טיפים ומדריכים לצרכןמדריכים וטיפים

מדריך לחייל: מה לעשות בבדיקת סמים של מצ”ח?

חיילים רבים נוהגים לעשן מריחואנה וחשיש מדי פעם בפעם ומסתכנים בהתמודדות עם בדיקת סמים פתאומית של מצ”ח (משטרה צבאית) ביחידה. א’, חייל בהווה ונחקר על שימוש סמים בעבר, נותן כמה טיפים להתמודדות עם הסיטואציה המלחיצה.

שאריות מריחואנה וחשיש נשארות בגוף עד לחודש ימים. מה יעשה חייל שעישן בסוף השבוע ונתקל בבדיקת סמים של מצ”ח?

קודם כל, אני לא מנסה לשכנע אף אחד לעבור על החוק, בעיקר לא בצבא – מסגרת שבה יכולים להכניס אותך לכלא אפילו על דברים קטנים כמו החזקת מטען-טלפון לא מאושר. המאמר הזה נועד פשוט ללמד חיילים את הזכויות הבסיסיות שלהם בכדי לצמצם נזקים במקרה שהם משתמשים ב”סמים”.

כמו רוב הישראלים, כנראה שניסית לראשונה “סמים” בתור נער. חבר הוציא ג’וינט, ולמרות החשש שהיה לך בהתחלה, כשהגיע תורך פשוט ידעת שאתה חייב לנסות. את הריח ואת ההרגשה אתה כבר לא תשכח לעולם.

אחרי כמה זמן, כמו רוב הישראלים, הגיע הזמן שלך להתגייס, והבנת שזהו, בשלוש שנים הקרובות אתה כבר לא תוכל לעשן. כמובן ששמעת שבצבא עושים בדיקות שתן פתאומיות, חיפושים בתיקים ובחדרים ושהסיכוי שלך להיתפס הוא ממש גבוה, אז אתה מוכרח להפסיק לעשות את מה שעושה לך כל כך טוב, נכון? אז זהו,שלא!

הנה כמה דברים שאתה פשוט מוכרח לדעת אם אתה מעשן בזמן השירות הצבאי:

פעולת מנע יחידתית

באים שוטרים של המשטרה הצבאית לבסיס, אוספים את כל החיילים של היחידה באולם, לוקחים לכולם את החוגרים ואומרים שכולם מחוייבים לתת דגימות שתן.

חיפוש סמים בארונית צה"ל

ברוב המקרים, הדרגים הכי בכירים בבסיס (כמו מפקד הבסיס למשל) יהיו נוכחים באולם ויגידו שמתן שתן הוא חובה (אולי אפילו יגידו לכם שזה בפקודה). החיילים, שלא מודעים לזכויות שלהם, ובעקבות לחץ עצום מצד השוטרים הצבאיים והמפקדים, “יסכימו” שייערכו להם בדיקת שתן, גם אם הם יודעים שהשתן שלהם “מלוכלך” והם ייכנסו על זה לכלא (המילה ייסכימו היא במרכאות מכיוון שהחיילים פשוט לא יודעים שיש להם את האפשרות לסרב).

זכותך לסרב למתן בדיקת שתן במסגרת פעולת מנע יחידתית. השוטר הצבאי ינסה להפעיל עליך לחץ, יגיד שהסירוב הוא בעצם סירוב פקודה לכל דבר או אפילו שהדבר מעורר חשד ואתה תגיע לחקירה של המשטרה הצבאית בעקבות הסירוב – אשר נחשב לטענתם כמו הודאה בשימוש בסמים.

זה כמובן לא נכון. לשוטר הצבאי אסור אפילו לרשום איפשהו שאתה סירבת לבדיקה.

טריק נוסף שהמשטרה הצבאית אוהבת להשתמש בו הוא להראות לחיילים שהשם שלהם מופיע ב”רשימת הבדוקאים” (אנשים שיש חשד לגביהם שהם משתמשים בסמים).

הרשימה יכולה להיות על דף A4 רגיל או אפילו על מסמך רשמי של המשטרה הצבאית. זה לא משנה. כל עוד אין צו על שמך אתה לא מחוייב לתת בדיקת שתן. אתה לא תענש על כך, לא תוזמן לחקירה והדבר לא ישפיע על השירות הצבאי שלך.

צו של קצין שיפוט בכיר

הצו הוא על שמו של חייל שחשוד בשימוש בסמים. במקרה ויש למשטרה הצבאית “מידע מודיעני” (כלומר מישהו נחקר במצ”ח ומסר את השם שלך לחוקר ואמר שאתה משתמש בסמים), יוציאו על שמך צו שמחייב אותך לתת דגימת שתן.

במקרים כאלה המשטרה הצבאית לא תגיע לבסיס ותיקח אותך. אתה תקבל שיחת טלפון, או שאחד המפקדים הבכירים יודיע לך שאתה צריך להתייצב במשטרה הצבאית בתאריך מסויים.

כל התהליך הוא דיסקרטי ולרוב אפילו המפקד הישיר שלך לא יידע מזה. פשוט יגידו שיצאת להפנייה, לאפטר או לאירוע משפחתי. בגלל שיהיו לך כמה ימים להתכונן תוכל “לצאת נקי” גם אם עישנת.

בעבר היה עדיף לסרב לתת דגימת שתן גם אם יש נגדך צו – היום כבר לא! הסיבה לכך היא שלמרות שטכנית הדבר היה מקביל לבדיקת שתן שבה נמצאו שרידים של THC והעונש היה בהתאם, הסירוב לא גרר רישום פלילי במשטרת ישראל.

בעקבות שינוי בחוק, גם הסירוב גורר רישום פלילי, אך עם זאת יש מקרים שבהם בכל זאת עדיף לסרב. אחד המקרים הוא אם השתן מכיל שרידים של יותר מסם אחד – מכיוון שהעונש על הסירוב יהיה רק על שימוש בקנאביס ולרוב לא יעלה על 6 חודשי מאסר בפועל. בעקבות התנהגות טובה בכלא הצבאי, ייקוצר העונש כנראה עוד יותר.

בכל מקרה, שותים הרבה מים (אם השוטרים עושים בעיות – אומרים שאין לי פיפי אז חייבים לשתות בשביל הבדיקה). רצוי ליטר. ואת הפיפי בבדיקה נותנים מהאמצע ולא מההתחלה של הזרם.

התוצאה תראה עקבות של קנאביס שיכולות להגרם מעישון פאסיבי ואינן מספיקות להרשעה. מה שנותר זה רק לשתוק בחקירה והכל יהיה בסדר. לא צריך לריב עם כל העולם כולל מפקדים וכו’ כי זה יכול להסתבך ולא בכל מקום מכבדים את הטענה שזה לא סירוב פקודה.

ראו גם: מדריך: איך להתכונן לבדיקת שתן למציאת סמים?

הזכות לייעוץ עו”ד

כיום כמעט כל אחד יודע שבזמן חקירה משטרתית יש לחשוד זכות לשיחה עם עורך דין, אך הרבה אנשים לא יודעים שגם בחקירה של מצ”ח יש לחשוד זכות לשיחה עם עורך דין. אין לזלזל בזה גם אם אתם בטוחים שהשתן שלכם נקי – שלא תודו בחקירה ושאין ראיות ממשיות נגדכם!

חייל נשפט על שימוש בסמים

תמונות, סרטונים והתכתבות אינם נחשבים לראיות

הדבר כמעט ולא ידוע לרוב האנשים ואני בעצמי גיליתי אותו רק בזמן שיחת טלפון עם עורך דין לפני חקירה של מצ”ח בבית ליד (מ.ק 21).

יש אנשים שיש להם בפלאפון תמונות או סרטונים שבהם רואים אותם משתמשים בסמים, או שיש הודעות בהן הם מתארים שימוש בסמים.

במעצר לוקחים לכם את הפלאפון וכאשר מגיעים לחקירה אחרי מעצר החוקר יכול להראות לכם את ה”הוכחות” שהוא מצא בפלאפון שלכם ולהגיד לכם שעדיף לכם להודות כי גם ככה אתם כבר תיכנסו לכלא בגלל ה”הוכחות” האלה, אז עדיף לשתף פעולה כדי לצמצם את זמן הכליאה.

הדבר הוא שקר! לחוקר אין אפשרות להוכיח שבתמונה שבה רואים אותך בבירור מעשן באנג, מה שנמצא בבאנג הוא קנאביס, נייס גאי, טבק או אפילו תה ירוק. כמובן שאותו דבר לגביי ג’וינט.

עלה קנאביס יכול בקלות להיות עלה של עץ שגזרת כדי שייראה ככה. גם אם שלחת למישהו הודעה שבה רשמת: “אחי,יש לי כיוון לירוק, בוא נתמסטל בערב!” אין דרך להוכיח שבמילה “ירוק” לא התכוונת לתה ירוק ובמילה “נתמסטל” לא התכוונת להרגשה הטובה שבאה בעקבות הקפאין בתה.

גם אם רשמת בפירוש את המילה קנאביס, זה בקלות היה יכול להיעשות בצחוק (מכיוון שברור שאתה לא משתמש בסמים ולכן זאת בדיחה).

כמו כן, הפלאפון שלך הוא דבר שגם אח/חבר/קרוב משפחה, או אפילו המפקד שלך יכול לקחת ולשלוח למישהו הודעה בשמך בתור מתיחה.

סיווג בטחוני

יש תפקידים בצבא שמחייבים סיווג בטחוני. בתחקיר סיווג בטחוני שואלים על התיקים והחקירות שהיו לך במשטרה. לפני שאתה עובר את הסיווג הבטחוני לצבא יש את כל המידע עליך מהמשטרה ולכן אין טעם להסתיר את זה שיש לך תיק במשטרה או שהיית בחקירה.

אם תספר על העבר שלך עם המשטרה, ברוב המקרים הדבר לא ישפיע על הסיווג הבטחוני שלך, אבל אם תשקר הדבר יגרום לזה שלא תעבור סיווג בטחוני מכיוון שהדבר מעיד על זה שלא ניתן לסמוך עליך.

משטרה צבאית חוקרת

בקשר לשימוש בסמים בזמן הצבא, אם אתה יודע בוודאות שלא תעבור בדיקת פוליגרף (לרוב בסיווג הבטחוני לתפקיד שלא באמת מסווג,כמו טכנאי נשק מונחה של מטוסים למשל, לא תעבור בדיקת פוליגרף), אפשר להגיד שלא השתמשת בסמים בזמן הצבא. אם אתה עובר בדיקת פוליגרף אין כמובן טעם לשקר (אלא אם כן אתה יודע איך “לעבוד” על הפוליגרף, משהו שאני לא ממליץ לנסות).

לרוב,הדבר לא ישפיע על הסיווג הבטחוני וגם אם לא עברת סיווג בטחוני זה לא אומר שזה בגלל השימוש בסמים. אני מכיר מישהו שבחיים שלו לא נגע בסמים והוא עדיין לא עבר סיווג בטחוני רק בגלל שהוא מאוזבקיסטן ויש לו שם קרובי משפחה.

לעולם אל תודה באשמה או תשתף פעולה

בדיוק כמו עם משטרה “רגילה”, אף פעם אל תשתף פעולה עם המשטרה הצבאית. הדבר אף פעם לא יועיל לך! גם אם יש נגדך ראיות, השתן שלך “מלוכלך” והחוקר אמר לך שאם תמסור לו כמה שמות התיק ייסגר, ואפילו אם באת לחקירה בהשפעת קנאביס והחוקר מבטיח להביא לך במבה נוגט…

ברגע שאתה מוסר שם של מישהו שאתה יודע בוודאות שהוא מעשן ואתה מצפה שהתיק שלך באמת ייסגר (דבר שאף פעם לא ייקרה אבל רק נניח שזה נכון), סביר להניח שאותו האדם גם יודע שאתה מעשן ובגלל שהוא כנראה יגיע למסקנה שאתה הלשנת עליו,הוא ילשין עליך וככה ייפתח לך תיק חדש, הפעם עם עד וכנראה שלא תוכל לצאת מזה נקי הפעם.

זהו, כמו שאמרתי, אני לא מנסה לשכנע אף אחד לעבור על החוק, אבל רצוי לדעת את הדברים שיכולים להגן עליך מפני מאסר.

הכותב הוא חייל מעשן שעבר חקירה במצ”ח, חקירות במשטרה וחיפושים בבית ואף פעם לא נפתח לו תיק – אך אין בדברים לשמש כתחליף כלשהו לייעוץ משפטי.

ראו גם: רץ ברשת: חייל צה”ל מפרסם תמונות של ג’וינטים באינסטגרם
ראו גם: החייל שנרצח בקלקיליה – קורבן של המלחמה בסמים?
ראו גם: צפו: חיילים רואים חשיש בפעם הראשונה


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתון שחשף השר ארדן. המשטרה מסרבת לחשוף נתון רשמי (פרטים כאן)

Back to top button