מומחי בריאות בכירים קוראים להפסיק את רדיפת צרכני הסמים

על ממשלות בכל העולם לעשות דה קרימינליזציה (אי הפללה) להחזקת סמים לשימוש עצמי ולהפסיק את חוקי הענישה המחמירים – כך קובעת ועדה רפואית בינלאומית של כתב העת הרפואי היוקרתי ‘לנצט’ ואוניברסיטת ג’ונס הופקינס.

ועדה בינלאומית של 22 מומחי בריאות ורפואה קוראת להפסיק את הפללת צרכני הסמים בעולם ואת גישת “המלחמה בסמים” בכלל: “המדיניות הנוכחית מובילה לאלימות, פשיעה, מוות והתפשטות של מחלות כגון איידס וצהבת, פגיעה בבריאות הציבור ובזכויות אדם,” נקבע.

ועדת המומחים, שהוקמה על ידי הירחון הרפואי היוקרתי ה’לנצט’ (The Lancet) בשיתוף עם אוניברסיטת ג’ונס הופקינס בארה”ב, מצאה גם שחוקי סמים נוקשים גורמים לסבל רב ואינם מצליחים להפחית את אחוזי השימוש בסמים כלל.

http://press.thelancet.com/DrugsPolicy1.pdf

הדו”ח החדש מציג את כשלונה של מדיניות הסמים שנקבעה בועדת הסמים של האו”ם בפעם האחרונה שהתכנסה בשנת 1998. בועדה ההיא סיכמו מדינות האו”ם על מדיניות של אפס סובלנות לשימוש בסמים וגישה של “עולם ללא סמים” – מה שהוביל לחוקי הפללה נוקשים והשקעת משאבים מסיבית של מיליארדי דולרים בנסיון לעצור ולמנוע ייצור, סחר ושימוש בסמים.

“המלחמה בסמים לא מבוססת על מדע”

בין השאר ממליצה הועדה על:

  • הפחתת עונשי מאסר לנשים המעורבות בעבירות לא אלימות שבמקרים רבים מנוצלות כ”קופים” להעברת סמים בגבולות.
  • לעבור למדיניות של שווקי סמים מפוקחים.
  • לוודא גישה פשוטה וקלה למחטים נקיות וכן לסמים כמו מתדון במטרה להפחית את תופעת ההזרקות של המכורים לסמים.
  • להפסיק את תופעת הריסוסים האויריים של גידולי סמים בעזרת חומרים רעילים.

לנצט - צילום מסך

“הנסיון לאסור לחלוטין על שימוש בסמים, החזקה, ייצור וסחר בהם, אינו מבוסס על עובדות מדעיות,” מסביר ד”ר כריס באייר מאונ’ ג’ונס הופקינס, חבר הועדה.

בדו”ח החדש נקבע שהעובדות המדעיות ובריאות הציבור לא נלקחו בחשבון במהלך 18 השנים מאז ועדת 1998. “השימוש בסמים הוא לא בעיה רפואית וגם לא בהכרח מוביל להתמכרות,” נכתב.

“החוקים הקיימים מובילים לסכנות”

ועדת ג’ונס-הופקינס קבעה עוד כי חוקי הסמים הנוקשים מובילים לעלייה בסיכון למוות ממנות יתר של שימוש באופיואידים ומגבירה ומחזקת את האלימות וכנופיות הסמים במרכז אמריקה ומקסיקו, כמו גם להתפשטות נגיף האיידס (HIV) בעולם כולו.

אישה מחזיקה שלט "תנו לנו עבודות, לא כלא"

הדו”ח החדש קובע כי הסמים המסוכנים צריכים להיבחן באותו האופן בו נבחנים טבק, מזון ואלכוהול – על ידי מדיניות של מזעור נזקים במקום מדיניות של ענישה והפללה.

הועדה ממליצה לבסוף על דה קרימינליזציה של סמים לשימוש עצמי ושיפור הגישה לתרופות וטיפולים שיכולים לעזור להיפטר מהתמכרות לסמים.

באפריל השנה – כמעט 20 שנה אחרי הועדה הקודמת – תתכנס אותה ועדה, שם צפוי האו”ם להורות למדינות החברות להפסיק את ההפללה ואת הרדיפה שבניגוד לציפיות לא הצליחו להוריד את אחוזי השימוש או לעצור את הסחר בסמים.

בשנה שעברה דו”ח של הלנצט מצא שהלגליזציה בארה”ב לא הובילה לעלייה בשימוש בקנאביס.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי