איסור נהיגה למטופלים? נעצר ניפוק רישיונות קנאביס ברחבי הארץ

"אני צופה מהומות, ובצדק" - כך נכתב במייל פנימי שנשלח לרופאים בבתי חולים לצד הוראה לחדול עד הודעה חדשה מניפוק רשיונות קנאביס רפואי עקב עדכון נוהל שביצע משרד הבריאות בנוגע לנהיגה בהשפעת קנאביס. "זה מסרבל את מתן הקנאביס," אומרים בבתי החולים. משרד הבריאות בעקבות הפרסום: "טעות אנוש, יתוקן"

פרסום ראשון: בתי חולים בכל רחבי הארץ עצרו הבוקר (ג’) ניפוק רישיונות קנאביס רפואי עד הודעה חדשה, כך נודע למגזין קנאביס. בהודעה שפירסם אחד מבתי החולים לרופאיו נכתב כי עליהם לחדול לאלתר מניפוק רישיונות קנאביס רפואי עד הודעה חדשה וזאת בעקבות עדכון נוהל שביצע משרד הבריאות. יש לציין שמבדיקת המגזין עולה כי רופאים פרטיים שאינם עובדים בבתי החולים ממשיכים לפחות בחלקם לנפק כרגיל נכון לעכשיו.

בהודעה שקיבלו הרופאים נכתב כי “בגלל שינוי בהגדרות משרד הבראות אנו עוצרים כעת את מתן רשיונות הקנאביס עד להכנת נוהל חדש. מרגע זה ועד להודעה חדשה אל תנפיקו רשיונות – חדשים או ישנים. הנוהל הקיים איננו בתוקף עוד”.

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי הסיבה להוראה החדשה היא שמשרד הבריאות עידכן את התוכנה בה משתמשים הרופאים כדי לנפק רשיונות קנאביס כך שחלה על הרופאים חובה לסמן ב-V סעיף בו נכתב “הסברתי לחולה כי חל עליו איסור לנהוג בעת שהוא מטופל” – סעיף שעד כה היה בגדר רשות וניתן היה לנפק רישיון גם ללא סימונו.

בשיחה עם מגזין קנאביס הבוקר אומר אחד הרופאים שאינו עובד בבית חולים כי “משרד הבריאות עידכן לאחרונה את המערכת ומחייב את כל הרופאים במדינה שכל רישיון שמפיקים הרופא חייב להצהיר שהוא אמר למטופל שכל עוד הוא מטופל הוא לא יכול לנהוג. עקרונית זה נראה כמו משהו פורמלי בלבד. רשמו ש’אסורה נהיגה כל עוד הוא מטופל’ אך לא רשמו ‘כל עוד הוא מחזיק ברישיון קנאביס’. אני לא יודע אם זה שינוי משמעותי או כסת”ח. נראה פשוט כמו עדכון של התוכנה שקובע שהסעיף שהופיע עד כה ולא היה בגדר חובה לסימון הפך לחובה. בלי סימון של הסעיף ב-V לא ניתן לנפק את הרישיון”.

“אני צופה מהומות ובצדק, זה מהלך לא הוגן”

עם זאת כאמור, בבתי החולים זהירים בהרבה ושם בעקבות השינוי בנוהל עצרו את השירות לחלוטין. בהודעה שקיבלו הרופאים בבתי החולים ועותק ממנה הגיע לידינו נכתב כי “משרד הבריאות העלה מאתמול ללא התראה מוקדמת וללא זמן היערכות מערכת ממוחשבת המחייבת חתימה על המון דרישות חדשות לפני הנפקת הרישיון. המשמעות המיידית היא שנאלץ לעצור כעת את כל הרשיונות שבדרך (כמה מאות) ולהחזירן למילוי מחדש וחתימה על ההצהרות.”

כאמור בבתי החולים חוששים שמדובר במשהו עקרוני מהותי מאוד. “לטווח הארוך יש כאן בעיה אחרת,” נכתב עוד. “לראשונה כל מטופל, ללא קשר למינון, מקבל הסבר שחל איסור מוחלט על נהיגה. אנחנו מבררים כעת מול היק”ר מה בדיוק קורה ואיך ניתן לשנות או לפחות לעכב ביצוע אך אני צופה מהומות, ובצדק. זה מהלך לא הוגן שרק מסרבל את מתן הקנאביס. כותרת המייל של המשרד כמובן מאד משעשעת: ‘שינוי קטן בהקמת רישיון’.”

ממשרד הבריאות נמסר בעקבות פרסום הידיעה: “מדובר בטעות אנוש. במסגרת עדכון בתוכנה שמנפיקה רשיונות, נעשתה עריכה לא נכונה (ללא אישור שלנו) לדיסקליימרים של הצהרות הרופא בטופס הממוחשב (טופס ההמלצה). אנו פועלים במהירות לתיקון הנדרש שחלקו כבר תוקן ובתוך יום-יומיים יסתיים הטיפול והמערכת תשוב לפעילות כסדרה”.

מתכנת עמו שוחחנו בעניין תגובת משרד הבריאות טוען שטעות האנוש עליה משרד הבריאות מדבר היתה אולי רק שהממשק עלה לגרסת ה”לייב” כלומר שכן ישנה כוונה להטמיע את השינוי רק לא כרגע. לדבריו “בתור מתכנת במקצועי אני מעריך שהדיסקליימר הזה הוכן מראש מבעוד מועד. זה לא משהו שקורה ‘בטעות’. המתכנת מקבל קובץ אפיון של המערכת ומתבקש לפתח את הפיצ’רים האלה עם אפיון שהוכן מבעוד מועד. מה שאומר שהם רק מתכוננים לרגע בו יחליטו והם יעלו את זה לסביבת הלייב אליה המשתמשים חשופים. טעות האנוש הייתה כנראה שהם עושים על זה כרגע טסטים ובטעות העלו את הגרסא לסביבת הלייב.”

יש לציין שנושא הנהיגה בהשפעת קנאביס נמצא בדיונים כבר זמן רב. ברישיון הקנאביס של המטופלים נכתב כי חל עליהם לנהוג בעת השימוש בקנאביס אך לא מובהר האם הדבר אסור גם אם השימוש היה רגע לפני הנהיגה. מאחר ורכיבי קנאביס נותרים בגוף גם ימים ארוכים אף עד שבועות לאחר השימוש, לכאורה כל המטופלים עלולים להיחשב כמי שנהגו בהשפעת קנאביס אם ייבדקו. בימים אלה מכניסה משטרת ישראל מכשיר חדש לבדיקות רוק לצורך איתור נהיגה בהשפעת קנאביס. יש לציין שמחקר מקיף שפורסם לאחרונה ע”י ממשלת ארה”ב קובע כי אחוז ה-THC בדם איננו מדד אמין לכשירות לנהיגה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר