טוען...

נציג המטופלים הפתיע בכנסת: תומך במעבר לשימוש בשמן במקום פרחים

דיון שני ברפורמת 'קנאביס במרשם רופא' בוועדת הבריאות: נציג המטופלים הפתיע כשהביע תמיכה בעמדת הרופאים למעבר לשימוש בשמנים בלבד ולא בתפרחות. שאר הדיון עסק בין היתר בכך שהרפורמה רלוונטית בשלב ראשון רק לכ-15% מהמטופלים. הצבעה לאישור התקנות צפויה להתקיים בשבוע הבא

דיון שני של ועדת הבריאות של הכנסת בנושא רפורמת ‘קנאביס במרשם רופא’, בהשתתפות נציגי חברות הקנאביס הרפואי וגורמי ממשל, בראשות יו”ר הועדה ח”כ אוריאל בוסו (ש”ס). כפי שכבר פורסם, עיקר התכנית שנידונה כעת היא מעבר ממודל רישיונות למודל מרשמים, דבר שאמור לקצר את הביורוקרטיה, וקביעת תמחור קבוע לטיפול. נושא התמחור, שהממשלה ביקשה שיעמוד על 360 ש”ח לשנה לרישיון ו-220 ש”ח לשנה למרשם, עלה במקביל בדיון בוועדת הכספים – פרטים כאן.

במהלך הדיון בוועדת הבריאות נשמעה ביקורת על ההחלטה לכלול רק כ-15% מהמטופלים ברפורמה, כמו גם על כך שלמשטרה אין נגישות למאגר המטופלים כדי לבדוק מי שנתפסו עם קנאביס ומציגים רישיון או מרשם, משך הזמן שלוקח לקבל רישיון והרחבת האפשרות של טיפול בילדים מתחת לגיל 5. הפתעה נרשמה כשנציג המטופלים ניר יופטרו הביע תמיכה בעמדת נציג הרופאים שדרש לעבור משימוש בתפרחות לשימוש בשמנים בלבד.

מהלך הדיון

בשלב ראשון עברו על הגדרות בסיס של התקנות, בין היתר הובהר כי 15% המטופלים שיועברו למודל מרשמים, לא יוכלו להמשיך להחזיק ברישיון אם יחפצו בכך. “13 מתוך 16 ההתוויות שכרגע נכללים במודל הזה יחוייבו לעבור לטיפול במסגרת קופות החולים,” אמר מנהל היק”ר יובל לנדשפט.

במשטרה הלינו על כך שברפורמה חסרה התייחסות להקמת ממשק התחברות של המשטרה למערכות היק”ר כדי ששוטרים יוכלו לוודא שמרשם שמוצג להם הוא אמיתי ולא מזויף. לטענת נציגת המשטרה: “אנחנו לא רוצים לעכב לחינם אנשים, ויש מקרים של זיוף, אז יש לאפשר לנו גישה למידע, גם ללא חשיפה למידע רפואי”.

אחד הנושאים שעלו בדיון הוא משך הזמן הארוך שלוקח לקבל רישיון שימוש בקנאביס רפואי. ראש היק”ר לנדשפט הסביר: “חסרים לנו תקנים, אנחנו בתהליך, הכשרנו רופאים בקהילה שמוסמכים לרשום בעצמם. התהליכים הולכים ומתטייבים. כיום מטופל שמגיש את כל החומר הרפואי כנדרש, התהליך הוא לא ארוך”.

דיון בוועדת הבריאות של הכנסת, בראשות היו"ר ח"כ אוריאל בוסו (צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)
ח”כ אוריאל בוסו, יו”ר ועדת הבריאות (צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

נושא נוסף שעלה הוא המחסור ברופאי קנאביס. אמנם יש כ-110 רופאים מוסמכים, אך רבים מהם לא מוכנים לעסוק בתחום הקנאביס. לדברי משרד הבריאות: “המהלך כעת אמור להגביר את זמינות הרופאים”. לדברי נציג מקופת חולים מכבי: “ברגע שהתקנות יאושרו, אנחנו מוכנים עם רופאים ונוכל לספק מרשם תוך 5 ימים למי שזכאי”.

נציג רופאים המליץ לעבור לטיפול בשמן קנאביס בלבד ולאפשר שימוש בתפרחות רק במקרים חריגים, כדי למנוע עישון כשלדבריו מדובר כיום למעשה בעידוד עישון. לנדשפט השיב: “הנושא הזה עלה בעבר כמה פעמים, גם למשל בהקשר לנושא הזליגה. עדיין לא נחה דעתנו שספיגתם בדם של הקנבינואידים היא זהה. ברור שאנחנו מעדיפים שיהיה פחות עישון, שיהיה מעבר לשימוש במשאפים, אבל כיום יש רק משאף אחד, של סאיקי”.

לטענת נציגת מפעלי הקנאביס הרפואי, יפעת קריב, יש לאפשר הקלה על הטיפול בקנאביס לילדים גם מתחת לגיל 5, בניגוד לנוהל הקיים. “אם ילד הוא בן 4 שנים ושלושה חודשים, למה לא לאפשר טיפול כזה? זו הנקודה הכי קריטית בנהלים כאן”. עוד ציינה כי “בגרמניה חברות התרופות נותנו כיסוי עלויות לשמנים, כדי לעודד מעבר לשמנים”, ואמרה כי “יש להשאיר את ה-THC בתוך פקודת הסמים” ו”להחזיר את הכוח לרופאים”.

מיקי עופר, רוקח ראשי של חברת בול פארמה, אמר: “המחקרים הראו שקנאביס יעיל במיוחד לסובלים מפוסט טראומה (PTSD). אני מבקש להוסיף את ההתוויה של פוסט טראומה לרשימת ההתוויות שנכללות במודל החדש. זו אחת ההתוויות היותר חשובות ויש הרבה מחקרים שהראו שזה עוזר ומונע טיפול בתרופות פסיכיאטריות שגורמות להרבה מאוד תופעות לוואי חמורות”.

נציג משרד הבריאות השיב: “יש לזכור שקנאביס הוא לא ‘תכשיר’ בהגדרתו ולא ‘תרופה’, כלומר נדרשת הזהירות הנדרשת. יש ועדת התוויות שם הנושאים הללו נידונים בכובד ראש. אז בכל הכבוד למחקרים… בדקנו את הנושא וזו היתה הדרישה של הגורמים הרשמיים במשרד.”

נציג המטופלים ניר יופטרו הפתיע בדיון כשאמר כי הוא תומך במעבר לשימוש בשמני קנאביס בלבד ולא בתפרחות. “תפרחות זה לא דבר ‘כמית’, והמעבר לשימוש בשמנים גם ימנע זליגה לשוק השחור,” אמר. עוד טען, כי הרופאים לא מסבירים מספיק טוב לגבי השימוש בקנאביס רפואי וכי הרוקחים מוכרים מוצרי קנאביס לפי אינטרס כלכלי וללא הבנה בקנאביס. לבסוף טען כי יש לחייב שחלק ממרשמי הקנאביס של המטופלים יהיו ל-CBD בלבד.

יו”ר הועדה סיכם בבקשה למשרד הבריאות לבחון במהלך השבוע הקרוב את הסוגיות שעלו בשני הדיונים, בין היתר גם בהוספת ההתוויות כאב, פוסט טראומה ו”אחר” לרשימת המחלות הנכללות ברפורמה.

בדיון הבא ביום ג’ בשבוע הבא צפויה הצבעה על פרטי הרפורמה.

כזכור, בדיון הקודם בשבוע שעבר התברר שאכן, כפי שהוערך, הרפורמה לא תהיה תקפה בשלב ראשון למטופלי כאב, פוסט טראומה ו”אחר” שמהווים עיקר הלקוחות, כלומר הרפורמה רלוונטית כעת רק לכ-15% מ-125,000 המטופלים. אכזבה נוספת מבחינת העוסקים בענף היא שהרפורמה אמורה להיכנס לתוקף כ-180 יום לאחר אישורה בוועדה, כלומר רק באמצע או סוף שנת 2024. גורמים בענף אמרו בתגובה שמדובר ב”גזר דין מוות” לרבים בתעשייה הזו.

במסגרת ההכנות לרפורמה במשרד הבריאות שוקלים להטמיע כמה “חבלי הצלה” עבור היצרנים, בהם הפחתת בדיקות וביקורות של איכות וניקיון, הקלות ברגולציה ועוד. אחד הרעיונות השנויים במחלוקת הוא החלטת משרד הבריאות לשקול לאסור על שיווק תפרחות ולעבור לשיווק קנאביס בצורה גרוסה בלבד, וכן לבטל את החובה הקיימת כיום על היצרנים להציג אחוזי קנבינואידים (רכיבים פעילים כמו THC ו-CBD) על גבי אריזות הקנאביס.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר