דו”ח ממשלת ניו יורק: יתרונות הלגליזציה עולים על חסרונותיה

דו”ח מקיף שבדק כיצד הפיכת הקנאביס לחוקי תשפיע על נושאי כלכלה וחברה בניו יורק ממליץ על לגליזציה מלאה. כלומר התרת שימוש בקנאביס לגילאי 21 ומעלה והקמת שוק מכירה מפוקח שיחזק את הכלכלה ויאפשר בקרת איכות וחינוך הציבור.

מחלקת הבריאות של ממשלת מדינת ניו יורק פרסמה דו”ח מיוחד (PDF) שמצא שהסדרה של שוק קנאביס חוקי (לגליזציה) תוביל להשפעות חיוביות שערכן גבוה מההשפעות השליליות האפשריות.

על הפקת הדו”ח אחראים המומחים המובילים בתחומי בריאות הציבור, בריאות הנפש, בטחון הציבור, התמכרויות, תחבורה וכלכלה, שעבדו יחדיו לגיבוש המסמך בן 75 העמודים.

בין הממצאים הבולטים של דו”ח הלגליזציה החדש:

 • הסדרה של שוק קנאביס חוקי מפחיתה את הסכנות ומשפרת את איכות הבקרה והגנת הצרכן
 • לגליזציה תכניס למדינה עד 700 מיליון דולר בשנה ממיסים
 • הסדרה של שוק קנאביס חוקי יכולה לייצר חסכון כלכלי ארוך טווח
 • קנאביס עשוי להפחית מקרי מוות מאופיואידים ואת כמות האופיואידים הניתנים במרשם רופא
 • לקנאביס יתרונות בריאותיים מהותיים לצד סיכונים מסויימים. הסדרה תאפשר ניתוח ומסקנות
 • לגליזציה תהיה בעלת השפעה מינימלית בלבד אם בכלל על אחוזי השימוש, גם בקרב בני הנוער
 • לגליזציה של קנאביס תפחית את השימוש בקנאביס סינטטי (“נייס גאי”) וחומרים מסוכנים אחרים
 • הפללת קנאביס לא הפחיתה את השימוש למרות השקעה אדירה ומחויבות מצד רשויות האכיפה
 • האיסור על קנאביס הוביל להפללה לא סבירה של קבוצות אתניות מסויימות
 • ההפללה פוגעת בחברה ובקהילה
 • לא נרשמה כל עלייה במקרי אלימות או עבירות רכוש בהקשר לחנויות קנאביס
 • לגליזציה תאפשר ליישם חינוך של שוק הצרכנים ולעודד שימוש נכון ועם פחות אחוזי THC

בסיכומו של הדו”ח נכתב כי “הסדרה של שוק קנאביס חוקי מיטיבה עם בריאות הציבור על ידי כך שמאפשרת לממשלה לפקח על הייצור, הבקרה, המיתוג, ההפצה והמכירה של מריחואנה”.

“יצירת שוק קנאביס חוקי תאפשר בקרה טובה על רישיונות, הבטחת איכות המוצרים, הגנה על הלקוחות והצרכנים והצבת מגבלות גיל וכמויות,” נכתב.

בדו”ח יוצאים המומחים גם נגד מדיניות הפללת צרכני הקנאביס וקובעים כי “הפללת הקנאביס היא בעלת השפעה היסטורית חסרת פרופורציות על קהילות מוחלשות ועניות של שחורים” וכן ש”ביטול האיסור החוקי על קנאביס יפתור חלק מבעיה חברתית חשוב זו”.

לטענת המומחים לגליזציה בניו יורק תהפוך את המדינה לאחת הגדולות והמובילות בתחום זה, מה שיכול להניב לממשלה רווחים ממיסים בשווי 248 עד 677 מיליון דולר כבר בשנה הראשונה.

לצד התרחבות שוק העבודה ופתיחת אלפי משרות נוספות, כספים אלו יכולים להיות מופנים לתגבור תקציבי בריאות, חינוך, תחבורה, מחקר ועוד.

המומחים מציינים כי הגישה לקנאביס בשוק בלתי חוקי ובלתי מפוקח היא קלה ביותר וכי סקר משנת 2017 מצא כי 52% מהאמריקנים בני ובנות 18 ומעלה ניסו קנאביס בשלב זה או אחר בחייהם.

מחיר הקנאביס בניו יורק על פי הממצאים עומד כיום על כ-10 דולר לגרם קנאביס באיכות בינונית ו-12 דולר לגרם קנאביס באיכות גבוהה, כאשר מדי שנה נקנים ברחבי המדינה בין 184 ל-289 טון קנאביס.

הדו”ח מציין עוד כי בין סוף המאה ה-19 ועד שנות ה-30 של המאה הקודמת ההתייחסות לקנאביס היתה רפואית בעיקר והוא נמכר בבתי מרקחת ברחבי ארה”ב על ידי רופאים, עד שהחל מסע הפרופגנדה השקרית נגדו (“ריפר מדנס”) שהגזים בסכנות שהוא גורם לכאורה.

בנושא השפעות השימוש בקנאביס מציינים החוקרים כי מחקרים מראים שקנאביס מסייע לכאב, אפילפסיה, בחילות ובעיות נוספות, וכי הנזקים הבריאותיים מקנאביס הינם נמוכים מאלו הנגרמים מצריכת אלכוהול , טבק או סמים אסורים אחרים כמו הרואין וקוקאין.

את הנזקים משימוש קבוע ותכוף במריחואנה מקשרים החוקרים לפגיעה מסויימת ביכולות הלימוד, הזיכרון ותשומת הלב. הטענה על סינדרום חוסר מוטיביציה עקב שימוש בקנאביס לא מגובה במחקר לדבריהם.

בנושא נהיגה תחת השפעת קנאביס קובעים החוקרים כי הממצאים על ירידה בהרוגים מתאונות דרכים בקולורדו הם עדיין ראשוניים אך שלא נמצאה עלייה בתאונות דרכים במדינות שעשו לגליזציה לעומת אלו שלא.

בסיכום קובעים המומחים כי “ההשפעות החיוביות והיתרונות של שוק קנאביס חוקי (מגיל 21 ומעלה) עולים על ההשפעות השליליות והחסרונות של מהלך כזה” וכי “לגליזציה של מריחואנה תסיר את החסם של מחקר בתחום, מה שיאפשר איסוף מידע אמין”.

מושל ניו יורק אנדרו קומו הודיע עוד בחודש ינואר השנה על המחקר הצפוי, ואתמול (ו’) עם פרסום הממצאים מסר כי טרם הספיק לעיין בהם. הדיון בנושא יחל בחודש ינואר 2019.

חדשות