קנאשור ממשיכה להפסיד מיליונים, גם אם השנה קצת פחות

חברת הקנאביס קנאשור הכניסה 34 מיליון שקל בשנת 2021 - זינוק משמעותי מול 3.5 מיליון שקל בלבד שנה קודם. עם זאת, בשורה התחתונה החברה הפסידה יותר מ-15 מיליון שקל שהם אמנם פחות מההפסד ב-2020 אבל זה עדיין נתון בעייתי

חברת קנאשור (Cannassure) פרסמה את דוחותיה הכספיים לשנת 2021, בהם היא מציגה הכנסות של כ-34 מיליון שקל, זאת מול הכנסות זניחות יחסית של כ-3.5 מיליון שקל בשנת 2020 במהלכה הפעילות של החברה הייתה בחיתוליה. ההכנסות ב-2021 תואמות את התחזית שנתנה החברה בינואר 2021, תחזית שעמדה גם היא על כ-34 מיליון שקל, שזה דבר יפה. ההכנסות נובעות בעיקר ממכירת הזנים של החברה או זנים שנרכשו ממגדלים אחרים אך נמכרו תחת המותג של החברה (30.2 מיליון שקל) ובמקצת ממתן שירותי ייצור ואריזה במפעל לצדדי ג’, בין היתר לאינטרקיור ובטר (3.8 מיליון שקל).

יחד עם זאת, בשורה התחתונה הציגה קנאשור הפסד מייצג של כ-15.5 מיליון שקל בשנת 2021 [בנטרול שינויים בשווי הוגן של נכסים ביולוגיים, הוצאות של תגמול מבוסס מניות שאינן הוצאות תזרימיות, וכן ללא הוצאות חשבונאיות גרידא שרושמת החברה בגין ערבות שנותנת לה סולבר, בעלת השליטה (49.4%) בחברה]. מדובר כאמור בצמצום בהפסד, מול הפסד של כ-25.9 מיליון שקל בשנת 2020, צמצום שנבע מגידול בפעילות החברה שאשתקד כאמור הייתה רק בחיתוליה מבחינה מסחרית.

במהלך שנת 2021 עשתה קנאשור שינוי מבני במודל אספקת חומר הגלם שלה. בעוד שהמודל העסקי של החברה בשנת 2018 ו-2019 התבסס בעיקר על גידול עצמי במתקני האינדור של החברה באשדוד הסמוכים למפעל שלה, בשנת 2021 היא שינתה את המודל כך שמעבר למתקן הגידול שלה, שהקיבולת שלו קטנה ומוערכת בכ-500 קילוגרם בשנה בלבד, היא החלה להסתמך על מגדלים חיצונים, בין היתר קנערבה, אינטליקנה, מדוקאן, קולספשיין ועוד מספר חוות לגידול שקנאשור לא חושפת את שמן.

תזרים מזומנים

בשורת תזרים המזומנים מפעילות שוטפת רשמה קנאשור נתון שלילי בהיקף של כ-10.6 מיליון שקלים. חלק מהמשקיעים בשוק ההון מתייחסים לתזרים המזומנים מפעילות שוטפת כגורם חשוב מאוד שמייצג למעשה את כמות הכסף שנכנסה או יצאה מהחברה לצורך פעילותה השוטפת, כלומר אם חברה ביצעה רכישה משמעותית של מלאי או לא קיבלה עדיין תשלום מלקוחותיה, התזרים שלה יהיה נמוך יותר.

מנגד, ישנן גם בעיות עקרוניות במתן משקל לתזרים מזומנים. לדוגמה: אם חברת קנאביס א’ מכרה 100 קילוגרם קנאביס במהלך שנת 2021 והרוויחה על המכירה מיליון שקל, אך את התשלום סוכם שתקבל רק בשנת 2022, אזי שבשנת 2021 היא לא תרשום תזרים מזומנים בגין המכירה, למרות שכן נוצר לה רווח. בשנת 2022 היא כן תרשום תזרים מזומנים, למרות שהמכירה כלל לא התרחשה באותה השנה. במגזין קנאביס אנו מחשבים את גם את נתון תזרים המזומנים מפעילות שוטפת, אך גם את הרווח המייצג שלנו, שמנטרל במקרים רבים דברים לא תזרימיים כמו הוצאות תגמול מבוסס מניות שאינן חוזרות ונשנות.

מרג’ין אוף סייפטי

המרג’ין אוף סייפטי של קנאשור, שמחושב באמצעות חיסור ההתחייבויות מהנכסים של החברה (לא כולל רכוש קבוע שאת השווי שלו בעת מכירה, ככל וישנה, קשה להעריך) וביחס לשווי השוק, הוא שלילי ועומד על היקף של כ-25.7%, נתון נמוך מאוד בהשוואה לשאר חברות הסקטור והוא נובע בין היתר מהתחייבויות בהיקף כולל של כ-13.6 מיליון שקל לבנקים ולבעלת השליטה סולבר.

הסכמים ושת”פים

ראשית, לקנאשור יש כאמור הסכמי גידול אצל צדדי ג’ עם מספר חוות בהן קנערבה, אינטליקנה, קולספשיין, מדוקאן ועוד. החוות הללו צפויות להמשיך לגדל את הזנים הנמכרים של קנאשור עבורה, בהם גם את הזן פרויד המצליח, עליו קיבלה החברה בלעדיות במסגרת שיתוף פעולה עם RCK, בעלת הגנטיקה, שתקבל מקנאשור תמלוגים מינימאליים בכל שנה ב-5 השנים הקרובות.

כמו כן, החברה מעניקה כאמור שירותי ייצור ואריזה לצדדי ג’ במפעל שלה, אותו היא החלה להרחיב במהלך שנת 2021, כשעל פי הערכות בשוק החברה מעניקה שירותים שכאלה לקנערבה, אינטליקנה, אינטרקיור, בטר ולאחרונה גם לרשת סופר פארם שהחלה בשיווק זן שנמכר באופן בלעדי בסניפי הרשת.

בנוסף, לקנאשור יש הסכמים עם מספר יצרנים בקנדה, דרום אפריקה ופורטוגל, מהם היא מייבאת סחורה. על פי הערכות החברה, אותן פרסמה בעבר לבורסה, היא צפויה לייבא לפחות כמה טונות של התוצרת שתגודל בחו”ל במהלך שנת 2022.

מה הלאה?

ראשית, בשנת 2022 יהיה על המשקיעים לבחון את ההשלכות של ההתרחבות בקיבולת הספקים עליה דיווחה החברה, בארץ ובחו”ל. אם היא תצליח למכור את התוצרת ברווחיות טובה, הדבר יוכל לאפשר לה לצמצם את ההפסד. מנגד, אם הרווחיות לא תהיה מספיק גבוהה, או שהביקוש שיש כיום בשוק לזנים שלה לא ישתווה ל”הצפה” של היצע, הדבר יקשה על החברה מבחינה פיננסית.

יש לציין שההנהלה הקודמת של החברה, כולל המנכ”ל לשעבר רן עמיר, הסמנכ”ל לשעבר עדי נויפלד וסמנכ”לית המו”פ לשעבר ד”ר הדיל עונאללה, כבר לא בחברה כמובן לאחר עזבו אותה בחודשים האחרונים. כעת, בעלי השליטה בסולבר לוקחים את המושכות, כאשר ניר פלס התמנה לתפקיד היו”ר ועדה בר-קמה לתפקיד המנכ”לית. שנת 2022 תראה כיצד השפיע אופן הניהול שלהם.

לסיכום

שנת 2021 הייתה שנת הפעילות המסחרית האמיתית הראשונה של החברה, שנה בה היא הצליחה לרשום הכנסות בהיקף יפה למדי עבור שנת פעילות ראשונה. מנגד, קנאשור הציגה כאמור הפסד כבד, ביחד עם הון חוזר שלילי בהיקף של כ-10.6 מיליון שקל – אלו צפויים ללוות אותה בשנה הקרובה.

אין בנכתב המלצה לפעול בניירות ערך, כל העושה כן עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לפעילויות בניירות ערך שיעשו בעקבות הכתבה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר