טוען...

מחקר מקיף קובע: אחוז ה-THC בדם איננו מדד אמין לכשירות לנהיגה

מחקר מקיף שפורסם על ידי משרד המשפטים האמריקני מצא כי אחוז ה-THC בגוף אינו מהווה מדד כלשהו לכשירות לנהיגה. זה מעניין במיוחד לאור זאת שבימים אלה נכנס בישראל לשימוש "ינשוף" משטרתי לבדיקות רוק לאיתור THC וממצאי המחקר למעשה שוללים את ערך הבדיקה הזו

בימים אלה מתכוננת משטרת ישראל להכניס לפעילות את המכשיר החדש לבדיקת רוק לנהגים שאמור לאתר האם נהג נושא שרידי רכיבי קנאביס (THC) בגופו, בדומה ל’ינשוף’ שבודק אחוזי אלכוהול. אם אכן ימצא הנהג ‘מלוכלך’, כלומר אם אחוז ה-THC בגופו יהיה גבוה מזה שהוגדר במכשיר, הוא יחשב כמי שחשוד בנהיגה בשכרות, ישלח לבדיקת דם שתאשרר את הממצאים, ובהתאם רשיונו ייפסל.

אבל כעת, מחקר חדש (PDF) שפורסם בשבוע שעבר (5.4) על ידי המכון הלאומי למשפטים בארה”ב (National Institute of Justice או NIJ) – גוף שהינו חלק ממשרד המשפטים האמריקאי והוא האחראי על מחקר, הערכה, ופיתוח מדיניות עבור המשרד – מעלה מסקנות מעניינות שסותרות את עצם עקרון בדיקת ה-THC במכשירים כמו זה שנכנס לפעילות בישראל כמדד לכשירות לנהיגה.

יתרה מזאת, המחקר החדש שולל גם את המדד הנוסף הנמצא בשימוש גם כאן בישראל, הנקרא “בדיקת מאפיינים” (נגיעה באף תוך עמידה על רגל אחת, הליכה בקו ישר וכד’). על פי ממצאי המחקר גם בדיקה זו היא איננה מדד מייצג ומדויק מספיק לכשירות לנהיגה.

ריכוז ה-THC בגוף, כמו גם מבחני כשירות נהיגה מסוג ‘בדיקת מאפיינים’, אינם מהווים מדד אמין למידת השפעת הקנאביס על נהיגה” – כך נכתב בכותרת בפרסום שעלה באתר ברשמי של משרד המשפטים האמריקני.

“המחקר בחן כיצד משפיע קנאביס על הכישורים הדרושים לנהיגה בטוחה, ומצא כי לא היה מתאם בין ריכוז ה-THC בגוף הנבדק לביצועיו ב’בדיקת המאפיינים’ שנועדה לקבוע האם הוא כשיר לנהיגה, כמו גם בביצועיו במטלות אחרות שנועדו להעריך את מידת השפעת הקנאביס עליו,” נכתב. “הממצא הזה נשאר זהה עבור כל שיטות הצריכה השונות של קנאביס שנבדקו במחקר”.

המחקר נערך על ידי RTI אינטרנשיונל, גוף מחקר עצמאי ללא מטרות רווח שמספק שירותי מחקר לממשלת ארה”ב וארגונים ממשלתיים ומסחריים אחרים. על פי דו”ח ההתקשרות שפרסם משרד המשפטים האמריקאי, המכון הלאומי למשפטים הזמין את המחקר עוד בשנת 2016 והשקיע 1.2 מיליון דולר במימון שלו.

כל הנבדקים במחקר נמנעו מצריכת קנאביס למשך 30 יום לפחות לפני תחילת המחקר כדי לנקות את גופם מכל זכר לקנאביס, ולאחר מכן הם השתתפו ב-6 ניסויים שנערכו בהפרש של שבוע זה מזה. כל אחד מהניסויים ערך כ-8 שעות, במהלכן קיבלו הנבדקים מינונים של קנאביס שנעו בין 0 מ”ג THC (המפ ששימש כפלסיבו) ל-25 מ”ג THC – באכילה, עישון, או אידוי.

לפני ואחרי צריכת הקנאביס, נלקחו מהנבדקים דגימות דם, רוק, ושתן, והם נבחנו בשלל מטלות שנועדו למדוד את היכולת הקוגניטיבית והפסיכומוטורית שלהם, כמו גם ב’בדיקת מאפיינים’ שגרתית לזיהוי נהיגה תחת ההשפעה. תוצאות המחקר הראו כי בניגוד לצפוי, ריכוז ה-THC בנוזלי הגוף השונים לא היווה מדד אמין עבור מידת השפעה הקנאביס על הנבדק, כפי שנמדדה בשלל הבדיקות האחרות.

חוסר ההתאמה הזה התבטא למעשה בשני הכיוונים: היו נבדקים רבים שריכוז ה-THC בגוף שלהם היה יחסית נמוך, אך מידת הפגיעה בנהיגה שלהם בעקבות צריכת הקנאביס הייתה דווקא גבוהה על סמך ביצועיהם בבדיקות האחרות, ומנגד – היו נבדקים רבים שריכוז ה-THC בגופם היה דווקא גבוה יותר, אך ביצועיהם במבחני כשירות הנהיגה השונים דווקא לא נפלו בהרבה, או בכלל, מהביצועים שלהם לפני צריכת הקנאביס.

כאמור, החוקרים הגיעו למסקנה זהה גם בנוגע ל’בדיקת המאפיינים’, בדיקת השכרות הנפוצה שנערכת לנהגים בצד הכביש ע”י שוטרי תנועה. ‘בדיקת המאפיינים’ הייתה למעשה המקדימה המשטרתית לבדיקת הינשוף הנפוצה היום, לפני שטכנולוגיית ה’ינשוף’ הפכה לזמינה לכל שוטר. למרות שהיא הוחלפה במידה רבה על ידי בדיקת הינשוף, בדיקת המאפיינים עדיין נמצאת בשימוש על ידי המשטרה בישראל ובעולם, ומשמשת לבדיקת נהיגה תחת השפעת סמים עבורם עוד אין ‘ינשוף’ זמין.

הפרסום הזה של המכון הלאומי למשפטים מהווה תקדים חשוב, שכן זו הפעם הראשונה שהממשל הפדרלי בארה”ב מתייחס לסוגיה הזו של הבעייתיות בקביעת תקנות חוקיות לנהיגה תחת השפעת קנאביס. מדובר בסוגיה שמעסיקה רבות את מדינות הלגליזציה בארה”ב בשנים האחרונות, אך זו הפעם הראשונה שגוף כלשהו בממשל הפדרלי בארה”ב, שעדיין מתנגד ללגליזציה ואפילו לקנאביס רפואי, מביע את עמדתו בנושא.

עצם העיסוק של משרד המשפטים בשאלה של “כמה קנאביס אפשר לצרוך לפני נהיגה” רומזת על כך שמשרד המשפטים מתכונן לקראת אפשרות של לגליזציה ברמה הפדרלית בארה”ב, ואינו רוצה ‘להיתפס לא מוכן’ כאשר זה יקרה, מבלי שהספיק לחקור את הנושא ולגבש חקיקה מבוססת ויעילה כנגד נהיגה תחת השפעת קנאביס בהתאם.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר