6 סיבות מדוע לא תקבלו קנאביס בבתי המרקחת בקרוב

מיד לאחר הצהרתו השבוע של סגן שר הבריאות ליצמן על חלוקת קנאביס בבתי המרקחת, הכריזה יו”ר ועדת הסמים החדשה תמר זנדברג כי מדובר בלא פחות מ”מהפכה”. עם זאת, מי שעוקב אחר האירועים בשנים האחרונות, אופטימי פחות. הנה 6 סיבות מדוע לא תוכלו בקרוב לקנות קנאביס בבית המרקחת.

מאת: שירן גונן

הדיון הרביעי והאחרון (בינתיים, עד החזרה מפגרת הקיץ בעוד 3 חודשים) של ועדת הסמים היה מסקרן במיוחד. עשרות הנוכחים, צלמי עיתונות וכתבים, פעילים חברתיים, מטפלים ומטופלים קנאביס, נציגי ממשלה, ח”כים, רופאים ועוד ועוד, הגיעו בכדי לדון בשלל הבעיות מהן סובל ענף הקנאביס הרפואי כיום – וכתוצאה מכך גם אלפי חולים בישראל.

ליצמן: "אני נגד לגליזציה - לא רוצה שיאכלו קנאביס"
ליצמן: “אני נגד לגליזציה”

עם זאת, על אף ההכנות הרבות, הפך סגן שר הבריאות ליצמן את הדיון לחסר משמעות, כשמיד עם תחילתו שיחרר הצהרה חריגה ובה קבע כי הקנאביס יחולק על ידי יותר רופאים ובבתי מרקחת. מאותו רגע איש לא הקשיב ולא שמע את טענות המטופלים, נציגי משרד הבריאות כלל לא נאלצו להשיב וכותרות העיתונים כבר נצבעו בירוק וכללו מילים כמו “מהפכה” ו”היסטוריה”.

בפועל לא השתנה דבר, המחזיקים ברשיון עדיין סובלים מכל אותן בעיות מהן סבלו גם שלשום, אלו שמעוניינים ברשיון עדיין לא יכולים לקבלו בקלות וככל הנראה גם לא יוכלו באמת לקבלו בעתיד הנראה לעין.

אז הנה 6 סיבות מדוע כנראה שתהיה כאן לגליזציה (או לפחות אי הפללה) לפני קנאביס בבתי מרקחת:

1. כי כבר לפני שנתיים אישרה הממשלה תכנית להעברת ענף הקנאביס הרפואי לשרא”ל – במסגרתה יחולק הקנאביס בבתי מרקחת. הממשלה אישרה, המטופלים צהלו וכמו דברים רבים רבים בישראל – לא יצא מזה כלום. יתרה מכך – הרעיון של חלוקת קנאביס בבתי מרקחת מקורו למעשה עוד בשנת 2011 (ויש שיגידו עוד קודם לכן) – אז עלה לראשונה הרעיון להעביר את הענף תחת ידיו של גורם ממשלתי אחד גדול.

2. כי כדי למכור קנאביס בבתי מרקחת צריך להכשיר גורמים רבים וכן לקבוע מדד אחיד לקנאביס. בועז לב, סמנכ”ל משרד הבריאות, אמר השבוע בדיון הכנסת כי בכוונתם לפעול לחלוקת קנאביס “ללא תיוג של זנים כאלה או אחרים אלא לפי כמות” – כלומר או על ידי ערבוב של כל הזנים (שיוביל ככל הנראה להגשת בג”צ נוסף מטעם המטופלים), או על ידי מיצוי רכיבים פעילים (שעל אף שעשוי להיות יעיל, מאבד את ‘אפקט הפמליה’ המוכר – Entourage Effect) שעל חשיבותו מספרים ד”ר רפאל משולם ומומחים רבים אחרים – בשני המקרים זה לא דבר שיעבור בקלות.

3. כי הסיבה היחידה שההצהרה המפתיעה של ליצמן יצאה מפיו היא שהוא כלל לא יודע מה זה קנאביס ואינו מבין דבר בטיפול הרפואי בו. “רק לפני שבוע ראיתי קנאביס בפעם הראשונה,” אמר בועדה והפתיע את הנוכחים, שהסתכלו אחד על השני בחוסר נעימות מסוים. ליצמן הוא ללא ספק איש ביצוע שכבר הוכיח יכולותיו להעביר רפורמות ברות משמעות, אבל נראה שההצהרה הספציפית הזו באה מתוך הבנה שיש כאן בעיה גדולה שצריכה טיפול, אבל לא מתוך הבנה אמיתית של מהות הבעיה והדרך לפתרונה. אגב, רק לפני חודשיים אמר ליצמן שהוא מתנגד ללגליזציה כי הוא ‘לא רוצה שאנשים יאכלו קנאביס’.

4. כי בתי המרקחת זה רק קצה הקרחון. כל סיפור המעבר לבתי מרקחת או התרה לרופאים נוספים לאשר השימוש בקנאביס נשמע טוב כשלעצמו, אך במקרה שלנו מדובר בתכנית שהיא רק חלק מתכנית גדולה הרבה יותר. תכנית שמערבת בתוכה את הגוף הנקרא שרא”ל (או גוף אחר שיוקם ויצטרך ללמוד את כל הנושא על בוריו, להקים מחסנים, מעבדות ושירותים), את הדרישה למכרזים נוספים ולמגדלים נוספים (יש עשרות אם לא מאות כאלו שמחכים בתור), את אופן החלוקה והשינוע ועוד – כשכולם כבר הוכרזו כבעייתיים על ידי בג”צ רק לפני כחודש. אמנם המגדלים נתנו למשרד הבריאות ארכה של 60 ימים נוספים מלבד ה-60 הראשונים שקיבלו מבית המשפט ואמורים להסתיים בעוד שבועיים, אבל כלל לא בטוח מה יספיקו במשרד להכין במהירות כזו ושיהיה שונה מהתכנית המקורית שלהם לחלוקה. כזכור בג”צ הלין על מבנה התכנית של המשרד שקבע שהחלוקה תתבצע על ידי 7 חוליות בשרשרת (מגדלים, משנעים, מרכז בקרה, אריזה, שינוע, בתי מרקחת וגוף מתכלל) במקום שתיים או שלוש בלבד – כפי שזה היום. “זה לא נראה טוב,” קבע השופט חנן מלצר.

5. כי בכלל לא בטוח שכולם רוצים את זה. לא בטוח שמטופלים בקנאביס ירצו לגשת לקנות את החומר בעל הסטיגמה השלילית כל כך באופן ציבורי מול לקוחות אחרים בחנות. הרוקחים אמנם כן מעוניינים בענף החדש ואף הצהירו כי שמחים על החלטת משרד הבריאות, אבל כיצד ידעו להמליץ על טיפול נכון? מגדלי הקנאביס אמנם הצהירו לא אחת כי ישמחו לחלק את הקנאביס שלהם לבתי מרקחת, אבל האם יהיו מוכנים שחברה אחרת תיכנס באמצע, תגרוס את הזנים המיוחדים שפותחו עבור מחלות ועברו מחקרים שהוכיחו יעילותם – ותהפוך אותם לשמן/תמצית/אבקה וכו’? ושאלה לא פחות חשובה: האם משרד הבריאות בכלל רוצה לחלק את הקנאביס הרפואי בבתי מרקחת כשהוא מתרעם מדי יום על ‘סכנות הזליגה’?

6. כי זה לא פותר את כל שאר הבעיות האמיתיות. אופן חלוקת הקנאביס הרפואי הוא הדבר האחרון שמטריד את המטופלים. אמנם לא כיף להגיע לבי”ח לחולי נפש פעם בחודש כדי לקבל תרופה ואמנם המשלוח הביתה לא זול, אבל דווקא בתחום זה החולים יחסית מרוצים – הם מקבלים כמות מספקת, בזול יחסית, בזמן ובדרך כלל בלי בעיות מיותרות. הצרות האמיתיות של המטופלים כלל לא נוגעות לחלוקה כאמור, אלא לאיסור על נהיגה, איסור על צריכת תרופה מלבד במקום סגור אחד ויחיד, קיצוצים בכמויות, דרישת ביקורת רופא כל רבעון, חידוש רשיון לחצי שנה בלבד, איכות תרופה נמוכה, קשיים במעבר ספק, הדרכות בלתי מקצועיות ועוד ועוד – כולם אגב עוד משנת 2012. ואלו רק הבעיות של אלו שכבר מחזיקים ברשיון, בעוד אלו שמעוניינים ברשיון עדיין ייאלצו להתמודד עם רשימת התוויות נוקשה אשר מאפשרת שימוש בקנאביס רק למספר מצומצם של מחלות ורק לאחר טיפול “קונבנציונאלי” הכורך בתוכו תרופות מרשם ממכרות, אופיאטים ואופיואידים למיניהם, סגירת דלתות ויחס מזלזל במרפאות כאב, סטיגמה שלילית של נרקומנים ועוד.

כך או כך, אין לצפות שבשנה הקרובה ואפילו בשנתיים הקרובות תוכלו לגשת לבתי מרקחת ולרכוש קנאביס לאחר ביקור קצר אצל הרופא. אמנם נרשמה התלהבות בועדת הסמים השבוע והצהרות של היו”ר על “מהפכה” ולא פחות, אבל האמת היא שלא מדובר עדיין בשום דבר חדש במיוחד וסביר יותר להניח שהצעת החוק לאי-הפללה תתקבל עוד לפני כן.

יהיה מעניין להמתין ולראות כיצד משרד הבריאות יתמודד עם ההליך בבג”צ שם יצטרך לנמק את התכנית שוב בעוד כחודשיים ימים – ועדיין לא ברור מדוע לא נוקטת ממשלת ישראל במדיניות המתבקשת ביותר ומעתיקה את מה שכבר עשו בהצלחה בקנדה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר