7 יתרונות בריאותיים של THC

THC, הקנבינואיד הפסיכואקטיבי בקנאביס, המוכר ביותר בשל ה’היי’ המפורסם, מכיל גם פוטנציאל רפואי משמעותי ביותר בשיכוך כאבים, עידוד תיאבון ועוד. הנה 7 יתרונות בריאותיים של THC:

THC הוא הקנבינואיד המפורסם ביותר בצמח הקנאביס, בעיקר בשל היותו אחראי לתחושת ה”היי” שמקנה הקנאביס למשתמש, ושהופכת אותו לאטרקטיבי בעיקר לקהל צרכני הפנאי.

THC הקנבינואיד הפסיכואקטיבי בקנאביס
THC הקנבינואיד הפסיכואקטיבי בקנאביס

אך מלבד ההשפעה הפסיכואקטיבית המוכרת ברבים, אחראי ה-THC גם לחלק מהתכונות והסגולות הרפואיות של הצמח. סגולות אלו נבדקו ואושרו במחקרים רבים שנערכו במדינות שונות בעולם ואף בישראל. הנה 7 מהמשמעותיות ביותר שבהן:

1. שיכוך כאבים

רבים ממטופלי הקנאביס הרפואי סובלים מכאבים נוראים וכרוניים, שנחשבים בישראל להתוויה מוכרת לטיפול בקנאביס. קנאביס עוזר לרבים החל בהקלה על כאבי ראש ומיגרנות, ועד הקלה על כאב כרוני קשה. ה-THC עושה זאת דרך קולטני המערכת האנדוקנבינואידית בגוף.

2. טיפול בהפרעות פוסט טראומה

אחת ההשפעות קצרות הטווח של THC היא הפרעה קלה וזמנית בזיכרון לטווח קצר. השפעה זו יכולה להישמע לרבים כחיסרון, אך אצל הסובלים מהפרעה פוסט טראומטית, ה-THC מתקן את אותו המנגנון ומסייע להם להמשיך הלאה ולהתמודד טוב יותר עם הזיכרונות הקשים. מחקר ישראלי שפורסם בשנת 2014 מצא שצריכת קנאביס יכולה אף לרפא את נזקי התופעה.

קנאביס רפואי לפוסט טראומה
קנאביס מסייע לריפוי וטיפול בחולי פוסט טראומה

בהקשר של טיפול בפוסט טראומה, ניתן קנאביס רפואי גם ליוצאי קרבות בצבא ארה”ב וגם כאן בארץ.

3. הקלה בבחילות והקאות

חולי סרטן המטופלים בכימותרפיה סובלים מבחילות והקאות, הנובעות מרצון הגוף להוציא את הרעלים שנכנסים אליו בזמן הטיפול.

ה-THC מסייע להקהות תחושות לא נעימות אלו ועוזר לגוף להתמודד עם נוכחות הרעלים, ובכך משפר בצורה משמעותית את איכות חייהם של החולים.

4. עידוד תיאבון (מאנצ’יז)

תופעת המאנצ’יז המוכרת (הרצון לאכול הרבה ומהכל) לה גורמת צריכת קנאביס, היא למעשה פעילות מוגברת של חיידקי הקיבה הנגרמת מנוכחות ה-THC בזרם הדם שמגיע למערכת העיכול.

קנאביס פועל כמעורר תיאבון טבעי ויוצר את תחושת המאנצ'יז
קנאביס פועל כמעורר תיאבון טבעי ויוצר את תחושת המאנצ’יז

למטופלים מסוימים, השפעה זו היא מהות הטיפול כולו או מרביתה, בעיקר במקרים של מטופלים בעלי בעיות במערכת העיכול, כמו חולי קרוהן, אך גם עבור חולים שמתקשים לאכול בהשפעת תרופות שונות, וזקוקים לעידוד תיאבון טבעי.

5. טיפול בגלאוקומה

מחקרים שנערכו בשנות ה-70 מצאו כי קנאביס מסייע להקלה על מרבית הסימפטומים מהם סובלים חולים בגלאוקומה ומחלות עיניים אחרות, בעיקר על הלחץ שיוצרות מחלות אלו על עצבי הראייה.

הורדת הלחץ מהעצבים מונעת את ההתנוונות שלהם ובכך גם את המוות שלהם, תהליך המתרחש בשלב מתקדם יותר של המחלה. צריכת קנאביס מגנה באופן פעיל על ראייתם של החולים ודוחה את התדרדרות המחלה. בישראל, גלאוקומה נכנסה לרשימת ההתוויות לרישיון קנאביס רפואי, אך הוסרה ממנה זמן קצר לאחר מכן.

6. הקלה על בעיות שינה ואינסומניה

מחקרים רבים שנערכו במעבדות שינה ברחבי בעולם, מראים כי הקנאביס מסייע לשינה טובה ואיכותית יותר במספר פרמטרים, כולל זמן הירדמות קצר יותר, שנת REM (“שנת חלום”) קצרה יותר ועוד.

קנאביס לפתרון בעיות שינה
קנאביס מסייע לפתרון בעיות שינה, בעיקר זני אינדיקה עשירים ב-THC

קנאביס יעיל יותר לטיפול בבעיות שינה קשות כמו אינסומניה (נדודי שינה כרוניים) לעומת מרבית התחליפים הכימיים המוצעים לציבור בבתי המרקחת, והוא כמובן בטוח יותר לשימוש מכולם.

7. סיוע בהתמודדות עם אסטמה

מספר מחקרים שנערכו באוניברסיטאות בארה”ב מצאו כי מנות של THC מסייעות להפסקת התקפי אסטמה, מרחיבות את הסימפונות, ומקלות על נשימה נינוחה וחופשית.

מולקולות ה-THC מאלחשות את האזורים הרגישים בגרון שגורמים להתקפים ובעצם מרגיעות אותם עד לכדי הפסקת ההתקף. מאחר ועישון אינו מומלץ באופן כללי ועלול לטמון בחובו סכנות בריאותיות, השיטה המומלצת לטיפול באסתמה היא באמצעות וופורייזר (מכשיר אידוי).

ראו עוד:
חיל האוויר האמריקני חילק בטעות שפתונים עם THC
מה קורה לזוג מבוגרים אחרי 110 מיליגרם THC?
‘קנאריליף’ – משקה אנרגיה להקלת השפעת הקנאביס
בית משפט בארה”ב: THC בדם אינו מוכיח נהיגה תחת השפעה

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר