הרוקחים מאשימים: "המדינה מרוויחה מיליונים על חשבון המטופלים"

המדינה ומשרד הבריאות עוקפים את ועדת המחירים, מתקפלים בפני העשירים מהבורסה, מרוויחים עשרות מיליונים ממיסים, אך לא מוותרים על המע"מ ומנסים לקצץ דווקא מהנתח של הרוקחים. כך טוענת הבוקר הסתדרות הרוקחים בתשובה לבג"ץ.

על רקע עליית מחירי הקנאביס בבתי המרקחת הציע בתחילת השבוע משרד הבריאות לבג"ץ מודל תמחור חדש למוצרי קנאביס רפואי, לפיו ייקבע גבול של 150 ש"ח לכל מוצר (10 ג') לצד עמלת רוקח בסך 30 ש"ח על כל הקנייה.

הצעה זו של המשרד היא למעשה ניסיון לא מוצהר "לעקוף" את סירוב ועדת המחירים של משרד האוצר לקבוע פיקוח מחירים באופן מסודר. במשרד מאמינים כי בג"ץ יכול לקבל את הצעתם ובכך לחייב את העוסקים בענף מבלי להידרש לדיונים מקצועיים.

עם זאת, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס, הרוקחים מתנגדים בתוקף למודל התמחור החדש שמציע משרד הבריאות, שלדבריהם הוא "כושל, חסר סבירות, ומעורר סימני שאלה רבים".

היום מרוויחים הרוקחים עד 27% מכל מכירה

בתשובה להצעת משרד הבריאות שהגישה הסתדרות הרוקחים לבג"ץ היום (ה') מפורט כי בתי המרקחת רוכשים את מוצרי הקנאביס באסדרה החדשה במחירים הנעים בין 96-125 ש"ח למוצר ובתוספת מע"מ מדובר במחירים של 112-146 ש"ח.

לדברי הרוקחים נכון להיום מוצרים של 10 ג' נמכרים בבתי מרקחת במחיר של 150-200 ש"ח כולל מע"מ, כך שמדובר מבחינתם ברווח גולמי של 25%-27% עבור בית המרקחת, כלומר 32-46 ש"ח לכל מוצר 10 גרם.

רווח זה הוא מבחינתם "מקובל, הגיוני, ומאפשר לבית המרקחת להתקיים ולהצדיק את ההשקעה הייחודית והיקף הפעילות הנדרשת לשם ניפוק מוצר, כולל הכשרה ייעודית, התקנת מתקנים ייעודיים, ניהול רישום ובקרה נפרדים, ניהול מלאי ועוד".

"מעשה הונאה של משרד הבריאות"

"אך כעת בצו הפיקוח המבוקש על ידי משרד הבריאות מוצע כי בית המרקחת יקבל 30 ש"ח בתוספת מע"מ עבור ניפוק של כל כמות של מוצרים," הם טוענים. "מאחר והממוצע הוא 30 גרם בחודש הרי שהמדינה מבקשת להעמיד את עמלת הרוקח על 10 ש"ח לפני מע"מ לכל מוצר – המשמעות היא עמלה של 6.7% בלבד".

לטענת הרוקחים מדובר הלכה למעשה בהוצאת בתי המרקחת משרשרת האספקה או לחילופין דרישה מהם לסבסד את המוצרים למטופלים. "המדינה מבהירה בכך כי מבחינתה אין כל צורך בניפוק מוצר רפואי בבית מרקחת ואם זו העמדה על מה ולמה מאות הוראות חוק, תקנות, נהלים, מערך אכיפה ועשרות עובדים?" תהו.

על רקע העובדה שמזה כמעט שנתיים שלא מונה ראש אגף רוקחות במשרד הבריאות, טוענים הרוקחים בעוקצנות כי "מן הראוי אם כן שבתי המרקחת יהפכו לעסקים חופשיים, יתעלמו מהנהלים, יפסיקו שיתוף פעולה עם מפקחי משרד הבריאות ויתנהלו ככל חנות לציוד משרדי, משרד רואי חשבון או מורים פרטיים".

יתרה מכך הם טוענים שקביעת גבול של 30 ש"ח עמלה לרוקח לכל מכירה היא "מעשה הונאה של משרד הבריאות שגרם לבתי המרקחת להשקיע סכומים ניכרים בהכנה והתאמה לדרישות רגולטוריות מחמירות". לדברי הרוקחים אף לא בטוח שהיה בכך צורך שכן "מערך הרוקחים המחוזיים של משרד הבריאות התנגד להקמת היק"ר וסבר שאין לו כל מקום או צורך".

קנאביס ללא מע"מ: "שהמדינה תוותר על המיליונים"

בנוסף הם מציעים לאמץ את הצעת מגזין קנאביס למכירת קנאביס ללא מע"מ. "המע"מ הגלום במחיר המוצר הינו 21.80 ש"ח מכל 10 גרם," כתבו. "המדינה מקבלת מע"מ בשווי של 70.5 ש"ח מכל מטופל כל חודש וגורפת כך לקופתה מעל 50 מיליון ש"ח בשנה שהמטופלים משלמים מכיסם לקופת האוצר".

"בתי המרקחת נזרקים על הכביש והמדינה דואגת לאינטרסים שלה במקום לתרום את חלקה להפחתת המחיר," אמרו.

את סכומי העתק הללו, עשרות מיליונים, המדינה גובה לטענתם "עבור כלום". לדבריהם "אין שירות, אין מוצר". לעומת זאת הם מפרטים כי "הרוקחים שומרים על המוצר בתנאים נאותים, מנפקים אותם, מייעצים, מתעדים, סופגים עלויות בלאי ועוד, ואמורים לקבל במצטבר אם כל בעלי הרישיונות רוכשים רק מרוקחים סכום של כ-22 מיליון ש"ח בשנה".

"אם המדינה תוותר על 17 מיליון ש"ח יוכלו המטופלים להנות מכך," קבעו. "המדינה מגדילה את התמורה למגדלים על חשבון המטופלים, משלמת לקופות חולים למרות שהן לא עושות כלום, מקפידה לקחת כסף לכיסה על חשבון המטופלים ומבטלת לאפס את התמורה לבתי המרקחת".

"משרד הבריאות מתקפל בפני המקושרים בבורסה"

הסתדרות הרוקחים מבקרת גם את ניסיון משרד הבריאות לעקוף את ועדת המחירים ולקבוע פיקוח מחירים דרך בג"ץ. "ועדת המחירים כלל לא נתנה צו, אך הרגולטור מכתיב להם את היעד והציפייה כשהוא יודע שהם כפופים לו ולא יעזו לפעול בניגוד למדיניות אותה הוא מנסה לכפות," כתבו.

"למרות שלא הושלם ההליך, לא ניתנה הנמקה, הדברים לא עמדו למבחן ציבורי, הרגולטור מבקש מבג"ץ להוציר צו פיקוח מחירים," הוסיפו. "כלומר הרגולטור מוסר את סמכויותיו לבית המשפט. על בסיס איזו חקיקה הרשות מוותרת על סמכויותיה בלי לשמוע את עמדות כל הצדדים?"

עוד טענו כי משרד הבריאות "מתקפל בפני דרישות העוסקים הגדולים, המקושרים, שגייסו סכומי עתק בבורסה. פקידי המדינה כמריונטות על חוט שנשלט על ידי מפעילים מעבירים את תפוח האדמה הלוהט אל בג"ץ. מדובר בבקשה טמאה הנגועה בשיקולים זרים".

לאור האמור מבקשים הרוקחים מהשופטים "להשליך לפח את הפרק בהודעת המדינה (הנוגע לקביעת מחיר גג) ולהבהיר למדינה כי עליה לשוב לבצע את תפקידה לטובת הציבור שקיומו של שירות רוקחי בו מציל חיים מדי יום". בנוסף, כמו שאר הצדדים בעתירה, הם דורשים לקיים דיון דחוף בו יינתן להם להציג משנתם.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט