בג"ץ זיכה חייל שנתפס מעשן 'נייס גאי'

בעוד קנאביס נחשב עדיין לסם מסוכן ואסור, פסיקה תקדימית של בג"ץ מבהירה כעת כי החיקוי הסינטטי והמסוכן של הצמח, המכונה 'נייס גאי', איננו בלתי חוקי מאחר ואינו מופיע בפקודת הסמים.

רגע לפני שסיימה הבוקר (ה') את תפקידה כנשיאת בית המשפט העליון, קבעה שופטת בג"ץ מרים נאור פסיקה תקדימית לפיה קנבינואידים סינטטיים, המכונים בישראל 'נייס גאי', אינם בלתי חוקיים, כך על פי הדיווח ב'וואינט'.

הפסיקה נקבעה במסגרת תיק בו הואשם חייל שהשתמש ב'נייס גאי' בעת שירותו הצבאי. החייל הודה בשימוש בסם שאינו חוקי, מבלי לדעת שהנייס גאי אותו צרך דווקא לא הופיע בפקודת הסמים ועל כן הינו חוקי.

לאור זאת החליטו נשיאת בית המשפט העליון נאור, השופטת אסתר חיות והשופטת דפנה ברק-ארז, לזכות את החייל פה אחד מעבירה זו.

"השאלה העקרונית שבה נדרש בית המשפט להכריע בפסק הדין היא אם ניתן להרשיע אדם בפלילים בנסיבות שבהן המעשה שעשה אינו מגבש עבירה, רק משום שטעה לחשוב כי הוא אסור," דווח ב'וואינט'. "בפסק הדין נקבע פה אחד כי התשובה לשאלה זו שלילית."

"אין מרשיעים אדם בפלילים לא על סמך אינטואיציה, וגם לא בשל היעדר סימפטיה למעשיו", נכתב בפסק הדין ולפיכך הוחלט לזכות את החייל ולהפחית את עונשו ל-40 ימי מאסר בפועל שהוטלו בגין עבירות אחרות שאותם הוא כבר ריצה.

עו"ד סרן (במיל') יגאל בלפור, שטיפל בתיק, והסנגור הצבאי הראשי, אל"ם רן כהן, מסרו: "במשך למעלה מארבע שנים ניהלה הסנגוריה הצבאית מאבק נגד מדיניות ההעמדה לדין בצבא של חיילים שעשו שימוש בחומרים חוקיים וטעו לחשוב שמדובר בחומרים שהוצאו מחוץ לחוק. לא פעם תיקים אלה הסתיימו בהרשעה בבתי הדין הצבאיים ובעונשי מאסר ורישום פלילי שפגעו מאוד בחיילים שהורשעו ובצעדיהם הראשונים בדרכם באזרחות.

"אנו מביעים סיפוק רב מפסיקתו של בית המשפט העליון שקיבל את עמדתנו המשפטית וזיכה את החייל פה אחד מהעברות שיוחסו לו בהקשר זה", הוסיפו. "מדובר בפסק דין חשוב, שיש לו השלכות רוחב גם ביחס למשפט הצבאי וגם ביחס למשפט הפלילי בערכאות האזרחיות".

פסק דין זה מגדיל את האבסורד שבאי-חוקיותו של הקנאביס, ואפילו של הרכיב הלא-פסיכואקטיבי בו, CBD, שאינו מופיע בשמו המפורש בפקודת הסמים – המוגדרים כסמים מסוכנים ובלתי חוקיים, בעוד ה'נייס גאי' המסוכן באמת נחשב לחוקי כי אינו מופיע בפקודה.

'נייס גאי', המכונה גם 'סם פיצוציות', הוא כינוי של תערובת רכיבים סינטטיים שהינם חיקוי חזק ומסוכן של רכיבי הקנאביס, אשר יוצרו לראשונה דווקא ביוזמת הרשות למלחמה בסמים, במטרה לקיים מחקר על קנבינואידים.

מאחר וקנאביס אסור בחוק הפדרלי גם למחקר, ביקשה הרשות האמריקנית מהמדען ג'ון האפמן לייצר עבורה חיקוי סינטטי של קנאביס, שלדבריו הינו חזק פי 10 ממריחואנה וכן מסוכן ורעיל – אך חוקי. "בני אדם לא אמורים להשתמש בזה," מסביר האפמן בעצמו וקורא ללגליזציה של מריחואנה.

למרות המאבק הכנה של הרשויות בישראל בנפיצות השימוש בחומר הזול, הנמכר כתחליף קנאביס זמין למדי בעבור 50 ש"ח לשקית ומכיל רכיבים בשם JWH (על שמו של המדען), גם היום משתמשים בו בעיקר צעירים שאין ידם משגת את סכום הכסף הנדרש עבור קנאביס (100 ש"ח לגרם).

כלומר דווקא האיסור על קנאביס הוא שהוביל להמצאת הנייס גאי ולהתרחבות השימוש בו, כשבמהלך השנים מנסות הרשויות להגדיר את החומר כבלתי חוקי, אך יצרניו משנים בכל פעם מולקולה אחרת וכך מתחמקים מפקודת הסמים שמנסה – ולא מצליחה – לרדוף ולהתעדכן מיידית בכל שינוי כזה.

ראו גם:
פיזר נייס גאי על פיצה של שוטרים
תופעת השימוש בנייס גאי בצבא

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט