מגלגל...

“אפקט ההחלפה”: קנאביס מפחית עד פי 17 את השימוש בתרופות מרשם

יותר קנאביס – פחות תרופות: שימוש בקנאביס מפחית עד פי 17 את השימוש בתרופות אופיואידיות – כך על פי מחקר חדש. בקרב אלו שלא טופלו בקנאביס עלה אחוז השימוש בתרופות ב-10%. התוצאות מציגות את הקנאביס כטיפול אפשרי לגמילה מתרופות.

מדי כמה חודשים מתפרסם מחקר נוסף המראה קשר בין שימוש בקנאביס, לירידה בשימוש בתרופות מרשם אופיואידיות. נתון זה, החוזר על עצמו בכל מחקר שבודק זאת, הוא כנראה הסיבה העיקרית לחששן של חברות התרופות מהתפשטות השימוש ברכיבי הצמח.

מאז שנת 2013 במחקר הגנוז של קופ”ח ‘מכבי’ שניסתה להסתיר תוצאות אלה לאחר גילויין, נמצאו תוצאות דומות גם בכל שנה שחלפה מאז (13, 14, 15, 16, 17).

כעת, רגע לפני שנת 2018, מתפרסמות בירחון המדע המוערך PLOS One תוצאות מחקר חדש שנערך באוניברסיטת ניו מקסיקו, ארה”ב, ומציג נתונים דומים.

יותר קנאביס פחות תרופות
ירידה בשימוש בתרופות בקרב מטופלי קנאביס רפואי – לעומת עלייה בשימוש בתרופות ללא שימוש קנאביס רפואי (מתוך תוצאות המחקר)

במחקר השתתפו 66 מטופלים, גברים ונשים, שגילם החציוני 54 והם סובלים מכאב כרוני, אשר השתמשו באופיואידים באופן קבוע להתמודדות עם כאבים כרוניים.

37 מהמטופלים החלו לקבל טיפול בקנאביס רפואי בין השנים 2010 ל-2015, בעוד 29 הנותרים שגילם החציוני 60 המשיכו את השימוש הרגיל בתרופות.

אפקט ההחלפה

לאחר 21 חודשי טיפול החוקרים גילו שמטופלים שהשתמשו בקנאביס היו בעלי סיכוי גבוה פי 17 להפסיק לחלוטין את השימוש בתרופות מרשם אופיואידיות וכן בעלי סיכוי גבוה פי 5 להפחית את המינון האופיואידים שהם צורכים.

יותר קנאביס פחות תרופות
השפעות השימוש בקנאביס רפואי על איכות חיים, חיי חברה, פעילות ומידת ריכוז (מתוך המחקר)

בממוצע נמצא כי אלו שהתחילו טיפול בקנאביס הפחיתו את המינון התרופתי שלהם בחצי, אך מנגד, בקרב המטופלים שלא קיבלו קנאביס רפואי בכלל, עלה השימוש בתרופות אופיואידיות ביותר מ-10%.

עוד נמצא שהשימוש בקנאביס היה בעל השפעה חיובית כוללת על חייהם של המטופלים, כשרובם דיווחו על שיפור ברמות הפעילות, חיי החברה ויכולת הריכוז. אף אחד מהמטופלים בקנאביס לא דיווח על השפעה שלילית.

במחקר נמצא גם כי לאחר שנה וחצי של טיפול בקנאביס למעלה מ-40% מהמטופלים חדלו לגמרי מלאסוף את המרשמים שלהם לתרופות אופיואידיות.

“אם קנאביס יכול לשמש כתחליף לתרופות מרשם אופיואידיות לפחות עבור חלק מהמטופלים, על המחוקקים והמערכת הרפואית לשקול להשתמש בענף הקנאביס הרפואי ככלי בהתמודדות עם מגיפת האופיואידים,” כתבו החוקרים.

גמילה מתרופות בעזרת קנאביס

תופעה נפוצה זו של ירידה בשימוש בתרופות אופיואידיות עקב השימוש בקנאביס, נקראת בשפה המקצועית “אפקט ההחלפה” (Substitution Effect).

אותו ‘אפקט החלפה’ מהווה לדעת חוקרים פוטנציאל של ממש בעזרה לגמילה מהתמכרות לתרופות מרשם אופיואידיות.

במאמר דעה חדש של חוקר מהמרכז לחקר התמכרויות של ‘בריטיש קולומביה’ בקנדה, שהתפרסם לפני מספר שבועות ב’הירחון למזעור נזקים’ (Harm Reduction Journal), ביקש המחבר לבחון את האפשרות של שימוש בקנאביס כטיפול בהתמכרות לאופיואידים.

החוקר, פיליפה לוקס, מציע שלושה חלונות-הזדמנות חשובים לשימוש בקנאביס למטרות טיפוליות בהפחתת השימוש באופיואידים ולעצירת מעגל ההידרדרות להתמכרות קשה לאופיואידים:

  1. לפני תחילת הטיפול באופיואידים כטיפול לכאב כרוני;
  2. כאסטרטגיה להפחתת השימוש באופיואידים אצל אותם חולים שכבר משתמשים באופיואידים;
  3. כטיפול נלווה לטיפול במתדון או בסבאוקסון בכדי להגדיל את שיעור ההצלחות הטיפוליות.

ראו גם:
5 ישראלים מתים כל יום מתרופות – 0 ממריחואנה
4 תרופות שאפשר להחליף כבר היום בקנאביס
אינטראקציות: איזה תרופות לא כדאי לשלב עם קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר