מגלגל...

לא רק עבאס: גם במפלגת השלטון ימינה מתנגדים ללגליזציה ‎

רע"מ לא לבד. גם מפלגת השלטון "ימינה" תתנגד כנראה להצעת חוק ללגליזציה. שר הדתות מתן כהנא מבהיר השבוע בריאיון כי הוא עומד על התנגדותו וגם שאר חברי המפלגה למעט אחד מסרבים לתמוך. כזכור, המפלגה הבהירה כי היא אינה מחוייבת להסכמים הקואליציוניים שנחתמו בין גדעון סער ליאיר לפיד

אם יש בקרב חברי הקואליציה או בציבור הישראלי מי שחשבו עד כה שמפלגת רע”מ ומועצת השורא הן הגורם המרכזי היחיד שמהווה מכשול בדרך ללגליזציה בישראל, נראה שלא כך הדבר.

בכיר במפלגת השלטון “ימינה”, שר הדתות מתן כהנא, מבהיר השבוע בריאיון לערוץ הכנסת כי הוא עומד על התנגדותו ללגליזציה – עמדה בה הוא מחזיק מאז נכנס לראשונה לכנסת בסוף שנת 2019.

עמדה זו של כהנא מייצגת כנראה את עמדת רוב המפלגה, למעט שניים – ח”כ אביר קרא שתמיד תמך בלגליזציה וח”כ עמיחי שיקלי שלא מתנגד עקרונית אך למעשה כבר אינו חלק מהמפלגה.

יו”ר המפלגה, רה”מ נפתלי בנט, לא הביע אף פעם תמיכה בלגליזציה. בריאיון בתחילת השנה כאשר נשאל האם יתמוך בלגליזציה השיב בנט בשלילה: “עשינו אי הפללה, אני לא רץ לצעד הבא”.

מנסור עבאס נפתלי בנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
מתנגדים ללגליזציה – ח”כ מנסור עבאס ורה”מ נפתלי בנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

יש לציין שבנט ידוע גם כמי שנמצא בקשרים הדוקים עם מו”ל ‘ישראל היום’, מרים אדלסון, המובילה את המאבק נגד לגליזציה מסביב לעולם, כך שלא סביר שיתמוך גם מפאת לחצים חיצוניים.

מס’ 2 במפלגה, שרת הפנים איילת שקד מסרבת לאורך שנים להביע תמיכה בלגליזציה, למרות שרק לפני זמן לא רב כשמפלגתה לא עברה את אחוז החסימה תכננה להתמנות לתפקיד יו”ר חברת תיקון עולם קנביט.

ח”כ ניר אורבך הבהיר הבוקר כי הוא מתנגד ללגליזציה. “נכון להיום, ניר בעד הסדרת שוק הקאנביס למבוגרים בישראל לצורך רפואי בלבד,” נמסר מטעמו. מטעמו של ח”כ יום טוב כלפון נמסר: “נוטה להיות בעד אבל זה תלוי בפרטי הצעת החוק”.

יו”ר הקואליציה ח”כ עידית סילמן סירבה להשיב לפניית מגזין קנאביס בעניין זה. מטעמה של ח”כ שירלי פינטו נמסר כי “לגבי רפואי היא בהחלט בעד. לגבי פנאי היא לא נגד ולא בעד, היא אינה מכירה את העולם הזה ואיך הוא באמת משפיע ועל מי”.

לא מחוייבים לסעיף הלגליזציה בהסכמים הקואליציוניים

יש להזכיר שבניגוד למה שהוצג לציבור עם הקמת הממשלה, מפלגת ימינה כלל לא התחייבה לקדם לגליזציה במסגרת ההסכמים הקואליציוניים שחלק מחברי הממשלה והקואליציה נופפו בהם כדי למשוך מצביעים ותומכים.

איזה קנאביס אתה?

כפי שנחשף במגזין קנאביס כשבוע לאחר החתימה על סעיפי הלגליזציה בהסכמים הקואליציוניים, הסתבר כי סעיפים אלה נחתמו רק בין יאיר לפיד לגדעון סער ואינם מחייבים את מפלגת ימינה, ואגב, גם לא את מפלגת רע”מ.

מדובר ממש במעין ‘תרגיל’ תקשורתי שעשו בזמנו ראשי הקואליציה כשדיווחו דרך כתב חדשות 12 עמית סגל כי ימינה מחוייבת להסכמים הקואליציוניים שנחתמו בין יש עתיד לתקווה חדשה, כשבפועל, בדיעבד, בתשובה למגזין קנאביס, הובהר שלא.

“אנחנו מחויבים רק להסכם עם לפיד וכולם מחויבים להסכם שלנו כהסכם גג של הממשלה,” מסרו אז מימינה בתשובה לפניית מגזין קנאביס. “ההסכמים של המפלגות האחרות לא מחייבים אותנו. הלגליזציה זה בהסכם של תקווה חדשה עם לפיד”.

יש לציין שדבריו של כהנא השבוע נמסרו בתשובה קצרה, “לא” בלבד, אך כאשר הוא נתבקש בתחילת השנה לפרט את הסיבות לכך שהוא מתנגד למהלך כזה, הסביר כי הלגליזציה גרמה נזקים בקנדה. כשנשאל לגבי הנזקים לכאורה, לא ידע להשיב.

בימים אלה בוחנים במפלגת הליכוד האם לנסות להביך את הממשלה והקואליציה ולקדם הצעת חוק ללגליזציה. על פי חלק מההערכות אישור של הצעת חוק ללגליזציה עשוי להביא אף עד פרישת רע”מ מהקואליציה והפלת הממשלה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר