הליברל הדגול סמוטריץ’

שר התחבורה זכה השבוע לתשבוחות אדירות לאחר שדחה את דרישת ארגוני הבריאות לאסור על עישון סיגריות בזמן נהיגה. לדבריו יש לצמצם את התערבות המדינה בחיי האזרח למינימום, אלא אם כן מדובר בעישון קנאביס. ליברל חדש נולד או רק עוד צבוע דו-פרצופי נפוץ?

אחרי תמיכה בטיפולי המרה, הצהרות על היותו הומופוב, “הדתה זה אנחנו”, והלהיט החדש – מדינת הלכה, היה מוכרח כנראה שר התחבורה החדש בצלאל סמוטריץ’ לאזן ולו במעט את הלם התרבות שספג חלק לא קטן בציבור החילוני, לפחות אלו מהימין החילוני-ליברלי ששקלו אולי להצביע לרשימת הימין המאוחד בראשות איילת שקד ונרעשו למשמע דבריו האחרונים של חברם החדש-ישן למפלגה.

לפתע, בוקר אחד, השבוע, הפך סמוטריץ’ לליברל ושוחר חופש הפרט. ארגוני בריאות פנו אל שר התחבורה בטענה כי עישון סיגריות במהלך נסיעה בכביש הוא עניין מסוכן, גם לבריאות הנוסעים ברכב וגם לנהגים האחרים בכביש, זאת בדומה לסכנה הנגרמת מאחיזת טלפון בזמן נהיגה – עבירה הטומנת בחובה קנס כספי כבד בסך 1,000 ש”ח ונקודות שעלולות להוביל אף לשלילת רישיון הנהיגה.

בצלאל סמוטריץ' (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
הוא בכלל ליברל ולא ידענו. בצלאל סמוטריץ’ (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

תשובתו של השר הפתיעה רבים: “יש לצמצם למינימום את התערבות המדינה בחיים הפרטיים של אזרחיה,” טען בתגובה לפניית ארגוני הבריאות. לעמדתו גם אם מדובר בפגיעה בבריאות, וגם אם הסכנה דומה לזו של אחיזה בטלפון בזמן נהיגה, הרי שהממשלה לא יכולה להגיד לאזרח אם לעשן או לא לעשן בזמן שהוא נוסע ברכבו הפרטי בזמנו החופשי.

מחיאות הכפיים הטוויטריות נשמעו למרחוק. פליטי פייגלין ומעריצי שקד שמקווים להכניס את “הימין המאוחד” לכנסת ונרתעים מהשמרנות של סמוטריץ’ ודומיו במפלגה, השמיעו קריאות אנחה. אידיליה פרצה בברנז’ה הימנית. הציפורים חזרו לצייץ. הליברליזם התפרץ. מדינת ההלכה איננה. יש לנו שר תחבורה ליברל הסולד מהתערבות המדינה בחייהם הפרטיים של אזרחיה.

“יש לצמצם למינימום את התערבות המדינה בחיים הפרטיים של אזרחיה” (אלא אם כן הם מעשנים קנאביס)

מנגד, אותו סמוטריץ’ טען רק לאחרונה, כשנשאל בנוגע לעמדתו לגבי התרת שימוש חוקי בקנאביס למבוגרים, בביתם, כי “אין לי שום כוונה ליישר קו עם האופנה הפופוליסטית והמסוכנת הזו”. לדבריו מדובר ב”עגל זהב הרסני שעושה אידיאליזציה לחולשות ועוטף את זה בשיח פסדו-נאור על חירות וחופש”.

בניגוד לעישון סיגריות כנראה, ועוד בזמן נהיגה ברכב בכביש סואן, התרה של עישון קנאביס בבית היא לדברי השר “מכבסת מילים שקרית להצפת רחובות ישראל בסמים, לילדים קטנים שעוצרים בדרך לביה”ס בפיצוציה ומתחילים את היום בסוכריית גומי עם קנאביס שדופקת להם את התפתחות המוח, ממכרת אותם לחוויה הנוירו-פסיכוטית הזו, ומביאה אותם בהמשך לסמים קשים”.

סמוטריץ’ אף הצהיר אז, יחד עם חברי מפלגות ש”ס ויהדות התורה, כי לא ישב בממשלה שתקדם לגליזציה של קנאביס, גם אם היא תהיה ממשלת ימין. עד כדי כך. בשבוע שעבר בתשובה לפניית מגזין קנאביס הוא הבהיר שהוא אינו משנה את עמדתו ומבחינתו ממשלה שתקדם לגליזציה היא פסולה.

סיגריות בנהיגה ואלכוהול חופשי כן, עישון קנאביס בבית לא

את הבלבול הזה בעמדותיו של סמוטריץ’, שבוקר אחד הוא שמרן ובוקר אחר הוא בעצם איש העולם החופשי, אפשר להסביר רק בשני אופנים: או שזו ההשפעה הידועה של אלכוהול, חיבתו הגדולה של השר, שאותו הוא מייצר בעצמו בבית ונוהג ללגום מדי ערב, או לחילופין דו-פרצופיות וצביעות מהזן החמור ביותר.

מדוע לשר מותר לייצר בביתו ולצרוך באופן קבוע סם בעל פוטנציאל סיכון מהגבוהים בעולם, רעיל ביותר, ממכר לא מעט, ואחד הגורמים לאלימות ותאונות דרכים, אך ישראלי ישר והגון שיגדל עציץ קטן של קנאביס בבית יעמוד בפני עונש חמור מזה שנקבע נגד אנסים? למה עישון סיגריה, גם היא כמובן סם ממכר, ממית וכו’, תוך כדי נהיגה, זה בסדר, אבל לעשן את אותה סיגריה רק בצבע ירוק, זה כבר ממש לא בסדר?

בניגוד לאלכוהול חוקי, על שלל השפעותיו, כך לעמדתו הרשמית של הליברל החדש סמוטריץ’, קנאביס חוקי זה אסון לאומי ששווה אפילו להפיל את הממשלה אם תעז לקדם רעיון כזה, כך לדבריו. זה לא שהוא מוכרח לתמוך באיסור על עישון סיגריות בנהיגה, אבל משוא הפנים, שלא לומר החוצפה, של השר, שמביאה לו תמיכה נרחבת מהחוגים הליברליים על אמירה שהיא די מובנת מאליה, הם פשוט בלתי נסבלים.

סמוטריץ' יין
חובב יין, מנהל יקב, מפרסם אלכוהול בטוויטר, אבל קנאביס זה אסור – בצלאל סמוטריץ’

הצביעות הזו מזכירה מאוד את דבריו של שר אחר בממשלה, יריב לוין, שבשנת 2016, בעיצומו של דיון ציבורי בסוגיית פיתוח ושדרוג העיר אילת (כן, גם אז דיברו על זה), הצהיר כי יש לדעתו להתיר פתיחת קזינו על חופי הים האדום, זאת בגלל ש… שימו לב… גם ככה כולם עושים את זה למרות שזה לא חוקי. “גלגול העיניים הצדקני של המתנגדים, שמתעלמים מההיקף העצום של ההימורים הבלתי חוקיים הקיים היום בישראל ובד בבד לא מציעים שום פתרון חלופי לעיר אילת, אינו רציני,” טען השר לוין.

כמובן שאת אותם טיעונים בדיוק אפשר להשליך על לגליזציה של קנאביס – מהלך שאליו לוין דווקא מתנגד. הוא אף הצביע נגד אי הפללה, כלומר תומך בהמשך הפללה של צרכני קנאביס בישראל, זאת בזמן שהוא חושב שלגליזציה של הימורים זה מצוין כי “גם ככה כולם מהמרים למרות שזה לא חוקי”. הוצע אז ללוין שבמקום להפוך את אילת ליעני לאס וגאס אבל בתכלס עוד אתר הימורים כמו בכל עיר גדולה באזור, אולי עדיף לשקול להפוך אותה לאמסטרדם של המזרח התיכון ועל הדרך גם ללמוד מהניסוי הזה משהו על עתיד הלגליזציה בישראל כולה, לטוב ולרע. לא עניינה אותו המהות, בדיוק כמו סמוטריץ’ היום, אלא רק האינטרס הפוליטי הנקודתי.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר