מגלגל...
x

בלי להתמסטל: מדענים הצליחו להפריד את ה’היי’ מהמריחואנה

פריצת דרך במחקר מדעי הקנאביס: מדענים הצליחו לחסום את ההשפעות הפסיכואקטיביות של ה-THC ולשמור על השפעותיו הבריאותיות והאנטי-סרטניות. כעת הם מקווים שחולים יוכלו להיעזר בסגולות הקנאביס מבלי להתמסטל.

ההשפעה הפסיכואקטיבית לה גורם הרכיב הפעיל העיקרי בקנאביס, ה-THC, היא הסיבה העיקרית לכך שרבים בציבור מתנגדים להתרת השימוש בצמח. אפילו חולים רבים שהיו יכולים להנות מהסגולות הרפואיות שלו, חוששים מאוד מהאפקט המבלבל מעט ומעדיפים לוותר על הנסיון לטפל במחלותיהם בעזרת מריחואנה.

כעת, בשיתוף פעולה בין אוניברסיטת מזרח אנגליה, אוניברסיטת ברצלונה ואוניברסיטת פומפאו פברה, יחד עם מספר מוסדות נוספים ברחבי אירופה, הצליחו חוקרים להפריד את ההשפעות הרפואיות של הקנאביס מאלו הגורמות להשפעה פסיכואקטיבית – כך על פי מחקר שפורסם השבוע בירחון הרפואה PLOS.

THC ללא השפעה פסיכואקטיבית

בניגוד לפיתוח קודם של זן קנאביס ללא THC כלל אשר מכיל רק את ההשפעות הבריאותיות של ה-CBD וקנבינואידים אחרים, במחקר הנוכחי הצליחו החוקרים להפריד את ההשפעה הפסיכואקטיבית והפגיעה הזמנית בזכרון מה-THC עצמו, ולהשאיר את ההשפעות הבריאותיות שלו – אלו ההורגות סרטן ומקלות על כאבים למשל – בתפקוד מלא.

פטר מקורמיק
ד”ר פטר מקורמיק

קבוצת החוקרים בראשותו של ד”ר פטר מקורמיק – אותה קבוצה שגילתה כיצד ה-THC בקנאביס הורג סרטן – הצליחו במחקר הנוכחי לגלות שחסימה של קולטן סרוטונין ספציפי, הנקרא 5HT2AR, הפחיתה את ההשפעות הקוגנטיביות של ה-THC אך שמרה על השפעותיו הבריאותיות.

“THC, הרכיב הפעיל העיקרי במריחואנה, הוא בעל השפעות רפואיות רבות – כולל הפחתת כאבים, בחילות וחרדות,” אומר ד”ר מקורמיק על פי הדיווח. “מחקרים קודמים שערכנו גם מצאו שהוא יכול להקטין גידולים סרטניים. עם זאת הוא ידוע גם בהשפעות אחרות ובלתי רצויות שלו כמו פגיעה בזיכרון, חרדה ותלות.”

“להפחית את החסרונות, להשאיר את היתרונות”

“ישנה התעניינות רפואית רבה בפעילות המולקולרית של ה-THC ובנסיון להבין והאם וכיצד ניתן להרוויח את ההשפעות הבריאותיות ללא תופעות הלוואי,” הוסיף. “THC פועל פועל דרך קבוצת תאים הנקראים ‘קולטני קנבינואידים’. המחקר הקודם שערכנו מצא שקולטנים אלו אחראים על ההשפעות האנטי-סרטניות של ה-THC ובמחקר החדש הדגמנו כיצד ניתן להפריד את אותן השפעות מועילות מהתופעות הבלתי רצויות.”

“המחקר הזה חשוב מאחר והוא מגלה את הדרך להפחית חלק מהשפעותיו של ה-THC שלעיתים מבחינת טיפול רפואי נחשבות לבלתי רצויות, אך לשמור יתרונות חשובים כולל הפחתת כאב,” סיכם.

עם זאת החוקרים ביקשו להדגיש כי הם אינם מעודדים צריכת קנאביס ומקווים לפתח בעזרת הממצאים תרופת קנאביס סינטטית שאינה גורמת ל’היי’ המוכר – החביב על רבים אך בלתי נסבל עבור רבים אחרים.

בשנה שעברה הצליחו חוקרים לפתח שמרים שיפיקו THC בתהליך ביולוגי טבעי ובתוך ימים ספורים, ללא כל צורך בצמח הקנאביס עצמו.

ראו עוד:
צפו: כך THC הורג תאים סרטניים
ישראלים רושמים פטנט על קנאביס כתרופה לסרטן
קנבינואידים בקנאביס – מה יש בתרופה שלכם?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר