מגלגל...

למתחילים: 4 שיטות טובות להנבטת זרעי קנאביס

זרעי קנאביס מסוגלים לנבוט בעצמם כמעט בכל אדמה, אך ביצוע נכון של תהליך ההנבטה בנפרד מעציץ הגידול יסייע להפיק תוצאות טובות יותר. הנה 4 שיטות בהן תוכלו לבצע הנבטה טובה של זרעי קנאביס – במיוחד למתחילים.

השלב הראשון במחזור חייו של צמח הקנאביס – בדיוק כמו כל צמח אחר – הוא זרע שצריך להכות שורשים באדמה ולהתחיל לצמוח.

במידה ובחרתם להתחיל את הגידול שלכם באמצעות זרעים ולא באמצעות ייחורים, הדבר הראשון שיש לעשות הוא לסייע לזרע לנבוט ולפתח בסיס שורשים, שישפר בהמשך את תהליך ההשרשה והצמיחה.

מדוע חשוב להנביט זרעי קנאביס?

זרעים נובטים בטבע באופן טבעי בתוך האדמה בה הם נשתלים, אך כשמדובר ביבול ביתי שאת תוצאותיו אנחנו שואפים לייעל ככל האפשר, הפרדת תהליך ההנבטה והפיכתו למבוקר היא צעד חיוני להמשך הדרך.

יש לזכור שביצוע תהליך זה הוא בסך הכל בגדר סיוע לדרכו הטבעית של הצמח, ולכן מדובר בתהליך פשוט יחסית. עם זאת, זכרו כי זרעי צמח הם עדינים מאד ויש לנהוג איתם בזהירות כדי שלא לפגוע או להמית אותם.

להלן 4 שיטות לביצוע יעיל של תהליך ההנבטה, שיעזרו לכם להגיע לתוצאות טובות יותר ביבול הסופי.

גם זה בטח יעניין אותך

1. צמר סלעים

צמר סלעים הוא חומר בידוד אקוסטי ותרמי המורכב מסיבים מינרליים מלאכותיים, ומשמש בין היתר גם כמצע אידיאלי לגידול שורשים.

הנבטת זרעים בתוך צמר סלעים - לאחר הופעת העלים יש להעביר לעציץ הייעודי
הנבטת זרעים בתוך צמר סלעים – לאחר הופעת העלים יש להעביר לעציץ הייעודי

יש לטבול קוביות קטנות (פאות הקוביה בגודל 5 על 5 ס”מ) של צמר סלעים במים, להניח להן להתייבש במשך מספר דקות ולאחר מכן לשתול בתוכן את הזרעים (1 בכל קוביה) בעומק של 1 ס”מ מתחת לפני השטח.

3 ימים אחרי השתילה תוכלו לראות את בסיס השורשים שהתפתח מתוך הזרע ואת הגבעול והעלים הראשונים שיוצאים מתוכו. בשלב זה יש לשתול את הצמחים – כפי שהם, עם קוביות הצמר מתחתם – בעציץ הייעודי בו הם אמורים לצמוח.

2. הנבטת מים

שיטה מעניינת ויעילה להנבטה של מרבית הזרעים, היא אמבטיה משותפת וארוכה בכוס מים שתעזור לבצע סינון בין זרעים בשלים לנביטה לבין הזרעים הפגומים.

יש למלא כוס מים – עדיף אטומה לאור – ולשים בתוכה מספר זרעים. הזרעים יצופו בתחילה, ויש לנסות לגרום להם לשקוע על ידי נגיעה אחת עדינה עם האצבע.

צפו: הנבטת זרעים בכוס מים

https://www.youtube.com/watch?v=uPu-uLRVSks

לאחר מכן יש לכסות את הכוס בכלי אטום לאור (למשל קערה גדולה ולא שקופה). לאחר 12 שעות הזרעים אמורים לשקוע למטה, ובמידה וישנם זרעים שלא שקעו גם לאחר דחיפה קלה נוספת עם האצבע, אלו זרעים שככל הנראה לא כדאי להנביט.

תנו לזרעים לשהות במים 16 שעות נוספות, ולאחר מכן רוקנו את המים מהכוס ושימו את הזרעים על מגבת נייר כדי לבחון אותם. זרע שפיתח בסיס שורשים אפשר לשתול מיד באדמה, ואילו זרע שלא הספיק להתפתח כדאי לזרוק לפח.

3. נייר רטוב בתוך צלחת

השיטה הפשוטה והמוכרת ביותר להנבטת זרעים, שדומה בבסיסה למה שכולנו עשינו עם צמר גפן וגרגרי חומוס בשיעורי מדעים בבית הספר, היא שימוש במצע לח עליו נחים הזרעים באופן קבוע.

הנבטת זרעי קנאביס בתוך צלחת מגבות נייר (4 דרכים להנבטת זרעי קנאביס)
הניחו את הזרעים בין 2 מגבות נייר והניחו להן לשכב במקום קריר ומוצל

הניחו מגבת נייר לחה על צלחת, פזרו עליה את הזרעים, וכסו אותה במגבת נייר נוספת ובצלחת עליונה שתאטום את כל הסיפור. הניחו את הצלחת בתוך ארון למשך 24 שעות ולאחר מכן גשו לבדוק את מצבם של הזרעים.

את הזרעים שהצמיחו בסיס שורשים נעביר לעציץ הגידול, ואת אלו שלא נשאיר בתוך הצלחת ל-24 שעות נוספות. זרעים שעדיין לא הצמיחו בסיס שורשים אחרי ההמתנה הנוספת אפשר לזרוק לפח.

4. עציצים מתכלים

במקביל למגדלי קנאביס רבים המשתמשים במגוון שיטות לתהליך ההנבטה, ישנם הטוענים כי הדרך הטובה ביותר לביצוע התהליך היא זו שבחר הטבע: בתוך האדמה מהרגע הראשון.

בכדי לייעל את התהליך נשתמש בעציצים מתכלים קטנים ומלאים באדמה מדושנת או בדיסקית הנבטה “ג’יפי” – שניהם מוצרי גננות פשוטים הניתנים לרכישה בחנויות הידרו מובילות.

עציץ מתכלה - מקור תזונה נוסף לשורשי הצמח

לפני השתילה נחפור בעזרת האצבע גומה קטנה בעציץ באורך של 1-1.5 ס”מ, נכניס לתוכה את הזרע ונכסה אותו באדמה. אם בחרתם בדסקית ההנבטה, החור בו יש לשתול את הזרע כבר מוכן מראש.

בשני המקרים יש להקפיד לטמון את הזרע כשהשורשון הבולט בזווית 45 מעלות למטה. בנוסף חשוב לא להדק את האדמה מעל הזרע אלא רק לכסות אותו בעדינות.

לאחר שהזרע נבט וניתן לראות את זוג העלים הראשונים, יש להמתין 12 שעות ואז לשתול את העציץ הקטן כולו בתוך עציץ הגידול הייעודי, בו ימשיך תהליך הצמיחה תוך ניצול של העציץ המתכלה בתור מקור תזונה נוסף לשורשי הצמח.

שתילת זרעי קנאביס באדמה

ראו עוד:
רכישת זרעי קנאביס ב-4 צעדים פשוטים
5 שיטות לגידול קנאביס חזק יותר
איך לבחור זן קנאביס מתאים לגידול


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר