טוען...

תקווה ללגליזציה: לראשונה שוק קנאביס חוקי בהסכם הקואליציוני

ראשי כל המפלגות החברות בגוש השינוי חתמו על הסכם קואליציוני שכולל סעיף שמבטיח לקדם הסדרה של שוק קנאביס חוקי ואי הפללת צרכנים. אם אכן תקום הממשלה, לסעיפים בהסכמים הקואליציוניים משמעות עצומה

סעיף שמאשר לגליזציה של קנאביס בישראל מופיע לראשונה אי פעם בהסכם הקואליציוני, שנחתם לפני מספר דקות בין כל מפלגות הקואליציה העתידית. “ממשלת השינוי” בראשות יו”ר מפלגת ימינה נפתלי בנט ויו”ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד, אם תקום, תקדם לפיכך בודאות הצעות חוק בנושא.

על פי ההסכמים אם אכן תקום הממשלה היא תקדם בהסכמה מלאה חוקי אי הפללה של צרכני קנאביס, הסדרה מלאה של שוק הקנאביס למטרות פנאי (לגליזציה) וכן קידום תחום הקנאביס הרפואי. במקביל סוכם כי ינוהל קמפיין להעלאת מודעות לסכנות שבשימוש וטיפול בהתמכרויות.

כפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס כבר לפני כחודש היו הערכות שממשלת השינוי תתחייב ללגליזציה, זאת על בסיס דרישה שהציבו מפלגות העבודה, כחול לבן ותקווה חדשה. ראשיהן אף חתמו על התחייבות במהלך קמפיין הבחירות במסגרת קמפיין שיזמו עלה ירוק ותנועת ליגלייז.

רגע החתימה על ההסכמים הקואליציוניים
רגע החתימה על ההסכמים הקואליציוניים, כולל לגליזציה: ח”כ מנסור עבאס, ח”כ נפתלי בנט, ח”כ יאיר לפיד

ההפתעה המשמעותית היא ההסכמה שנתנו מפלגת ימינה ומפלגת רע”מ, שעד כה התנגדו למהלך כשחלק מחברי המפלגות אף הצביעו לאחרונה נגד הצעת חוק בנושא.

יש לזכור שגם חתימה של כל המפלגות על הסכם קואליציוני, לא מבטיחה עדיין הקמת ממשלה, שאולי תקום בשבוע הבא או עד עוד 12 ימים. במפלגת ימינה יש שני חברים שעשויים להפיל את הקמת הממשלה ולכן הדברים לא סופיים. בנוסף, גם אם הממשלה תקום, לא בטוח שהיא תחזיק זמן רב או כזה הנדרש לצורך השלמת חקיקת הלגליזציה.

סביר להניח שהחוק החדש יהיה תואם להמלצות ועדת מררי, שפרסמה לפני כחצי שנה ממצאים בתום חמישה חודשי דיונים בועדה בינמשרדית בהשתתפות כלל משרדי הממשלה.

על פי המלצות הועדה יוסדר בישראל שוק קנאביס חוקי לגילאי 21 ומעלה, הכולל ייצור ומסחר חוקיים במודל קנדה (שוק חופשי), התרת שימוש חוקי בשטח פרטי וביטול הפללת הצרכנים. הסעיף הנוגע לגידול קנאביס לא סוכם עדיין בממשלה הקודמת וסביר שיעלה לדיון כבר בחודשים הקרובים.

במהלך קמפיין הבחירות התחייבו כאמור רוב המפלגות החברות בגוש השינוי לקדם לגליזציה, כולל התחייבות של שר המשפטים לעתיד יו”ר תקווה חדשה גדעון סער להביא לאי הפללה תוך 3 חודשים מהקמת הממשלה וללגליזציה בתוך שנה.

מלבד תמיכה רחבה והסכמה קואליציונית, כל השרים המיועדים בתפקידים הרלוונטיים לחקיקה בתחום הקנאביס מגיעים ממפלגות תומכות: עמר בר לב במשרד לבטחון פנים האחראי על המשטרה, ניצן הורוביץ במשרד הבריאות האחראי על היחידה לקנאביס רפואי, גדעון סער במשרד המשפטים האחראי על אישור הצעות חוק מטעם הממשלה ויו”ר ועדת הבריאות שיהיה נציג מפלגת העבודה ואחראי על תיקון נהלים בתחום הקנאביס הרפואי.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר