ה-BBC ממליץ: איפה אפשר לעשן קנאביס חוקי

ה-BBC, תאגיד השידור הבריטי הרשמי בכבודו ובעצמו, הפתיע ופירסם רשימה של 13 מדינות בהן מותר לעשן קנאביס באופן חוקי – והצליח לעורר את זעמם של הורים וארגונים שונים למלחמה בסמים בבריטניה.

לפני שבועיים פורסם דוח מיוחד של ממשלת בריטניה שמצא שענישה איננה מפחיתה את השימוש בסמים. הדוח תפס כותרות, עד שדייויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, נאלץ להגיב לממצאים ולנסות להסביר מדוע מדיניות המלחמה בסמים נמשכת. קמרון, מהמפלגה השמרנית כזכור, הודיע בתגובה כי “המלחמה בסמים עובדת” ואף טען שהוא אינו מאמין בדה-קרימינליזציה (אי הפללת הצרכנים).

בעקבות הרעש הציבורי שנוצר סביב הנושא והצהרתו במקביל של סגן ראש ממשלת בריטניה, ניק קלג, על תמיכתו בלגליזציה, החליטה רשת החדשות הממשלתית של בריטניה, ה-BBC, לפרסם מאמר בעל אופי יוצא דופן יחסית ובו המלצות על מדינות בהן מותר לעשן קנאביס באופן חוקי.

מדינות קנאביס חוקי

עם זאת מיד לאחר פרסום המאמר ספגה הרשת ביקורות נוקבות מארגונים מקומיים למלחמה בסמים: “האנשים שאחראים לזה ב-BBC צריכים לבוא לעבוד בקו תמיכה להורים ולשמוע את חוסר האונים שלהם בהתמודדותם עם ילדיהם שניזוקו משימוש בקנאביס,” אמרה על פי הדיווח ב’מירור‘ חברה באחד מאותם ארגונים.

ה-BBC לא הסיר כמובן את הכתבה, אך הוסיף לה “רשימת סכנות” של השימוש בקנאביס, שדווקא מצביעה על הבנה עמוקה יותר של הנושא וכוללת אזהרות כלליות הנוגעות לשימוש יתר, לעצם העישון של החומר, ולסיכון בקרב אלו בעלי נטיות גנטיות לסכיזופרניה, ולא לאזהרות המוכרות מבעבר.

מדינות קנאביס חוקי

להלן אם כן רשימת 13 המדינות בהן אפשר לעשן מריחואנה בשקט – או לחילופין: 13 מדינות אליהן שווה לנסוע בטיול הבא שלכם לחו”ל:

קולומביה: החזקה של עד 22 גרם קנאביס לשימוש עצמי היא חוקית אך בשנת 2012 אושרו חוקי דה קרימינליזציה של מריחואנה וקוקאין. מכירת קנאביס עדיין איננה חוקית, אך מותר לכל אזרח לגדל עד 20 צמחים לשימוש עצמי.

קוסטה ריקה: בקוסטה ריקה הקנאביס נמצא בשטח אפור מבחינה חוקית. קנאביס טכנית אינו חוקי, אך השימוש בו מאוד נפוץ ברחבי המדינה. ישנה אי-הפללה של החזקה לשימוש עצמי, אך החוק אינו מציין מה היא הכמות המקסימלית שנחשבת לשימוש עצמי, ולכן בפועל כל כמות יכולה להיחשב ל”שימוש עצמי”. גם הקנס שאמור להינתן על החזקה לשימוש עצמי כמעט ולא ניתן.

צ’כיה: בצ’כיה ישנה אי-הפללה של החזקה של עד 15 גרם לשימוש עצמי או גידול של עד 5 צמחים. ניתן לקבל רישיון לשימוש רפואי יחסית בקלות מרופא משפחה, החל מאפריל 2013.

אקוודור: החזקה של עד 10 גרם קנאביס לשימוש עצמי היא חוקית. בשנת 2013 אושרה דה קרימינליזציה של כל הסמים.

ג’מייקה: הגידול, המכירה, והשימוש בקנאביס אינם חוקיים. עם זאת, בשנת 2014 אושר חוק אי-הפללה של החזקה של עד 57 גרם מריחואנה לשימוש עצמי.

הולנד: בהולנד מוצרי קנאביס נמכרים רק ב”קופי שופס” והחזקה של עד 5 גרם לשימוש עצמי היא מותרת. סוגים אחרים של מכירה או הובלת קנאביס אינם חוקיים.

נורבגיה: בנורבגיה החזקה של עד 15 גרם לשימוש עצמי היא חוקית. החזקה של כמות גדולה יותר עונשה קנס של 139-1,396 אירו, אם מדובר בעבירה ראשונה. אם לא מדובר בעבירה ראשונה – החזקה של כמות מעל 15 גרם נחשבת לסחר, והענישה היא יותר כבדה.

פרו: בפרו החזקה של עד 8 גרם לשימוש עצמי היא חוקית.

פורטוגל: פורטוגל הייתה המדינה הראשונה שב-2001 עשתה אי-הפללה של כל הסמים, והחלה להתייחס למכורים לסמים כאל חולים, ולא פושעים. למרות זאת, אם נתפסת פעמים רבות על אחזקה של כל סם, המדינה יכולה להכריח אותך ללכת לגמילה.

ספרד: בספרד גידול קנאביס בשטח פרטי, לשימוש עצמי של מבוגרים בביתם, הוא חוקי. אך מכירה או קנייה של כל כמות של קנאביס היא עבירה פלילית. על החזקה או צריכת קנאביס במקום ציבורי ישנו עונש קנס. בשנים האחרונות פורחים ברחבי ספרד, ובעיקר בברצלונה, מועדוני קנאביס לחברים, בהם מוכרים, רוכשים וצורכים קנאביס באופן חופשי למדי.

שוויץ: בשוויץ גידול עד 4 צמחי קנאביס הוא חוקי. מכירה או הובלת קנאביס אינה חוקית.

אורוגוואי: אורוגוואי עשתה לגליזציה מלאה של קנאביס, אך היא צפויה להיכנס לתוקף במהלך שנת 2015. החוק החדש מאפשר רכישת קנאביס באופן חוקי לאזרחי אורוגוואי מעל גיל 18. הקנאביס יגודל על ידי הממשלה ויימכר בעבור דולר אחד בלבד לגרם.

ארה”ב: במדינות וושינגטון וקולורדו יש לגליזציה מלאה, וגם אלסקה, אורגון ובירת ארה”ב וושינגטון די.סי, העבירו חוקי לגליזציה שייכנסו לתוקף בשנה הבאה. ב-24 מדינות יש קנאביס רפואי, באישור רופא (ולא משרד הבריאות, כמו בישראל) ב-18 מדינות יש מדיניות דה קרימינליזציה (אי הפללה).

ראו עוד:
10 מדינות שנמצאות בדרך ללגליזציה
25 המדינות בהן הכי שווה לעשן קנאביס
ארה”ב: 40 מדינות שוקלות הקלה בחוקי המריחואנה
המהפכה השקטה: לגליזציה מסביב לעולם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר