טוען...

לגליזציה וקוץ בה: מה עושים בקשר לנהיגה תחת השפעת קנאביס?

בעקבות חוקי הלגליזציה החדשים בוושינגטון וקולורדו עלה עניין חוק ה’נהיגה תחת השפעה’ החדש, ה-DUI. צוותי בדיקה מונו לבחון את הנתונים ולקבוע מדיניות, אך בינתיים כבר יש קורבן ראשון לחוסר הוודאות.

כמה מסטול זה יותר מדי מסטול?

בוושינגטון, בה נכנסו חוקי הלגליזציה לתוקפם בתחילת החודש, החליטו לקבוע את הגבול המקסימלי ל-5 ננוגרם של THC לכל מיליליטר דם, דבר שעורר סערה בקרב קהילת המעשנים שרגילים לצרוך הרבה יותר מכך וזועמים על הגבול הנמוך כל כך. “זה פתח לאישומי שווא,” כתב אחד הבלוגרים הבולטים ברשת. “ה-THC נשאר בדם לאורך זמן רב גם כשפגה כבר ההשפעה כמעט ועלול להוביל לכך שנהגים שעשו תאונה יואשמו בנהיגה תחת השפעת סמים. 5 ננוגרם זה נמוך מאוד למי שמורגל בעישון יומיומי.”

אמש, לראשונה מאז עברו חוקי הלגליזציה החדשים בוושינגטון, נהג בעיר וונקובר נמצא אשם בנהיגה תחת השפעת מריחואנה כשהיה מעורב בתאונת דרכים קטלנית בה נהרג הולך רגל. על אף שהנהג לא היה אשם בתאונה, כך ע”פ משטרת וונקובר, הוא יועמד לדין באשמת נהיגה תחת השפעת סמים לאחר שפרקליט המשטרה הודיע כי בדמו של הנהג נמצאו אחוזי THC גבוהים מהמותר.

המחקרים קובעים: קנאביס לא פוגע בנהיגה

מחקרים רבים נערכו במהלך השנים ומצאו שצריכת קנאביס אינה פוגעת בנהיגה. מתוך ynet: “חוקרים מבית החולים הרטפורד בקונטיקט, ובית הספר לרפואה באוניברסיטת איווה, ארה”ב, מצאו כי לא ניתן לקשר בין עישון מריחואנה, לבין יכולת מוטורית מאחורי הגה המכונית. אחת הסיבות העיקריות לכך – מרבית הנהגים האטו את מהירות נסיעתם לאחר שעישנו את הסם.”

ראו עוד: מחקרים מוכיחים: מריחואנה לא פוגעת בנהיגה. להפך!

מקס מונטרוסי, פעיל לגליזציה בקולורדו, קיבל הזמנה להשתתף בניסוי של רשת הטלוויזיה ‘פוקס’ בקולורדו שרצתה להציג לצופים בבית כיצד משפיע עישון מריחואנה על הנהיגה. מקס ידע עם מי יש לו עסק והחליט להגיע ליום הצילומים עם סט מצלמה נסתרת ומיקרופון.

כפי שהניח, החליט צוות ההפקה “לעזור” לו להיכשל. “המבחנים היו מכורים, הם ניסו להציג כאילו מי שנוהג תחת השפעת מריחואנה צפוי לעשות תאונה,” סיפר מקס. “אני לא מעודד אף אחד לנהוג תחת השפעת איזשהו חומר שהוא, אני פשוט מנסה להוכיח את העקרון שקנאביס נשאר בדם יותר זמן ממה שהוא באמת משפיע.”

צפו בוידאו שצילם מקס:

הנושא עד כדי כך רגיש, שבקרב חלקים מפעילי הלגליזציה בוושינגטון היו שהתנגדו לחוק הלגליזציה החדש אך ורק בגלל סעיף ה-DUI (“נהיגה תחת השפעה”). “5 נאנוגרם זה בשבילי כמו 0 נאנוגרם,” אמר סטיב סאריץ’, מנכ”ל איגוד קנאביס, מהבולטים בפעילי הלגליזציה בוושינגטון, בעל חנות לממכר קנאביס רפואי ומחזיק באישור קנאביס בעצמו. “החוק החדש הביא עימו גם סעיף חדש של נהיגה תחת השפעה שלא היה אמור להיות בו.”

“ג’וינט שמישהו עישן לפני שבועיים יכול להוביל לאישום פלילי על נהיגה תחת השפעת מריחואנה,” אמר. “כשאני קם בבוקר לפני שיצאתי מהמיטה אני כבר פי 4 או 5 מעל לרמה המותרת. זה לא מייצג שום דבר.”

“כל המחקרים שנערכו ע”י הרשויות הראו שלא ניתן לקבוע יכולות נהיגה על סמך כמות THC בדם,” סיכם.

צפו בראיון:

בקולורדו הקים המושל ג’ון היקנלופר צוות בדיקה בכדי לבחון את הנושא. “זה נושא לא ממש מוכר עדיין ואנו מנסים למצוא את הגישה הנכונה לטיפול בבעיות ובשאלות שצפות מהשטח,” אמר סנאטור דן פאבון, חבר בצוות הבדיקה המיוחד. “אפשרות אחת שחשבנו עליה היא שבמקרים בהם נמצא שישנה כמות גבוהה של THC, יועמד הנאשם בפני חבר מושבעים שייקבע על סמך העובדות האם הנהג היה ‘מעושן’ מדי.”

פאבון מעדיף גישה גמישה יותר כלפי העניין. “מישהו יכול להיות מסטול בזמן נהיגה מעל למותר, אבל זה לא בהכרח אומר שרמת ה-THC בדמו היא זו שגרמה לו למהר. הוא יכול להיות פשוט נהג גרוע,” אמר.

צרכני קנאביס קבועים לא מבינים בכלל למה נהיגה תחת השפעת מריחואנה היא בעיה. “כשאני נוהג תחת השפעת קנאביס אני נהג הרבה יותר טוב,” אמר אחד מפעילי הלגליזציה בוושינגטון. “אני שם לב לתמרורים ולרמזורים יותר, אני נוהג רגוע, לא עוקף ולא חותך נתיבים. זה הופך אותי לזהיר הרבה יותר וזה יהיה מאוד לא הוגן להשוות את החוק לזה של האלכוהול.”

מה דעתכם? כמה מסטול זה יותר מדי מסטול מכדי לעלות על הכביש?

צפו בדברים של הפסיכיאטר אהרון פלשמן בנוגע לקנאביס ונהיגה:

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר