ליצמן: “לא מבין את ברק ואולמרט – קנאביס זה סם, לא יהלומים”

בדיון הבוקר בועדת הכספים ביקשו משרד הבריאות וקופות החולים לקבוע סכום של 283 ש"ח עבור כל ביקור אצל רופאי קנאביס בקופות. חברי ועדת הכספים, בעיקר נציגי כח"ל, לא קיבלו את הדרישה. הצבעה תתקיים ביום שני בשבוע הבא.

בישיבת ועדת הכספים שנערכה הבוקר (ד’) בכנסת בראשות ח”כ משה גפני ובהשתתפות סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, דנו בכירי משרד הבריאות, נציגי קופות החולים וחברי הועדה, בתכנית לקבוע סכום כסף קבוע לביקור אצל רופאי הקנאביס המוסמכים לנפק מרשמים לקנאביס רפואי.

על פי התכנית, שנחשפה לראשונה במגזין קנאביס, מבקש משרד הבריאות לקבוע סכום של עד 283 ש”ח לכל ביקור אצל רופא קנאביס באחת מקופות החולים – זאת לעומת ביקור אצל רופא שלא לצורך מרשם קנאביס אשר אינו כרוך בתשלום גבוה כזה, אך גם לעומת ביקור אצל רופאים פרטיים שגובים לעתים עד 1,000 ש”ח ואף יותר עבור המלצה לקנאביס רפואי.

יעקב ליצמן (צילום דוד כהן, פלאש90)
“קנאביס זה לא יהלומים” – סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום דוד כהן, פלאש90)

נציגי קופות החולים שהשתתפו בדיון הסכימו פה אחד לתכנית של משרד הבריאות לקבוע תוספת מחיר קבועה על כל ביקור לניפוק מרשמי קנאביס. עוד צוין כי ללא קביעת סכום זה לא יוכלו הקופות להתמודד עם התורים הארוכים שנגרמים עקב הביקוש הגבוה למרשמי קנאביס רפואי.

חברי הכנסת, בעיקר אלו ממפלגת כח”ל (כחול-לבן) שהיו היחידים שהשתתפו למעשה בדיון, הביעו התנגדות לקביעת מחיר שכזה וטענו כי לא צריך להיות הבדל בין ביקור אצל רופא לצורך קבלת מרשם לתרופה, שאינו כרוך בתוספת תשלום, לבין ביקור לצורך קבלת מרשם לקנאביס.

אחת ההצעות שעלתה וגם זכתה לתמיכת יו”ר הועדה ח”כ גפני ממפלגת יהדות התורה, היתה לקבוע מחיר רק עבור הביקור הראשון לצורך ניפוק מרשם, ולאחר מכן לבטל את עלויות הביקור במקרה שמדובר בחידוש רישיון קיים.

“התשלום צריך להיות רק עבור ביקור ראשון” – ח”כ עידן רול, כח”ל (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)

לבסוף סוכם כי לא תיערך הצבעה, בין השאר לאור בקשת האופוזיציה, וזו תידחה ליום שני הבא לדיון נוסף. עד אז יבחן משרד הבריאות שוב את שאלת גביית התשלום, גובהו ותכיפותו.

את הדיון פתח סגן שר הבריאות ליצמן עם אמירה חדה: “קנאביס הוא סם ולכן אני חייב להעיר, לא יודע מי אוהב את זה ומי לא, אבל לא מבין מה ההתעסקות של ברק, אולמרט, עם קנאביס, איזה מן כבוד זה, אפשר לחשוב שזה יהלומים”.

ליצמן תיאר כיצד הגיעו במשרד הבריאות להחלטה לקבוע מחיר על ביקור אצל רופאי קנאביס: “כשנכנסתי לתפקידי היו 30 רופאים מוסמכים לאשר קנאביס. זה הביא לתורים גדולים. מה שעשינו זה להכשיר הרבה רופאי קנאביס שמוסמכים, והיום יש 160 רופאים ולא צריך לחכות בתור. מי שצריך לקבל קנאביס יכול לקבל, אבל אז באה קופת חולים ואומרת רגע, אתה סותם את כל התורים אצלנו, כי אנשים שבאים לקבל קנאביס תופסים את התור, זה עושה בלאגן.”

משה בר סימן טוב (צילום: הדס פרוש, פלאש90)
“מספר המטופלים עולה ב-10,000 כל שנה – נוצר תור בקופות החולים” – מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב (צילום: הדס פרוש, פלאש90)

ליצמן התייחס גם לסוגיית עליית מחירי מוצרי הקנאביס עצמם והביע ביקורת על המטופלים המקבלים כמויות גדולות יחסית של קנאביס רפואי: “יש אנשים שלוקחים 20 גרם, 30 גרם, אני מבין אותם, זה סך הכל סביר לשימוש, זה לא הרבה ולכן זה מוסכם, אבל יש אנשים שלוקחים מעל 100 גרם, זה לא סביר, זה הרבה. הם באים לרופא ואומרים שזה לא משפיע, או שמישהו גונב להם את הקנאביס. הורדנו מחירים למי שמשתמש קצת. מי שמשתמש הרבה לא צריך להוריד.”

משה בר סימן טוב, מנכ”ל משרד הבריאות שהבטיח כבר לפני שנה וחצי שלא תהיה עליית מחירים אך מאז לא מצא פתרון לסוגייה, פירט אף הוא את הרקע לדיון: “מה שאנחנו מבקשים זה להוסיף פריט גבייה ל-4 קופות החולים לניפוק מרשמי קנאביס. מספר המטופלים עולה ב-10,000 כל שנה, וצריך שיהיו רופאים שיתפעלו את העניין הזה. היו רק 30 רופאים, יצרנו הכשרות לרופאים, הכשרנו 190, 160 כבר קיבלו הסמכה, עוד מעט יוכשרו עוד 80 ואנחנו ממשיכים להכשירם. עם זאת נוצרה בעיה שהם לא יכולים לעבוד בקופות החולים כי זה גרם לסתימת תורים ולהפסד של הקופות. ההבנה היתה שצריך להוסיך פריט גבייה חדש, כלומר שיהיה ביקור מיוחד אצל רופא בנושא קנאביס, החולה ישלם 280 ש’ ויקבל את המרשם”.

אבי ניסנקורן (צילום: הדס פרוש, פלאש90)
“צריך להיות תשלום חד פעמי, לכל החיים” – ח”כ אבי ניסנקורן, כח”ל (צילום: הדס פרוש, פלאש90)

לדברי בר סימן טוב “רופאים פרטיים יוכלו להמשיך לדרוש 1,000 ש”ח או יותר, אבל אנחנו רוצים להוסיף אופציה נוספת. היתרון של המסלול החדש זה שלא צריך להמתין לאישור משרד הבריאות כמו במסלול של הרופאים הפרטיים. מקבלים את הקנאביס פעם ראשונה למשך בין 3 ל-6 חודשים. פעם שנייה ואילך בין 6 חודשים לשנה.”

בדיון השתתפו רק חברי כנסת מכח”ל ומש”ס. נציגי מפלגת הליכוד, העבודה, מרצ ושאר המפלגות לא נכחו בדיון.

ח”כ עידן רול, כח”ל: “אני שמח שיש התקדמות, פעם חשבו שזה כמו לקחת סמים מסוכנים, שעושים ג’סטה לחולים, היום כולם יודעים שזה דבר הרה גורל לאנשים האלה, וזה עם הוכחות לריפוי ולהקלה. זה משהו שהוא צורך קיומי עבור המון חולים בספקטרום מאוד רחב. אני מודאג משני דברים: מציע שכאשר חולה יגיע לרופא לצורך חידוש הוא לא יחוייב בתשלום, אלא רק כאשר מגיע לביקור ראשון. הרבה מהמטופלים לא שוחים בכסף מיותר, הם מתמודדים עם מחלות, זה גוזל מהמשפחה הרבה מאוד כסף, והם לא יכולים להוציא עוד 500 שקל בשנה על רישיונות.”

אורית פרקש הכהן (צילום: פלאש90)
“בואו לא נתפרנס על גב החולים המוחלשים ביותר” – ח”כ עו”ד אורית פרקש הכהן, כח”ל (צילום: פלאש90)

ח”כ משה גפני יו”ר הועדה ממפלגת יהדות התורה הסכים כאמור עם דרישה זו: “אני חושב שאם המטופל חוזר לביקור שני תוך חצי שנה הוא לא צריך לשלם שוב”.

נציגות קופות החולים שהשתתפו בדיון הסכימו לקביעת סכום גבייה בסך 280 ש”ח על ביקור אצל רופא בנושא קנאביס: “כל עוד אין מימון של המדינה, זה טיפול שגוזל 40 דק’ מהרופא, אנחנו צריכים תשלום עבור זה, ועל כן אנחנו בעד ההצעה.”

ח”כ עו”ד אורית פרקש הכהן, ממפלגת כח”ל, מחתה בתוקף והיתה למעשה היחידה שהציגה סירוב חד משמעי לרעיון: “אני לא רואה הגיון בתשלום ספציפי לצורך הזכות לקבל קנאביס. לא מכירה שמישהו משלם ספציפית עבור הזכות לקבל מרשם לתרופה אחרת. אני מבינה שקופות החולים לא מעוניינות לעשות את זה בלי תשלום, אבל בשביל זה יש משרד בריאות, רגולטור, שצריך לדאוג לזה. מדובר בחולים קשים, חלקם סופניים, שמוציאים הון רב על טיפולים, נאלצים להשתמש בתרופות כתנאי לקבלת קנאביס. רפורמת הקנאביס הולכת לכיוון של מרשמים, לכן אני לא מבינה למה צריך לשלם מן דמי מנוי כל 3 או 6 חודשים. בואו לא נתפרנס על הגב של החולים מהמוחלשים ביותר. אני לא מתפלאת שקופות החולים תומכות, גם אני לא הייתי מתנגדת לקבל עוד כסף.”

מיקי עופר, הרוקח של חברת BOL פארמה, בירך על הרפורמה: “מברך את ליצמן ואת היק”ר על הרפורמה, ואת התקנים המאוד מחמירים, זו הפעם הראשונה שקנאביס ניתן ברמה של תרופה, בבתי מרקחת, עם תקנים של חקלאות, אין דברים כאלה בעולם. גם ההנגשה של הרפורמה למטופלים על ידי קופות החולים, על ידי רופאים, מאוד מבורכת.”

ח”כ יוראי להב, כח”ל: “אני חושב שצריך לשנות תפיסה, מה שאמר סגן השר לגבי זה שהנכדים גונבים מהמטופלים, זה מראה שאתם לא רואים בזה כתרופה, אחרת איך זה שצריך לקבל רישיון מיוחד מרופא. יש משפחות שלמות של ילדים עם צרכים מיוחדים שלא יודעים איך הם מסתדרים. אני חושב שצריך לשנות גישה, להבין שזה כמו כל תרופה אחרת, ללא צורך ברישיונות.”

ח”כ אבי ניסנקורן, כח”ל: “אני לא חושב שאפשר לאשר את זה. לא קיבלנו הסבר ברור. לא מעניין כמה זה עולה בפרטי, ברגע שזה עבר למגזר הציבורי אז צריך לקבל הסבר. לקבלת רישיון צריך להיות תשלום חד פעמי לכל החיים ואחרי זה מרשם קבוע”.

יו”ר הועדה ח”כ גפני סיכם את הדיון: “סיכמנו עם האופוזיציה שלא נצביע היום, זו ישיבה קצרה, נמשיך את הישיבה הזו ביום שני ונצביע אז. כל אחד מאיתנו יודע שהיו בעיות שצריכות להגיע לפתרון. מבקש שמשרד הבריאות יערוך דיון נוסף על האגרות”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר