איך עושים לגליזציה: המדריך המלא לממשלות

במסמך ראשון מסוגו, מייעץ ארגון Transform לממשלות העולם כיצד לבצע רגולציה ולגליזציה נכונים של קנאביס. “רק לפני מספר שנים היה נחשב המדריך הזה לתיאורטי בלבד, אך כעת הוא רלוונטי מתמיד,” נכתב בתצהיר שפירסם הארגון.

בזמן שבאורוגוואי מתכוננים ללגליזציה ורגולציה של קנאביס לשימוש עצמי החל משנת 2014, מכון “Transform” לשינוי מדיניות הסמים, מפרסם ספר ראשון מסוגו ובו מפורטים צעדים מומלצים שעל הממשלות המעוניינות בשינוי המדיניות לנקוט.

איך עושים לגליזציה - ספר
איך עושים לגליזציה – המדריך לממשלות

הארגון (Transform Drug Policy Foundation) יפרסם את המהדורה החדשה של הספר “איך לבצע רגולציה של קנאביס: מדריך מעשי” באופן רשמי ב-10 בדצמבר, אך עותק ממנו כבר פורסם ברשת.

“לגליזציה ורגולציה של קנאביס הן עניין מציאותי היום יותר מתמיד,” נכתב בהודעה לעיתונות. “הספר הוא מדריך לרגולציה של קנאביס לשימוש עצמי חוקי לא-רפואי. הוא מיועד לאחראים על שינוי המדיניות, לפוליטיקאים, פעילים למען לגליזציה וקהילות בכל העולם שנפגעות מהמדיניות של המלחמה בסמים.”

“אחת ממטרותיו של הספר היא לשנות את מבנה השאלה מ’האם עלינו להמשיך באיסור על קנאביס’ ל’כיצד עלינו לבצע רגולציה בפועל,” נכתב עוד. “עד לפני מספר שנים היה ספר כזה נחשב לתיאורטי בלבד, אבל כעת שמדינות וערים רבות בעולם פועלות להטמעת שלבים שונים של לגליזציה לשימוש עצמי. הספר מסכם נסיון של עשרות שנים ברגולציה של אלכוהול, טבק ותרופות וכן נסיון של שנים מתכניות ללגליזציה במדינות שונות בעולם.”

המדריך מסתמך על מידע ונסיון ממהלכים לכיוון לגליזציה שנעשו במקומות שונים בעולם: חנויות חוקיות ראשונות לממכר מריחואנה לשימוש עצמי ייפתחו בשבועות הקרובים בוושינגטון ובקולורדו. בספרד קיימים כבר היום ומזה מספר שנים מועדוני קנאביס חברתיים המאפשרים צריכת מריחואנה וחשיש. בהולנד משגשת תעשיית הקופי שופס הידועה בכל העולם ואורוגוואי מתכוננת להפוך למדינה הראשונה בעולם שעושה לגליזציה ורגולציה מלאות של קנאביס, החל משלב הייצור ועד המכירה.

סטיב רולס
סטיב רולס, מנהל המחקר

ארגון Transform לקח חלק בהכנת התכנית ללגליזציה באורוגוואי וכעת מפרסם את המדריך המלא בו מפורט כיצד על מדינות העולם לבצע לגליזציה בפועל.

“הדיון על רגולציה של קנאביס הוא היום חלק בלתי נפרד מהמיינסטרים הפוליטי בכל העולם,” אמר סטיב רולס, עורך המחקר. “מדינות רבות שוקלות לבצע רפורמות במדיניות שלהן כלפי קנאביס וניתן לצפות ששאר מדינות העולם יצטרפו למהפך במהלך עשר השנים הבאות.”

קטעים נבחרים מהספר

“הגישה של ‘הקלה מסויימת בחוקי האיסור’ היא הנפוצה ביותר מצד הממשל האמריקני שטוען כי הוא מייצג את ‘דרך האמצע’ בין ה’קיצוניים’ שדוחפים ללגליזציה לבין אלו שתומכים במלחמה בסמים. על אף שגישה זו מייצגת את המצב באופן לא ראוי בעזרת טיעוני איש קש, העובדה שישנה מדיניות רשמית שמכוונת לכיוון האמצע הינה שינוי חיובי”

“הויכוח בין אלו התומכים במדיניות ‘ההקלה על האיסור’ לבין אלו שמחפשים שינוי פרגמטי יימשך כפי הנראה במהלך השנים הקרובות”

אחת הגישות החכמות במדריך היא שבמקום להגיד “עלינו לשים לב שאנו אוסרים על זה…,” המסמך מציע גישות חיוביות שדורשות פחות רגולציה ועדיין יעילות מספיק כדי לשמור על שוק בריא.

“גידול ביתי לשימוש עצמי הוא עניין בלתי ניתן לאכיפה, אבל הנסיון מראה שהוא לא מהווה אתגר או בעיה כלשהי. מרבית המשתמשים יעדיפו את הנוחות והנגישות של חנויות מכירה זמינות”

“רגולציה על גידול ביתי צריכה להיות מכוונת למניעת גידול מסחרי למטרות רווח ומניעת גישה של צעירים ליבול”

“מועדוני קנאביס חברתיים מייצגים מודל חוקי דה-פקטו של ייצור ואספקה בהיקפים קטנים והוכחו כעניין שאינו מהווה בעיה. מהם ניתן ללמוד על מודלים עתידיים לרגולציה ומאחר ואינם מפירים את אמנת האו”ם, ייתכן ויהיו יעילים בדרך ללגליזציה פורמלית. ניתן כמובן להפעיל מועדונים אלו במקביל וגם לאחר שיעברו חוקים ללגליזציה מלאה”

המדריך מפרט בדיוק כיצד מומלץ לבצע מהלכים אלו ללגליזציה ואף נוגע בנקודה רגישה: נושא הנהיגה תחת השפעה, בו דנו רבות בעבר.

“מאחר וטרם נמצא קונצנזוס מדעי הנוגע לכמות ה-THC המותרת בדם בעת נהיגה, הטלת חוקים נוקשים על נהיגה תחת השפעה ללא גבול כלשהו הם אינם מעשה מומלץ”

“עקב האופן הייחודי שבו מעבד הגוף את הקנאביס, הטלת חוקים נוקשים על הנוהגים תחת השפעה יובילו בהכרח לאישומים מיותרים של נהגים שבדמם נמצאו שאריות THC אך היו כשירים לחלוטין לנהיגה”

“בדיקות דם מומלץ לבצע רק במקרה של תאונה או במידה וישנה עדות ברורה לכך שהקנאביס השפיע לרעה על הנהיגה”

“בדיקות הדם צריכות להיות מבוצעות אך ורק כדי לאשרר את השימוש בקנאביס. תוצאות הבדיקה לבדן (של כל נוזל בגוף) אינן צריכות להיות סיבה מספקת כדי לנקוט באמצעים משפטיים כנגד הנהג”

במדיך ניתן למצוא גם חלק נרחב הנוגע לכנסים בינלאומיים שהתקיימו בעבר, עם נתונים היסטוריים וניתוחים פוליטיים המציגים אפשרויות נרחבות להטמעת רפורמה בנושא זה.

המדריך המלא (אנגלית):

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/How-to-Regulate-Cannabis.pdf

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר