עישון פסיבי של מריחואנה עלול להכשיל בדיקת שתן למציאת סמים

האם מי שישב בחדר בו עישנו אחרים מריחואנה עלול להיכשל בבדיקה למציאת שאריות THC בדם? מחקר חדש שפורסם השבוע בדק האם עישון פסיבי של מריחואנה עלול להכשיל בדיקת שתן.

רבים מאמינים ששהייה בסמוך למעשני מריחואנה (עישון מיד שנייה, עישון כפוי) עלולה לגרום לתוצאות חיוביות בבדיקת שתן למציאת סמים וזהו אף טיעון בו משתמשים לעיתים במהלך משפטים בגין נהיגה תחת השפעה. אך האם אכן עישון פסיבי של מריחואנה או חשיש משאירים סימנים של THC בדם?

במחקר חדש שפורסם השבוע ב’ירחון לטוקסיקולוגיה אנליטית’ בדקו חוקרים כיצד משפיע עישון ג’וינט של אדם אחד בחדר סגור על 12 אנשים אחרים הנמצאים יחד איתו באותו החדר. דגימות שתן של 12 המעשנים הפסיביים נלקחו 13 פעמים ברציפות במהלך 34 השעות שלאחר הניסוי – בנסיון למצוא שאריות THC.

ג'וינט מריחואנה

בתוצאות המחקר, שנערך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג’ונס הופקינס במרילנד, ארה”ב, נמצא כי רק אצל אחד מתוך 12 הנבדקים נתגלו רמות THC של למעלה מ-50 נאנוגרם למ”ל – הכמות המקובלת לבחינת הרכיבים בדם – וזה קרה בחלון זמנים של עד 6 שעות לאחר החשיפה לעשן הג’וינט.

לאחר מכן השתמשו החוקרים בהליך בדיקה רגיש יותר – כזה שאינו מקובל בשימוש למציאת שאריות THC בדם – ומצאו כמויות של 20 נאנוגרם THC למ”ל ומעלה אצל מספר נבדקים בשעות שלאחר החשיפה. עם זאת, כל שאריות ה-THC נעלמו לחלוטין כעבור 24 שעות לאחר החשיפה לעשן המריחואנה. כאשר אוורר חדר העישון מעט ירדו רמות ה-THC בדמם של הנבדקים באופן חד ומשמעותי ולא התקרבו לרמת ה-50 נאנוגרם המקובלים כגבול.

בסיכום המחקר כתבו החוקרים כי תוצאות חיוביות בבדיקות שתן למציאת סמים הן נדירות כשמדובר בעישון פסיבי ו”מוגבלות לשעות הבודדות שלאחר החשיפה ורק בתנאים סביבתיים בהם החשיפה היא ברורה.”

עם זאת, בניגוד לאלכוהול, בו נקבע גבול של 240 מיקרוגרם שמתחתם מותר לנהוג “תחת השפעה”, בישראל אין מדד המתיר נהיגה תחת השפעת מריחואנה בכל כמות שהיא. כל שאריות של THC – שיכולות להישאר בדם גם עד 30 יום לאחר צריכה – אפילו אם הן מתחת ל-50 נאנוגרם, נחשבות כעבירת “נהיגה תחת השפעת סמים” בישראל. עובדה זו הופכת את כל 20,000 המטופלים בקנאביס רפואי לעבריינים בעל כורחם למרות הרשיון שבידיהם וכן את כל מאות אלפי צרכני הקנאביס לעבריינים בפוטנציה.

ראו עוד:
מה קורה בגוף כשמערבבים מריחואנה ואלכוהול ביחד?
מדריך: איך להתכונן לבדיקת שתן למציאת סמים?
כמה זמן נשאר THC בדם?
צפו: מבחן נהיגה למעשני מריחואנה

ראו גם:
הידעת? אדוויל ונורופן עלולים לגרום לבדיקת THC חיובית
הצעת חוק חדשה: שלילת רשיון לנוהגים תחת השפעת קנאביס
מדריך לחייל: מה לעשות בבדיקת סמים של מצ”ח?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר