מגלגל...

איך תיראה לגליזציה בישראל? 4 מודלים שאפשר לאמץ מחו”ל

ארה"ב, קנדה, אורוגוואי, הולנד וספרד כבר מתירות מכירת קנאביס באופן מפוקח לתושבים בגירים. כשהלגליזציה קרובה מתמיד גם לישראל, הנה 4 מודלים קיימים שאת אחד מהם יכולה הממשלה לאמץ.

לגליזציה של קנאביס הפכה לנושא חם במערכת הבחירות הנוכחית בישראל. אבל מה זה בעצם לגליזציה? למה מתכוון בני גנץ כשהוא מדבר על לגליזציה במודל קולורדו שמרני, ומה מתכנן פייגלין שהצהיר כי הקנאביס יימכר בבתי מרקחת בלבד?

חשש שנשמע בימים אלו בישראל הוא שהממשלה תחליט לבסוף למסור את ניהול שוק הקנאביס החוקי (לגליזציה) לידי היק”ר, היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, שבראשה עומד יובל לנדשפט האחראי על ניהול שוק הקנאביס הרפואי.

לגליזציה היא כמובן הפיכת הקנאביס לחוקי, אבל יש יותר מדרך אחת לעשות זאת. מדינות שונות יישמו מודלים שונים של לגליזציה – החל מהמודל הליברלי של ארה”ב וקנדה, וכלה במודל השמרני של אורוגוואי.

באופן כללי יש 4 מודלים עיקריים שיושמו בעולם עד כה: בארה”ב וקנדה בחרו במודל שוק חופשי, באורוגוואי הלכו על בתי מרקחת בחסות ממשלתית ובאמסטרדם וברצלונה מצאו פתרון ביניים יעיל בדמות קופי-שופס או מועדוני חברים.

ארה”ב / קנדה – שוק חופשי

המדינות הראשונות בארה”ב שאישרו לגליזציה עוד בשנת 2012 היו וושינגטון וקולורדו, שפתחו את חנויות הקנאביס הראשונות שלהן ב-2014. מאז 8 מדינות נוספות בארה”ב אישרו לגליזציה, וכולן עשו זאת לפי מודל השוק הפתוח בו הממשלה מנפיקה לחנויות רישיונות למכירת קנאביס בדומה למה שנעשה עם אלכוהול.

הלגליזציה בארה”ב יצרה מאות אלפי מקומות עבודה חדשים, והכניסה מאות מיליוני דולרים במיסים למדינות.

החוק משתנה ממדינה למדינה אך באופן כללי במדינות ארה”ב שהתירו לגליזציה מותר להחזיק 30-60 גרם לשימוש עצמי, ולגדל כ-5 צמחים. המחיר לקנאביס גם הוא משתנה ממדינה למדינה, אך עומד בממוצע על כ-50 ש”ח לגרם. כ-16.2% מהאוכלוסיה הבוגרת בארה”ב צורכת קנאביס.

מבחינת מיסוי, וושינגטון גובה מס קנייה בשיעור של 37%, אורגון גובה 17%, מסצ’וסטס גובה 10.75%, וקליפורניה גובה 15%. בקולורדו יש מס קנייה של 15% ומס עקיף (בלו) של עוד 15%. בנבאדה יש מס קנייה של 10% ומס עקיף (בלו) של 15%.

קנדה אישרה לגליזציה ב-2018, ובחרה גם היא במודל השוק החופשי. בקנדה מותר להחזיק בציבור עד 30 גרם ולגדל עד 4 צמחים. כל מי שמקבל רישיון יכול לפתוח חנות, והממשלה גובה מס של דולר קנדי אחד לגרם.

המחיר הממוצע לגרם בשוק החוקי של קנדה הוא 33 ש”ח (מעט גבוה מהמחיר בשוק השחור), ובמדינה יש כ-5 מיליון צרכני קנאביס לפי לשכת הסטטיסטיקה הקנדית. זה אומר שכ-14% מהאוכלוסיה הבוגרת בקנדה השתמשה בקנאביס בשנה האחרונה. בישראל, לשם השוואה, מדובר על כ-27% מהאוכלוסיה הבוגרת, כך לפי נתונים של הרשות למלחמה בסמים.

הולנד – העלמת עין

בניגוד לתדמית שלה כבירת הקנאביס האירופאית, בהולנד אין למעשה לגליזציה רשמית אלא יותר ‘העלמת עין’ מצד הרשויות. ה’קופי שופס’ המפורסמים נאלצו מאז ומתמיד להסתמך על אספקת קנאביס בלתי חוקי מהשוק השחור, שכן גידול של יותר מ-5 צמחים לאדם עדיין אסור.

בימים אלה הממשלה ההולנדית בוחנת אפשרות לשנות את הגישה שלה לנושא, ומתנסה כעת עם הנפקת רישיונות ראשונים למספר מוגבל של מגדלים כדי שאלו יספקו קנאביס בצורה חוקית לקופי שופס. מדובר בצעד ראשון בדרך להסדרה רשמית של שוק הקנאביס לשימוש פנאי בהולנד, שפעל עד כה בשטח אפור מבחינה חוקית.

הקופי שופס בהולנד משלמים בממוצע 400 מיליון אירו (1.6 מיליארד ש”ח) בשנה במיסים לממשלה, עם שיעור מס קנייה של 20%. נכון לעכשיו אין מס עקיף (בלו) על קנאביס בהולנד, אם כי יש פוליטיקאים שמעוניינים להחיל אותו.

בהולנד יש 17.2 מיליון תושבים ו-900 אלף צרכני קנאביס – שיעור צריכה הרבה יותר נמוך מאשר בישראל. המחיר הממוצע לגרם במדינה הוא 45 ש”ח אחרי מיסוי.

אורוגוואי – לגליזציה ממשלתית

אורוגוואי היא המדינה הראשונה שאישרה לגליזציה של קנאביס עוד בשנת 2013, אך זו נכנסה לתוקף רק ב-2017. בשונה משאר המדינות שעשו זאת, באורוגוואי הממשלה היא למעשה זו שמוכרת את הקנאביס, שנמכר אך ורק בבתי מרקחת ממשלתיים. לתיירים אסור לרכוש קנאביס במדינה.

המדינה מגבילה את כמות ה-THC בקנאביס שהיא מוכרת ל-15%, וגם מגבילה את כמות הקנאביס שאדם יכול לקנות ל-40 גרם בחודש, אך בעלות נמוכה במיוחד של 5 ש”ח לגרם בלבד. מותר לגדל בבית עד 6 שתילים.

בשונה ממדינות אחרות שעשו לגליזציה עד כה, אורוגוואי לא גובה שום מס על מכירות קנאביס, על מנת לוודא שהמחיר של הקנאביס הממשלתי לא יהיה גבוה יותר מזה של הקנאביס בשוק השחור.

באורוגוואי יש 3.5 מיליון תושבים, ו-9.3% מהאוכלוסיה הבוגרת צורכת קנאביס. המחיר הממוצע לגרם במדינה הוא 6 ש”ח. שוק הקנאביס החוקי באורוגוואי צפוי להיות שווה כ-476 מיליון ש”ח עד שנת 2028, מתוכם 319 מיליון ש”ח מהשוק הרפואי ו-157 מיליון ש”ח משוק הפנאי.

ספרד – מועדוני קנאביס

בספרד באופן כללי יש אי-הפללה של צריכה וגידול קנאביס לשימוש עצמי. מעבר לכך, פירצה בחוק הספרדי אפשרה החל מ-1991 הקמה של ‘מועדוני קנאביס‘, שבדומה ל’קופי שופס’ בהולנד מוכרים קנאביס בצורה חוקית אך מסתמכים על סחורה מהשוק השחור.

נכון ל-2017 בספרד יש מעל 500 מועדוני קנאביס, יותר מ-200 מהם נמצאים בברצלונה. באופן רשמי על מנת להצטרף למועדונים צריך לקבל הזמנה ממישהו שכבר חבר בהם – אך מועדונים רבים אינם אוכפים את החוק הזה ומאפשרים הרשמה באינטרנט או דרך הטלפון.

בספרד יש 46.6 מיליון תושבים ו-2.8 מיליון צרכני קנאביס. המחיר הממוצע לגרם במדינה הוא 17.5 ש”ח. מועדוני הקנאביס משלמים מיסים למדינה כמו כל עסק אחר – אך אין מיסוי ספציפי על מכירות קנאביס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר