מגלגל...
x

ארה”ב: הצעת החוק SAFE Act אושרה בבית המחוקקים

בית המחוקקים האמריקאי אישר את הצעת החוק SAFE Act המבקשת להגן על בנקים מפני סנקציות הקבועות נגדם כיום ואוסרות עליהם לספק שירותים פיננסיים לעסקים בתחום הקנאביס, גם אם זה נעשה במדינות בהן פעילותם חוקית. לראשונה תעלה ההצעה להצבעה בסנאט עם רוב דמוקרטי

הצעת החוק SAFE Banking Act הקוראת להגן על הבנקים מסנקציות פדרליות הקבועות בחוק נגד בנקים שמציעים שירותים בנקאיים לעסקי קנאביס חוקיים אושרה לפנות בוקר (שעון ישראל) בבית המחוקקים של הקונגרס האמריקאי ברוב מוחץ (321-101) ובכך הצליחה לעבור את רף רוב שני-השלישים שנדרשה לו.

כעת תעשה הצעת החוק את דרכה להצבעה בסנאט, שבפעם הראשונה ידון בה עם רוב מטעם נציגי המפלגה הדמוקרטית, לאחר שלוש פעמים בהן הוא נידון בשנים האחרונות עם רוב רפובליקני מתנגד שגם מנע את התקדמותה. טרם ידוע מתי ההצבעה בסנאט תיערך.

מדובר בצעד עקרוני ומהותי במיוחד עבור ענף הקנאביס האמריקאי והעוולמי, שמסמן אבן דרך נוספת בהתקדמות ללגליזציה ברמה הפדרלית בארצות הברית, וזו גם היתה הטענה המרכזית של המתנגדים לחוק שביקשו להזהיר שמתן היתר פדרלי לבנקים לסחור בכספי קנאביס יעביר מסר שגוי מבחינתם.

אם הצעת החוק אכן תאושר בהמשך גם בסנאט והחוק הפדרלי בארה”ב אכן ישונה, עסקים בתחום הקנאביס החוקי בארה”ב (לגליזציה ורפואי) יוכלו לראשונה לפתוח חשבון בנק, להפקיד כסף, לקבל אשראי ופנקסי צ’קים, לנפק משכורות בהוראת קבע מסודרת ובאופן כללי לקבל שירותי בנקאות בסיסיים הנדרשים לכל עסק.

רווחי שוק הלגליזציה נחשבים “כספי סמים”

נכון להיום, למרות שלגליזציה אושרה כבר ב-17 מדינות בארה”ב וקנאביס רפואי בכ-40 מדינות כמעט, הבנקים עדיין מנועים ממתן שירותים פיננסיים לעסקי קנאביס חוקיים מכיוון שהם כפופים לחוק הפדרלי שקובע שקנאביס הוא סם מסוכן מדרגה ראשונה ולכן מסחר בו נחשב על פי ההגדרה היבשה כמסחר ב”כספי סמים”.

התנגשות זו הובילה לכך שעסקי הקנאביס, למרות שהם חוקיים במדינותיהם, נאלצו – חלקם במשך שנים ארוכות – להתנהל עם כסף מזומן בלבד. הם אוגרים סכומי עתק בכספות, דבר שמקשה עליהם ביורוקרטית וגם שם אותם בסכנה לנסיונות שוד ואובדן.

הצעת חוק דומה מוגשת למעשה מאז שנת 2013 מדי שנה ללא הצלחה, למעט התקדמות שנרשמה בשנת 2019 כשההצעה אושרה בבית המחוקקים 3 פעמים שונות אך לא עלתה לאחר מכן לסנאט שנשלט על ידי המפלגה הרפובליקנית, כנראה בכוונה.

כעת מאמינים התומכים שהסיכוי לאישורה גם בסנאט הוא גבוה יותר וזאת בעקבות זכיית הדמוקרטים ברוב בסנאט בבחירות שנערכו בנובמבר אשתקד.

אי-אישור ההצעה יותיר כאמור בבעיה את אלפי עסקי הקנאביס החוקיים בעשרות מדינות בארה”ב הן מבחינת פתיחת חשבון בנק כאמור אך גם מבחינת תשלום משכורות, שימוש בפנקסי צ’קים ושאר שירותי בנקאות החיוניים לכל עסק.

בדרך ללגליזציה בארה”ב

כיצד מתאפשר למדינות לאשר לגליזציה בשטחן אם החוק הפדרלי אוסר זאת? ‘מזכר קול’ (Cole Memo) שאושר בימי ממשל הנשיא לשעבר ברק אובמה קובע כי הרשות הפדרלית לא תאכוף את עבירות הקנאביס בשטח מדינות שאישרו זאת.

במקביל, לצד המשך המאבק לאישור ה-SAFE Act פועלים בארה”ב גם לאישור חוק נוסף, STATES Act, שמטרתו למעשה להפוך את אותו ‘מזכר קול’ לחוק פדרלי כתוב.

מהלך-על שמתנהל ברקע של שתי הצעות החוק הללו הוא הצעת החוק MORE Act הקוראת להוריד את הקנאביס מדרגת המסוכנות הגבוהה, לבטל את הפללת הצרכנים, למחוק רישומים פליליים מן העבר ולהטיל מס פדרלי על שווקי קנאביס חוקיים (“לגליזציה”) שייפתחו לפי רצון המדינות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר