מגלגל...

ימינה מבהירים: “לא מחויבים לסעיף הלגליזציה בהסכמים הקואליציוניים”

פרסום ראשון: מפלגת "ימינה" מבהירה כי היא אינה מחוייבת לסעיף הלגליזציה כפי שמופיע בהסכמים הקואליציוניים בין יש עתיד לתקווה חדשה, זאת למרות הודעה שמסרו בשבוע שעבר ממנה עלה כי ישנה הסכמה כזו. "מחוייבים רק להסכם מול יש עתיד בו לא מופיע סעיף לגליזציה," מסרו. רע"מ גם כן מסרבת לתמוך. אף על פי כן צפוי רוב בכנסת ובממשלה בעד החוק

ביום ראשון הקרוב (13.6) צפויה להתקיים ההצבעה במליאת הכנסת לאישור הקמת הממשלה החדשה בראשות נפתלי בנט ויאיר לפיד, כשבהסכמים הקואליציוניים מופיע לראשונה בהיסטוריה סעיף שמבטיח אי הפללה של צרכני קנאביס תוך 3 חודשים ולגליזציה מלאה (שוק חוקי למבוגרים מגיל 21) בתוך כשנה.

סעיף הלגליזציה, המופיע בהסכם בין יש עתיד לתקווה חדשה, לכאורה מחייב גם את ימינה, וכך גם הודיעו המפלגות בשבוע שעבר כשדיווחו לתקשורת כי “סוכם הסכם קואליציוני בין תקווה חדשה לבין יש עתיד וימינה, במסגרתו סיכמו הצדדים על רפורמת קנאביס כולל אי הפללה, הסדרה מלאה וקידום קמפיין להעלאת מודעות לסכנות שבשימוש”.

גם הבוקר (ג’) עומדים ביש עתיד על כך שסעיף זה, כמו שאר הסעיפים בהסכמים בינם לבין המפלגות האחרות, מחייב את כלל המפלגות בממשלה כולל מפלגת ימינה, וגם במפלגת העבודה מצדדים בעמדה זו. “לא צריך שכל סעיף יופיע בכל ההסכמים – כל המפלגות בממשלה הבאה מחויבות לו,” מסרו בכירים במפלגה בתשובה למגזין קנאביס.

נפתלי בנט (צילום: Ralph Alswang)
“לא מחוייבים להסכם הלגליזציה” – רה”מ המיועד נפתלי בנט (צילום: Ralph Alswang)

אך כעת מסתבר שבצד השני כלל לא מסכימים. מטעם מפלגת ימינה נמסר למגזין קנאביס לפני שעה קלה כי הם אינם מחויבים לסעיף הלגליזציה המופיע בהסכם בין תקווה חדשה ליש עתיד, אלא רק להסכמים בינם לבין יש עתיד בהם כאמור לא מופיע סעיף כזה.

“אנחנו מחויבים רק להסכם עם לפיד וכולם מחויבים להסכם שלנו כהסכם גג של הממשלה,” כתבו. “ההסכמים של המפלגות האחרות לא מחייבים אותנו. הלגליזציה זה בהסכם של תקווה חדשה עם לפיד”.

לחיזוק עמדתם הציגו את התדריך המשותף שפרסמו יש עתיד וימינה אמש (ב’) יחדיו, בו אכן נכתב במפורש כי “ההסכם הקואליציוני בין ימינה ויש עתיד יהווה ‘הסכם גג’ שיחייב את כלל סיעות הקואליציה ויצורף כנספח לכל ההסכמים. ההסכמים שנחתמו בין יש עתיד למפלגות השונות מחייבים את המפלגות החותמות”.

למרות הדברים הברורים מצד ימינה והנוסח הברור בהודעה מאמש, ביש עתיד עדיין מתעקשים גם ברגעים אלה כי ההסכמים שנחתמו בינם לבין שאר המפלגות ובתוכם סעיף הלגליזציה, מחייבים גם את ימינה.

“כולם מכירים את הדרישות והפרטים שכולם בחרו להכניס כך שאם זה מופיע אז כולם מסכימים,” הסבירו למגזין גורמים ביש עתיד. “החתימה מולנו היא המנגנון משמע אם זה קיים זה מחייב את כולם”.

סעיף לגליזציה הסכם קואליציוני
ההודעה שמסרו המפלגות אודות סעיף לגליזציה בהסכמים הקואליציוניים. כעת מסתבר שימינה מכחישה מחויבות לסעיף

בשלב זה, בעקבות פניית מגזין קנאביס, בודקים שוב בתקווה חדשה וגם בשאר הצדדים את שאלת המחויבויות של הצדדים השונים לסעיפים בכל אחד מההסכמים, אך כאמור, במפלגת ימינה עומדים על השורה התחתונה: “אנחנו לא מחוייבים לסעיף הלגליזציה בהסכמים הקואליציוניים”.

חברי הכנסת של ימינה כולל מתן כהנא, עידית סילמן, ניר אורבך ועוד, סירבו היום להשיב לשאלה האם יצביעו בעד או נגד הצעת החוק ללגליזציה. גם ח”כ שרן השכל מתקווה חדשה, שפרסמה את ההודעה על כך שימינה מחוייבים ללגליזציה, מסרבת להשיב לפניות.

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי גם רע”מ סירבו לחתום על תמיכה בלגליזציה. מפלגת כחול לבן בראשות בני גנץ, שהתחייבה לקדם לגליזציה, מסרה כי הם בטוחים שיהיה רוב לאישור הצעת החוק גם ללא תמיכת ימינה והערבים.

יש לציין שגם אם חברי ימינה לא יצביעו בעד הצעת חוק ללגליזציה (כזכור חלק מהם אף הצביעו נגד לפני מספר חודשים על הצעה דומה), צפוי בכל זאת להיות רוב במליאה לאישור חקיקה כזאת. עם זאת, התנגדות של ראש הממשלה לעתיד בנט עלולה לפחות להקשות על המהלך אם לא יותר מזה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר