טוען...

היבוא מטילריי נפסל, חברת הקנאביס של אולמרט תובעת 23 מיליון ש”ח

חברת הקנאביס יוניבו שבהובלת רה"מ לשעבר אהוד אולמרט, הגישה תביעת-עתק נגד 5 חברות לאחר שנאלצה להשמיד 1.6 טון קנאביס שהיא ייבאה ממתקני חברת טילריי בפורטוגל. לטענתה, חברות השינוע והביטוח הן האחראיות להיעלמותם של אוגרי מידע ושמיכות תרמיות מהמטען, שהובילו לפסילת הסחורה ולאובדן כספים

חברת הקנאביס יוניבו (Univo) שבהובלת רה”מ לשעבר אהוד אולמרט והמנכ”ל ובעל השליטה גולן ביטון, הגישה אתמול (ג’) לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה על סך 23.6 מיליון ש”ח נגד 5 חברות: מנורה חברה לביטוח, ישראל קרגו לוגיסטיקס (ICL) העוסקת בשינוע קנאביס בינלאומי, ממן מסופי מטען המתפעלת את מסוף קליטת הסחורות בנתב”ג, רמון גרניט המבטחת משלוחים בינלאומיים והפניקס חברה לביטוח.

לטענת יוניבו, החברות הנ”ל אחראיות לביטוח הסחורה או לנזק שנגרם לכאורה לסחורת קנאביס במשקל 1.6 טון שהיא ייבאה מפורטוגל ב-8.4, דרך ספרד ב-10.4 ומשם לישראל ב-12.4, על גבי 24 משטחים, מחברת טילריי (Tilray). בין הזנים שיובאו לארץ מטילריי והושמדו: סיריוס, הד בנד, איילנד סוויט סקאנק, מנגו, מאסטר קוש, וורלוק CBD, פינק קוש.

כזכור, לפני כחודשיים, בעת שפורסם דבר השמדת הסחורה על ידי יוניבו בדיווח לבורסה, טענה בעקרון יוניבו כי מדובר בנזק בשווי כ-12 מיליון ש”ח וכי חברת השילוח היא האחראית לנזק שנגרם. במגזין קנאביס נחשף אז לראשונה כי מדובר במשלוח מחברת טילריי וכי חברת השילוח היא ICL, שדחתה את טענות יוניבו על הסף. עוד הוערך אז כי המקרה צפוי להגיע לבית המשפט, כפי שאכן קורה כעת.

אהוד אולמרט, נשיא חברת יוניבו (צילום: אבשלום ששוני, פלאש90)
אהוד אולמרט, נשיא חברת יוניבו (צילום: אבשלום ששוני, פלאש90)

התביעה הוגשה לטענת יוניבו בגין נזק למלאי קנאביס שמוערך כעת בסך 14.7 מיליון ש”ח, לצד עלויות ביטוח בסך 177 אלף ש”ח, הפסד הכנסות ואובדן רווחים בסך 2 מיליון ש”ח, אובדן נתח שוק ומוניטין בסך 5 מיליון ש”ח ועלויות אחסון והובלה בסך 1.6 מיליון ש”ח.

על פי כתב התביעה, “חברת ICL היתה אחראית להבאת המשלוח לישראל כשהוא תקין וחברת ממן היתה אחראית לאחסנתו באזור מבוקר טמפרטורה… לקראת יצוא המשלוח לישראל הותקנו בו אוגרי מידע (Data Loggers) והושמו שמיכות תרמיות, אך כאשר הגיע המשלוח אל מפעל יוניבו באשקלון התברר כי הוא הגיע ללא אוגרי מידע וללא השמיכות התרמיות”.

“בנסיבות אלה, המשלוח בשלמותו נפסל לשימוש והועבר לשמירה בהסגר במפעל והודעה על כך נמסרה למשרד הבריאות אשר הורה כי אין להתיר חריגה מהנהלים המחייבים את פסילת המשלוח בעקבות היעלמותם של אוגרי המידע,” נכתב. “התובעות פנו אל חברת ICL וביקשו לברר את נסיבות היעלמם של אוגרי המידע והשמיכות התרמיות, ואולם חברת ICL סירבה לקבל על עצמה אחריות בטענה שהאחריות היא של חברת ממן באשר מחדליה הם שהובילו לאובדן”.

אוגרי מידע (Data Loggers) שהוצמדו למשלוח הקנאביס מפורטוגל
אוגרי מידע (Data Loggers) שהוצמדו למשלוח הקנאביס מפורטוגל

לטענת יוניבו, במקביל, חברות הביטוח הפניקס ומנורה “התנערו מחובתן בטענה כי לא אירע אובדן או נזק למשלוח”. כמו כן, “חברת ICL ערכה תחקיר ממנו עולה כי מקור השחתת המשלוח על ידי עובדי חברת ממן בהסרתם את אוגרי המידע מבלי להחזירם אך חברת ממן מסרבת לקבל על עצמה אחריות ללא הסבר”.

חברת ICL לא מסרה תגובה לידיעה זו אך במסגרת כתב התביעה מוצגת טענתה של ICL לפיה היא הזמינה את נציגי משרד הבריאות והחקלאות למחסני ממן בנתב”ג לצורך ביקורת ואישור שחרור הסחורה למפעל, כאשר לצורך הביקורת “קרעו עובדי ממן את כיסוי המטען והסירו את אוגרי המידע והשמיכות התרמיות מבלי להחזירם”. גם חברת ממן לא מסרה תגובה לידיעה. מחברת רמון-גרניט נמסר: “אין תגובה”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר