מגלגל...
x

אתגר הג’וינט: קנאביס להקלה על חולי ALS

מחקרים מצאו כי קנאביס יעיל ביותר בהקלה על תופעות הלוואי מהן סובלים החולים ב-ALS, מחלה ניוונית הנקראת גם מחלת ‘לו גריג’ וגורמת לשיתוק כרוני של עצבים בגוף – ובהמשך גם למוות. “נראה שהחומר בטוח מאד לשימוש, עם מעט תופעות לוואי,” אומרת ד”ר ויויאן דרורי, מנהלת מרפאת ה-ALS הארצית.

בימים האחרונים לא ניתן להתחמק מקמפיין ‘אתגר דלי הקרח‘ שמציף את העיתונים והרשתות החברתיות. אנשים בכל העולם, כולל מפורסמים ואנשי ציבור מוכרים מאוד, שופכים על עצמם דליים עם מי קרח, בהזדהות עם הכאבים מהם סובלים החולים ב-ALS – מחלה כרונית קשה הגורמת לכאבים ומותירה ללוקים בה שנים בודדות לחיות.

בישראל יש כ-700 חולי ALS, אך מכיוון שלמחלה אין היום תרופה, רובם ככולם משתמשים בתרופות שונות לטיפול בתופעות הלוואי של המחלה, ובראשן הכאב המטריד. קנאביס, שנמצא במחקרים רבים כאחד הטיפולים היעילים ביותר לסובלים מכאב, נבדק רק פעמים מעטות כטיפול לחולים ב-ALS. על אף שלא נמצא כי קנאביס יכול לרפא את המחלה, אחדים מהמחקרים מצאו כי ביכולתו להאט את התפתחותה.

מחקרים: קנאביס יעיל בהתמודדות עם ALS

בסקר רפואי שנערך בשנת 2004 בקרב חולי ALS שטופלו בקנאביס נמצא כי הטיפול היה יעיל בהפחתת חלק מתופעות הלוואי של המחלה, ביניהן כאבים, אובדן תיאבון, דיכאון והזלת ריר בלתי נשלטת.

במחקר שנערך באותה שנה על עכברי מעבדה במרכז הרפואי ‘קליפורניה פסיפיק’ שבסן פרנסיסקו נמצא כי אספקת THC לפני ואחרי תופעות הלוואי של ALS הפחיתה את התפתחות המחלה והאריכה את משך הישרדותם למול מודלים שלא טופלו ב-THC.

במחקרים שנערכו ב-2005 וב-2006 נמצא שקנבינואידים אחרים מלבד THC הפחיתו אף הם את התפתחות המחלה, אך לא בהכרח מגדילים את הסיכוי להישרדות.

בשנת 2010 דיווחו חוקרים כי “בהתחשב בנתונים המדעיים הזמינים כרגע, בהחלט סביר להניח שקנאביס עשוי להפחית באופן משמעותי את התפתחות ה-ALS ואף בעל פוטנציאל להגדיל את סיכויי ההישרדות ולהפחית את הנטל הנגרם מתופעות הלוואי של המחלה.” עוד הם הוסיפו כי “ישנן עדויות קליניות מבוססות מספיק כדי להתחיל במחקרים מקיפים שיבחנו כיצד עשוי הקנאביס לתרופ לסובלים מ-ALS.”

ויויאן דרורי
ד”ר ויויאן דרורי

“נראה שהחומר בטוח מאד לשימוש, עם מעט תופעות לוואי,” אמרה בשנת 2010 ד”ר ויויאן דרורי, מנהלת מרפאת ה-ALS הארצית בביה”ח איכילוב. “לא מדובר בתרופת פלא לכל בעיה רפואית, אבל יש בהחלט מקום לשימוש נבון בו ברפואה המודרנית.”

ב’מבחן מי הקרח’, מחקר שנערך בשנה שעברה ובדק כיצד עוזר הקנאביס להתמודדות עם כאב, ובמהלכו נתבקשו הנבדקים להחזיק את ידיהם בתוך מי קרח למשך זמן רב ככל הניתן, אלו שעישנו מריחואנה קודם לכן הצליחו להחזיק בממוצע זמן רב יותר.

בעקבות קמפיין ‘אתגר דלי הקרח’ פתח הגולש רז טסיפריס בקמפיין משלו:
קמפיין ‘אתגר הג’וינט’ עבור חולי ALS. צפו:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר