בג”ץ קבע: קנאביס רפואי בכלא – רק בשמן ולא בעישון

"שימוש בתפרחת מחייב היערכות ייחודית ועלול לפגוע במשמעת ובניהול התקין של מתקן הכליאה" - כך קובע השופט אלכס שטיין ודוחה עתירה לבג"ץ שהגיש אסיר בכלא צבאי בדרישה לקבל את הטיפול בתפרחות כפי שקבע הרופא שלו ולא בשמן כפי שקבע הרופא הצבאי

השופט אלכס שטיין דחה אתמול (ג’) עתירה שהגיש י’, אסיר בכלא צבאי בעל רישיון להחזקה ושימוש בתפרחות קנאביס רפואי בעישון שצה”ל אוסר עליו שימוש בתפרחות ומתיר לו שימוש בשמן בלבד.

השופט שטיין קיבל את עמדת צה”ל האוסר על שימוש בתפרחות ומתיר שימוש בשמן בלבד, בטענה כי הדבר עלול להוביל לפגיעה במשמעת וכן מכיוון שזו גם עמדת שב”ס בבתי כלא אזרחיים.

בתחילה עתר י’ על מנת לקבל טיפול רפואי באמצעות קנאביס רפואי בהתאם לרישיונו אך בקשותיו נענו בסירוב. לפני כשבועיים (27.2) הגיש את העתירה במסגרתה ביקש צו ארעי אשר יורה למשיב שלא למנוע מהוריו לספק לו קנאביס רפואי לבסיס בו הוא כלוא.

המדינה השיבה למחרת כי י’ נפגש עם רופא ובעקבות כך אישר לו הרופא להיות מטופל בשמן קנאביס אשר יסופק על ידי משפחתו. בנסיבות אלו, טענה המדינה כי העתירה מיצתה את עצמה והתייתרה.

י’ לא קיבל את הטענה והשיב באמצעות עו”ד מנחם שטאובר ועו”ד אלמוג מגל מהסניגוריה הצבאית כי הוא עומד על העתירה מכיוון שהטיפול שאושר לו הוא באמצעות שמן בלבד בעוד שהטיפול שקיבל עד כה היה באמצעות תפרחת.

השופט אלכס שטיין (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
השופט אלכס שטיין (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

השבוע (7.3) התקבלה תגובת המדינה אשר עמדה על כך שדין העתירה להידחות. במסגרת התגובה פורט כי עמדת גורמי הרפואה הרלוונטיים בצה”ל היא כי משאושר לעותר טיפול בשמן קנאביס עתירתו התייתרה שכן שמן קנאביס מכיל חומר פעיל הזהה בהרכבו לזה הקיים בטיפול בקנאביס באמצעות תפרחת.

לפיכך טענה המדינה כי שמן קנאביס נותן מענה רפואי לצורך שהעלה העותר ואין מקום להתערבות שיפוטית בשיקול דעת גורמי הרפואה במקרה זה. כן עדכנה המדינה, כי שמן קנאביס אכן סופק לי’ על ידי אביו.

בנוסף עמדה המדינה על כך שמתן טיפול בקנאביס בדרך של תפרחת עלול להוביל לפגיעה במשמעת ובניהול התקין של מתקן הכליאה הצבאי ויחייב היערכות ייחודית של מתקן הכליאה, זאת ללא כל הצדקה רפואית.

עוד הבהירה המדינה כי גם טיפול בקנאביס במסגרת מתקני הכליאה של שירות בתי הסוהר נעשה בצורת מתן שמן.

בפסק הדין כתב השופט שטיין כי “דין העתירה להידחות על הסף. עמדת המדינה הנוגעת לטיפול באמצעות שמן קנאביס מגובה בתצהיר של רע”ן רפואה בחיל הרפואה של צה”ל. כלל ידוע הוא כי בית משפט זה אינו מחליף את שיקול דעתה של הרשות המינהלית, וביתר שאת משמדובר בסוגיות שבמומחיות רפואית. משנקבע על ידי הגורמים הרפואיים כי אין הצדקה רפואית להעדיף תפרחת קנאביס על פני שמן קנאביס ובשים לב לייתר הטעמים שפורטו בעמדת המדינה ובהם, העובדה ששמן קנאביס אכן סופק לעותר; כי שימוש בתפרחת קנאביס מחייב היערכות ייחודית ועלול לפגוע במשמעת ובניהול התקין של מתקן הכליאה; וכי הטיפול באמצעות שמן קנאביס מקובל גם במסגרת שירות בתי הסוהר – לא נותר אלא לדחות את העתירה. בקשת העותר להוסיף תגובה לתגובתה של המדינה, אשר הוגשה היום, נדחית אף היא. למעלה מן הנדרש אציין כי האמור בבקשה זו אינו מעלה ואינו מוריד.

כזכור לקוראי מגזין קנאביס, כבר לפני יותר משנה עלתה הסוגיה בכתבה שעסקה בסיפורו של ו’, אסיר שמחזיק ברישיון לתפרחות אך נתקל בהתנגדות דומה של שב”ס. משרד הבריאות מסר אז דווקא כי הוא תומך בעמדת האסיר.

בחלוף כחודש פורסם כי צה”ל דווקא התיר שימוש בקנאביס רפואי בתצורת עישון תפרחות. עם זאת, מבחינה פורמלית האסיר שהה אז בכלא צבאי ומרצה עונש על דברים שעשה במהלך שירותו, אך מועד שחרורו חלף ולמעשה היה תחת הגדרת “אזרח”.

לפני כחצי שנה חברות הקנאביס הרפואי טוגדר (Together) בהובלת המפכ”ל לשעבר יוחנן דנינו ויוניבו (Univo) בהובלת רה”מ לשעבר אהוד אולמרט זכו במכרז של שב”ס לאספקת שמני קנאביס רפואי לאסירים השוהים במתקני שירות בתי הסוהר.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר