מגלגל...

“הינשוף” החדש לבדיקות רוק להימצאות שרידי קנאביס בנהגים

בתום הליך שנמשך שנים נבחר במכרז המכשיר DrugWipe של חברת Securetec כזה שישמש "ינשוף" לאיתור שרידי רכיבי קנאביס וחומרים אחרים בגופם של נהגים. את המכשיר מייבאת חברה בהובלת ראש המוסד תמיר פרדו הפעילה גם בתחום הקנאביס הרפואי

אחרי שנים של נסיונות לאתר מכשיר מתאים לבדיקות שאריות THC ברוק, בחרה משטרת ישראל במכרז את המכשיר DrugWipe של חברת Securetec, כך מדווח הבוקר לראשונה כתב וואלה לירן לוי.

בעקבות הזכייה של המכשיר במכרז המשטרה מתכוונת להתחיל בקרוב בפיילוט בדיקות רוק להימצאות שרידי קנאביס ברוק של נהגים בכבישי ישראל, בבדיקות אקראיות שיבוצעו בשטח, זאת לאחר חקיקה נדרשת בכנסת, כך על פי הדיווח.

כידוע, בניגוד לאלכוהול שנבדק בעזרת “ינשוף” וחומרים אחרים המתנדפים יחסית מהר מהגוף, שרידי רכיבי קנאביס עשויים להישאר בגוף עד שבועות לאחר השימוש במקרה של שימוש תכוף ועד ימים לאחר השימוש במקרה של שימוש מצומצם.

המכשיר DrugWipe של Securetec
המכשיר DrugWipe של Securetec

מאחר ובחוק הישראלי אין גבול מקסימום מותר של שרידי רכיבי קנאביס בגוף של נהג, כפי שישנו למשל באלכוהול (290 מיקרוגרם), לא ברור בשלב זה כיצד המשטרה מתכוונת לאכוף מקרים בהם ימצאו מעט שרידים.

על פי הדיווח המכשיר ישמש כאינדיקציה להימצאות שרידי קנאביס או סמים אחרים בגוף, כלומר אם יציג תוצאה חיובית יוחלט האם לשלוח את הנהג לבדיקת שתן שתהווה ראיה קבילה בבית משפט.

המכשיר לא יודע לבדוק כמות של THC ברוק אלא רק לסמן חיובי/שלילי לגבי הימצאות שרידי THC. הסימון מוצג בדומה לבדיקת הריון באמצעות פסים על גבי המכשיר עד 5 דקות לאחר הבדיקה.

מימין: תוצאה נקיה מסמים. משמאל: "מלוכלך" (כל חלק מסמן קטגוריית סמים אחרת)
מימין: תוצאה נקיה מסמים. משמאל: “מלוכלך” (כל חלק מסמן קטגוריית סמים אחרת)

על פי הוראות היצרן על השוטר המודד להחזיק את המכשיר במצב מאונך ב-90 מעלות במשך 10 שניות שכן רק כך התוצאות תהיינה מדויקות. לאחר מכן עליו להניח את המכשיר במצב מאוזן ולהמתין 5 דקות כאמור.

המכשיר DrugWipe של Securetec, המכונה “ינשוף” אך מבוצע בעזרת בדיקת רוק ולא בנשיפה, מיובא לארץ על ידי חברת “דולפין מדיקל” – חברת בת של חברת “שייזים” (Shizim) בראשה עומד תמיר פרדו ראש המוסד לשעבר.

“שייזים”, בהובלת היזם יוסי בורנשטיין, פעילה גם בתחום הקנאביס הרפואי והיא הבעלים של חברת “קאן10” (Cann10) המשווקת את מותג הקנאביס “קנארית”.

המכשיר DrugWipe של Securetec
המכשיר DrugWipe של Securetec

המכשיר יודע לבדוק לא רק שרידי רכיבי קנאביס (THC) אלא 7 סוגי חומרים כולל אמפטמינים, מטאמפטמינים (אקסטזי, MDMA), קוקאין, בנזודיאזפינים, הרואין, קטמין.

לפי הצהרת היצרן המכשיר יודע לבדוק הימצאות החומרים בגוף במהימנות גבוהה של 95%, זאת לאחר בדיקה באמצעות מטוש בחלל הפה ועל הלשון.

המכשיר שנבחר ניצח במכרז למרות שבתחילה המועמד המוביל היה המכשיר “דראגר” (Draeger Drugtest 5000) הנמצא בשימוש גם בקנדה, גרמניה, שוודיה, אוסטרליה ועוד. עם זאת, טענות עלו כלפי מכשיר זה על כך שהוא אינו מדויק מספיק ואכן לבסוף המשטרה ויתרה עליו.

מכשיר DrugWipe של חברת Securetec

נציג המשטרה סיפר לכתב לוי כי “הבדיקה לא חודרנית, היא נעשית באמצעות דגימת רוק שנלקחת מהלשון בצורה פשוטה. אם הבדיקה לא תבוצע בשטח אופן תקין, לדוגמה, לא ידגם מספיק רוק, אז יופיעו שלושה פסים שפירושם שהבדיקה לא נעשתה באופן תקין ויש לבצע אותה שוב. תוצאות הבדיקה יופיעו כפי שאנחנו מכירים מבדיקת ההיריון. בהופעה של פס על הבדיקה מתקבלת תוצאה חיובית שמשמעותה שברוק של האדם שנדגם, התגלה כי נהג תחת השפעת סמים”.

על פי הדיווח הבדיקה לא תהיה קבילה בשלב ראשון על מטופלי קנאביס רפואי המחזיקים ברישיון משרד הבריאות, אך מדיניות ספציפית תגובש בהמשך, זאת ככל הנראה לאחר הליך משפטי שהתיר למטופלים לנהוג כשבגופם שאריות שרידים (אם כי ללא היתר שימוש תוך כדי נהיגה).

כאמור, מכיוון ששרידי רכיבי קנאביס נותרים בגוף זמן רב לאחר השימוש וגם כאשר ההשפעה עצמה פגה, יש סיכוי סביר שנהגים שכשירים באופן עקרוני לנהיגה יואשמו בנהיגה בשכרות (נהיגה תחת השפעת סם) בגלל שצרכו קנאביס בשבוע הקודם למשל.

מדינות שאישרו לגליזציה והסדירו שוק קנאביס חוקי קבעו גבול מקסימום מותר של שרידי רכיבי קנאביס בגוף, על מנת לא להרשיע נהגים ששרידים בכמות נמוכה נמצאו בגופם אך לא היו תחת השפעה. בארה”ב למשל המדד הקובע הוא מה שנקרא “בדיקת מאפיינים“, למשל הליכה בקו ישר, נגיעה באף וכד’.

מחקרים שנערכו במהלך השנים לא מצאו קשר ישיר מוכח בין נוכחות THC בגוף לבין סיכון מוגבר לתאונות דרכים. כן ניתן להגיד, בהסתמך על מחקרים, שכאשר ריכוז ה-THC בדם עובר גבול מסויים, הסיכון לתאונה עולה. השאלה הנשאלת היא מה הוא הגבול הזה. מחקרים מצאו תשובות שונות לשאלה זו, אלו נעות בד”כ בין 5 ל-15 ננוגרם THC למ”ל של דם, ומדינות שאישרו לגליזציה גם אימצו את רף זה בחוק, ככזה שקובע נהיגה תחת השפעה כן או לא.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר