העוקץ חזר: רוצים לקנות קנאביס בחו”ל? אל תעשו את זה בטלגרם

עוד ועוד ישראלים נופלים בפח של הצעיר הישראלי שהרוויח כנראה כבר מיליוני שקלים על חשבון מי שבסך הכל חיפשו משהו לעשן בעת חופשה בחו"ל. בשבועות האחרונים, עם פתיחת השמיים לאחר תקופת הקורונה, העוקץ חזר לפעול בעוצמה. כך הוא עושה זאת, וכך תימנעו מליפול לידיו

עם חזרת הטיסות לחו”ל לאחר תקופת הקורונה, חזר לפעילות גם עוקץ הקנאביס עליו כבר דיווחנו מספר פעמים בעבר עוד מאז 2019 ובפעם האחרונה לפני כחצי שנה. בעזרת שירות חדש שמציעים הבנקים להעברת כסף מזומן דרך כספומטים ללא צורך בכרטיס אשראי, הרוויח עד כה צעיר ישראלי כבר מאות אלפי שקלים אם לא הרבה הרבה מיליונים על חשבון תיירים ישראלים במדינות בכל העולם.

איך עובד העוקץ?

ישראלים שמחפשים משהו לעשן בעת חופשה בחו”ל נכנסים למקום המתבקש – אפליקציית טלגרם – שהפכה בשנים האחרונות לקניון הקנאביס המקוון של ישראל. לאחר חיפוש קצר רובם מגיעים בטעות לערוצי העוקץ שכרגע מתנהלים בשמות “בוט כיוונים טלגראס חו”ל” או “קהילת חו”ל טלגראס כיוונים בחו”ל” ועוד (שימו לב שבעקבות הכתבה ייתכן שהשמות של הערוץ ומנהליו ישונו). לחיצה על הקישור המוצג בערוץ מפנה ל”בוט” ששואל את התייר באיזו מדינה הוא נמצא ולאחר מכן מודיע לו כי הוא מחפש עבורו קנאביס במדינה בה בחר.

אך כפי שכבר חשפנו בדיווחים הקודמים, לא מדובר בבוט, אלא במה שנחזה להיות בוט, או יותר נכון ב”מי” שנחזה להיות בוט, שהוא בעצם אותו צעיר ישראלי שנכון למועד פרסום הכתבה הזו מתנהל בטלגרם בשלל כינויים ביניהם “Tonny (No Secret)” ביוזר @TGRSTonny420, או בגרסה אחרת “Shelby420” ביוזר @TGRSTommyShelby, או בשם “עמוס מנהל ראשי” ביוזר @AmosDovSilver420, או בכינוי “הדוקטור”, או “מנהל הענף” ביוזר @TGRSWorldAdmin, ועוד.

עדכון: בעקבות הפרסום העוקץ החליף יוזר וכעת עם היוזר MorrisWeeds. עדכון פברואר 2022: בעקבות הפרסומים שוב החליף את היוזר אל JozzefWeeds ולאחר מכן אל nusrweeds. באפריל 20222, בעקבות פרסום נוסף שלנו, שינה את השם אל RoyalWeeds420 ואחר כך ליוזר TheRoyal420 ונכון ליוני 22 הוא עם היוזר RedApplez40 או Nikkos או The Bulldog ביוזר TheBulldogWeeds. בספטמבר 2022 הוא עם היוזר Reffaelo. באוקטובר 2022 הוא עם היוזר FrankLuccas. בדצמבר 2022 הוא עם היוזר frankiiii ועם היוזר weedjz63. במהלך 2023 עלו היוזרים kolyadarkne ו-AmadoShelf ו-TheVitto420. ביולי 2023 החל לפעול היוזר TheCarlos4. באוגוסט 2023 ביוזר TheGurilla. בספטמבר 2023 עם היוזר Hipp0_ViP והחל מאפריל 2024 עם היוזר tgrschapo – כל היוזרים פועלים דרך ערוצים בשמות כמו TeleGrass_420WorldWide_Bot ו TGRSWorldManger ועוד.

אותו “טוני” או “טומי” או “עמוס” או “הדוקטור”, מעדכן את התייר, תוך שהוא מתחזה לבוט, כי “נמצאה עבורך התאמה”. כלומר, התייר חושב שנמצא עבורו סוחר מתאים במדינה בה הוא שוהה. ה”בוט” מפנה את התייר לצ’אט עם מי שהוא כביכול הסוחר אך הוא למעשה אותו “טוני” בעצמו.

בשלב זה נכנס לפעולה השימוש בשירות החדש של הבנקים. שירות זה, שנקרא “משיכת מזומן ללא כרטיס”, מתבצע כך שהלקוח מעביר לסוחר קוד ייחודי המתקבל מהבנק ובעזרתו יכול הסוחר למשוך כסף מכספומט ללא צורך בכרטיס אשראי.

בהתכתבות בטלגרם משכנע “טוני” את התייר הישראלי להעביר לו את הכסף לפני האספקה בכל מיני תירוצים והסברים שעלולים להישמע הגיוניים אולי, ואז טוען שהכסף לא הגיע, למשל “בגלל בעיה בתקשורת”. בשלב זה הוא מבקש מהתייר לנסות שוב, ואז שוב, ושוב, ושוב, וככה עד שהנעקץ מבין שהוא נעקץ. לעתים, במקרים בהם מדובר בתייר שלא מכיר את שירות משיכת מזומן ללא כרטיס, וכדי לא לעורר חשד, טוען “טוני” כי הוא מבקש את הקוד “רק כדי לבדוק אמיתות” ואז מושך את הכסף.

עוקץ טלגרם
דוגמה להתכתבות סטנדרטית מול העוקץ: ניסיון למשוך את התייר לבצע כמה העברות, ואז איומים בחשיפת פרטים מזהים לאחר שמתגלה העוקץ

כדי להוסיף חטא על פשע, ברגע שהתייר מבין שנעקץ ודורש את כספו בחזרה, “טוני” משיב לו בבוטות, בקללות ובאיומים הן מפני פגיעה פיזית והן מפני הפצת פרטי הדרכון, תעודת הזהות, תמונות או פרטים מזהים אחרים שנמסרו לו על ידי התייר במהלך הליך ההזדהות – תהליך מקובל בערוצי טלגרם למכירת מוצרים לא חוקיים על מנת לנסות למנוע משוטרים להפיל סוחרים בפח מתוך הערכה שהם לא ירצו למסור פרטים מזהים אודותיהם לסוחרים.

התגברות מקרי עוקץ בחודשים האחרונים

בעקבות תום משבר מגפת הקורונה ופתיחת השמיים מחדש לטיסות לחו”ל, גברו הדיווחים שמתקבלים במערכת המגזין על אותו עוקץ. “אנחנו עכשיו נמצאים ברודוס, ויש סוחר בטלגראס שעוקץ פה ישראלים על ימין ועל שמאל,” דיווח למגזין קנאביס לפני מספר שבועות א’. “אנחנו נפלנו ב-1,800 שקל ויש פה חבר’ה שנפלו בכמעט 10,000 שקל כי הם העבירו לו מספר פעמים בטענה שהכסף לא הגיע”.

לפני כשלושה שבועות פנה אלינו גם ד’ שנפגע במהלך חופשה בקפריסין. “נעקצתי אתמול על ידי סוחר ‘מאומת’ ואני מעוניין להזהיר ישראלים בקפריסין,” כתב. “הבחור מזדהה בשם ‘הדוקטור’, מפנים אותך אליו דרך ערוץ של כיוונים חו”ל עבור קנייה בקפריסין כשהוא מוצג כסוחר מאומת. הוא עושה את כל ההצגה של ההזדהות והכל…”

היום (ג’) התקבלה הודעה נוספת, הפעם על ידי י’ ששהה בחופשה בגיאורגיה. “בגלל לחץ מהחברים נפלתי בזה למרות שלא רציתי. יש בוט, הכל נראה לגיטימי כביכול. יש לו כמה יוזרים שונים בערוץ שכולם שלו, תמיכה טכנית, סוחר, מנהל ענף… אתה נכנס לבוט, רושם את שם הארץ שבה אתה נמצא, אחרי כמה דק’ אתה מקבל יוזר של ‘סוחר’ שעובד בארץ שבה אתה נמצא, אתה פונה אליו, מקבל תפריט, בוחר מה אתה רוצה, הוא עונה בחיוב ואז מתחיל תהליך ‘אימות’, פייסבוק, צילום דרכון, צילום פנים עם הדרכון ואז ‘המערכת מאמתת את זהותך’, ולאחר כמה דק’ אתה מקבל אישור על האימות”.

בשלב זה, כשכל הפרטים האישיים שלך כבר בידיו והוא יכול לאיים בהפצתם, “אתה מקבל פרטים איך לבצע את התשלום. הוא מספר לך שמכיוון ש’בגאורגיה אפשר להפליל את הסוחר במידה וימצא עליו כסף מזומן’ אבל מיותר לציין שגם אם הייתי רושם הקוטב הצפוני זה היה אותו תהליך. אתה מקבל הוראות איך לתת לו הרשאה למשיכה מבנקט ללא כרטיס. אח”כ הוא טוען שיש בעיה והמשיכה לא התבצעה למרות שאתה מקבל הודעת אישור על המשיכה ודורש ממך עוד פעם לתת הרשאה בסכום אף גבוה יותר וטוען כי ‘השליח בדרך’ ומתחיל ללחוץ ולהלחיץ. כשאתה מבין שמשהו לא בסדר, הוא טוען שאתה סמוי ומפרסם תמונות של הדרכון שלך עם אזהרה לא להתעסק איתך. אח”כ הוא שולח לך וידאו של ‘חריטה על רישיון’ ומפחיד אותך באמצעות גניבת זהות אם לא תעביר עוד כסף.”

איך להיזהר ואיפה עדיף כן לקנות?

הכלל הראשון לזכור הוא פשוט: לא להעביר תשלום לפני קבלת סחורה. זה נשמע כמו א’ ב’ של סחר לא מוסדר, אבל רבים, בעיקר כשהם בחו”ל וחסרי ביטחון, נופלים בפח של מה שנדמה להיות שירות ישראלי ידידותי והוא למעשה ההפך הגמור.

מה בכל זאת אפשר לעשות כדי למצוא קנאביס בחו”ל? אפשרות אחת היא לחזור לשיטה הישנה והטובה – לשאול צעירים בכיכר העיר שנראים מתאימים, או את אחד העובדים במלון, או את המוזג באחד הבארים הרגועים בסביבה. יותר פשוט יהיה כנראה לחפש ברשת באנגלית איפה אפשר למצוא קנאביס במדינה אליה נוסעים, או להציץ ברשימה הזאת (שאמנם לא התעדכנה זמן מה אבל רלוונטית עדיין ברובה).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר