חב”ד: “אלכוהול מסוכן בהרבה ממריחואנה”

“זה לא המריחואנה, אלא איך אתה משתמש בה,” כתב העורך הראשי של אתר חב”ד העולמי במאמר תשובה לשאלת גולש, והדגיש כי “אלכוהול מסוכן בהרבה ממריחואנה”. עם זאת הוא הזהיר כי סכנות השימוש הן בעיקרן חברתיות וסביבתיות.

הרב צבי פרימן, העורך הראשי של אתר האינטרנט של בית חב”ד העולמי, פירסם השבוע מאמר תשובה לשאלת גולש שביקש לדעת מהי עמדת היהדות בנוגע לשימוש במריחואנה. “אני מעשן מריחואנה מפעם לפעם ולא רואה בכך כל השפעה שלילית על חיי,” כתב הגולש. “מהי עמדת היהדות בנוגע לשימוש במריחואנה?”

“אלכוהול מסוכן בהרבה ממריחואנה”

בתשובה לשאלתו של הגולש השיב הרב פרימן כי הוא אינו רואה בכך שאלה הקשורה ליהדות. “מדובר בעניין חברתי,” כתב, “הנושא כאן הוא לא הסם עצמו, אלא כיצד אתה משתמש בו.”

הרב צבי פרימן, עורך אתר חבד העולמי
הרב צבי פרימן, חב”ד

הרב פרימן הראה שליטה בחומר ואף השתמש בכינויים כמו ‘מרי ג’יין’ בתשובותיו. “אני בטוח שאתה יודע שאלכוהול הוא סם מסוכן בהרבה ממריחואנה. אף על פי כן, יהודים ידעו ליצור גבולות חברתיים שימנעו שימוש מופרז בו שעלול לגרום לסכנות. אם היית גר בבגדד לפני 100 שנים, ייתכן מאוד והיה דבר דומה עם השימוש בחשיש.”

על אף הליברליות מצדו של הרבה פרימן, הוא דאג להזהיר כי ישנן גם סכנות בשימוש במריחואנה. “היא מביאה איתה היום נטל חברתי,” כתב. “ייתכן וזה לא משפיע עליך היום, אבל מה יקרה אם תרצה להקים משפחה? תצטרך לקנות את זה, להחביא את זה, להסביר את זה… הרבה בעיות. בשורה התחתונה, העניין הוא פחות השפעת הכמיקלים במריחואנה אלא יותר מה שבא יחד עם זה.”

“הנזקים הם בעיקרם סביבתיים – קצת כמו שוקולד”

כדוגמה לטענתו נתן הרב פרימן את השוקולד המריר. “שוקולד מריר הוא אחת החולשות הגדולות שלי. ברגע שאני מתחיל לאכול שוקולד, אני מפתח צורך מסויים. ושוקלד מריר הוא ממריץ והוא מאוד משפיע עליי ועל הילדים, ועל כן אני צריך לעשות כל מיני דברים כדי להפחית את השימוש שלנו בו: אני צריך לקנות אותו כשהילדים לא איתי, להחביא אותו במקום טוב שהם לא ימצאו, לאכול את זה לבד בהיחבא, לשטוף את הפה אחר כך – כי הם מזהים…”

גם זה בטח יעניין אותך

“בסוף הם מגלים בכל מקרה, אבל מה שהדהים אותי יותר מהכל זה מה הילדים למדו מכל הסיפור הזה. זה לא רק שהם אמרו ‘היי אבא, החבאת את השוקולד מאיתנו’, שזה גרוע מספיק, מה שגרוע יותר זה שהם חיקו את ההתנהגות שלי: הם החביאו שוקולדים ואכלו אותם בשקט בלילה. אני אוהב שוקולד, אבל אני לא רוצה שהילדים שלי ילמדו לגנוב, לשקר או לרמות.”

“זה בנוגע לשוקולד,” סיכם. “עם מרי ג’יין וכל מה שהיא מביאה איתה – ההשפעה על הילדים, על הסביבה, הסוחרים, הרחובות – אתה יכול להבין לבד.”

לסיכום הוסיף הרב פרימן המלצה: “זה לא יהיה הוגן אלא אם אציע לך אלטרנטיבה: לך לשיעור תורה בבית חב”ד, לאחר מכן תעבוד 20 דקות בחדר כושר, ואתה תהיה ‘היי’, יותר ‘היי’ משאתה יכול לדמיין.”

ראו גם: שוואג בישיבת פוניבז’ – על קנאביס בחברה החרדית
ראו גם: סמואל ליבוביץ’ – ברון הסמים החרדי

עוד על קנאביס ויהדות:
האם הרמב”ם היה תומך בלגליזציה?
המקורות התנ”כיים של השימוש היהודי בקנאביס
למה חוגגים את ה-20 באפריל ואיך זה ליהדות?
קנה בושם – קנאביס בתנ”ך

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר