרופות ישווקו תרופות לסרטן באופן ישיר למטופל. כמובן שאני נגד, אבל בגדול מדובר פה בתקדים שנוצר בלחץ ועתידו – מי ישורנו. במקום זה, אם היו מזרימים סחורה לבתי מרקחת, כל הטרגדיה הייתה נמנעת.”

פתרון נוסף שהוצע על ידי מגזין קנאביס לצורך הוזלת המחירים הוא פתיחת צוואר הבקבוק שמוביל למחסור באספקה ונגרם בגלל בדיקות חוזרות , אומץ גם הוא ע”י משרד הבריאות. לפיכך כמות הבדיקות שמבוצעות לאורך שרשרת הייצור תופחת. המפעלים יחוייבו לעמוד בבדיקת איכות מקיפה אחת, שתיערך בסוף התהליך, במקום עד 8 בדיקות לכל אורך התהליך.

במקביל מעלים המטופלים הצעה נוספת, והיא להתיר להם לגדל קנאביס בביתם, לשימוש רפואי-עצמי, כפי שהיה נהוג בישראל בין 2006 ל-2015 עבור כמה עשרות מטופלים. לאחרונה אף הוגשה עתירה בעניין זה לביהמ”ש המחוזי וכן נרשמה התייחסות לנושא מצד מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שציין בראיון כי הוא לא פוסל את זה ואף קבע כי זה משהו ששווה לשקול.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר