לראשונה: יצוא קנאביס רפואי מישראל לחו"ל

משלוח ראשון של קנאביס רפואי יצא השבוע מישראל לאנגליה באישור משרד הבריאות. החברה שזכתה להיות הראשונה היא BOL, הסופגת ביקורות קשות ממטופלים. חברות אחרות מצפות להתחיל אף הן בקרוב.

למרות הבטחת מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב על כך שלא יאושר ייצוא כל עוד הענף המקומי לא מוסדר, משרד הבריאות אישר לחברת BOL ("שאיפה לחיים") לייצא לראשונה משלוח של מוצרי קנאביס רפואי לחו"ל.

בכך למעשה נכנסות לתוקף החלטות הממשלה על ייצוא קנאביס רפואי מינואר 2017 ומינואר 2019. משניתן לייצא כעת, יצטרכו החברות הציבוריות בענף להוכיח שדיווחיהן לבורסה לאורך השנים האחרונות בדבר הסכמי יצוא ענקיים היו אכן מבוססים.

מוצרי הקנאביס הרפואי, בקבוקי שמן קנאביס בלבד בשלב ראשון, יוצאו לפני יומיים ע"י BOL לאנגליה, שם אמנם אין עדיין ענף קנאביס רפואי מפותח אך מטופלים רשאים לקבל היתרים נקודתיים לייבוא קנאביס רפואי ברישיון.

הייצוא של קנאביס רפואי לחו"ל מתאפשר רק לחברות שיעמדו בתקינה אירופאית (EU-GMP) ונכון להיום יש ככל הנראה רק שתי חברות כאלה: חברת BOL ("שאיפה לחיים") וחברת "פנאקסיה".

מהלך זה מפתיע שכן בתקופה האחרונה טען מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, כי לא יתיר ייצוא לחו"ל בטרם יימצא פתרון לכשלים בשוק המקומי – המחסור ועליית המחירים. לאחר מכן הבהיר שוב שלא יאושר ייצוא כל עוד אין פיקוח מחירים.

מנגד טענו החברות כי דווקא ייצוא לחו"ל הוא הדבר שיכול לסייע בפתרון הכשלים וכפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס הן אף תכננו להגיש בג"ץ בדרישה לחייב את משרד הבריאות לקיים את החלטות הממשלה, אך חזרו בהן מחשש לביקורת ציבורית.

כעת נראה שבר סימן טוב מתקפל ומוותר על דרישתו, אם כי טרם הסביר מדוע; שוק הקנאביס הרפואי בישראל עדיין סובל ממחסור חמור ומעליית מחירים חדה כך שנראה שהמטופלים יאלצו להמשיך להמתין להחלטת שופטי בג"ץ שמתעכבת אף היא.

בתשובה לפניית מגזין קנאביס בעניין זה מסביר משרד הבריאות כי מדובר במשלוח של מוצרים מסויימים בלבד – כאלה שאין בהם מחסור בשוק המקומי. כמו כן מדובר לדבריהם במשלוח שמיועד לטיפול בילדים באנגליה ולכן אושר.

לאור ההחלטה התקדימית יכולות לכאורה גם חברות אחרות להתחיל לייצא, אם כי עדיין אין הרבה לאן. בקנדה אוסרים על ייבוא למטרות שיווק ובגרמניה יש תחרות גדולה מול חברות קנדיות שזכו במכרזים לגידול מקומי.

עדכון (29.1): משרד הבריאות טוען כי בניגוד להצהרות חברת BOL לא מדובר בייצוא מסחרי אלא בייצוא למטרות טיפול חמלה בלבד, פרטים כאן.

כזכור התכנית לייצא קנאביס רפואי מישראל אושרה בממשלה בפעם הראשונה כבר לפני 3 שנים (ינואר 2017), אך מאז נגרם עיכוב של שנתיים נוספות בעקבות דרישת המשטרה לקבל אחריות על פיקוח על חוות הקנאביס הרפואי.

רק 3 שנים לאחר מכן, בינואר 2019, אושר החוק שהעביר לידי המשטרה את האחריות על החוות. בעקבותיו הכנסת והממשלה חתמו ואישרו פעם נוספת את ההחלטה לייצא קנאביס לחו"ל, אך עיכוב של שנה נוספת נגרם בגלל כשלי הרפורמה בשוק המקומי.

הייצוא מתחיל כשבועיים לאחר משלוח קנאביס רפואי ראשון בייבוא לישראל, אותו ביצעה חברת "קנדוק" בראשות אהוד ברק. היא ייבאה רבע טון קנאביס שעתיד להגיע לבתי המרקחת בקרוב וסיכמה כי בשלב הבא תייצא גם היא סחורה לחו"ל.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט