4 סיבות מדוע צעירים אוהבים לעשן מריחואנה

מחקרים מראים שצעירים בשנות ה-20 לחייהם נוטים להשתמש בקנאביס יותר מצרכנים מכל קבוצות הגיל האחרות. הנתון הזה נשאר קבוע יחסית במשך השנים וחוזר על עצמו במדינות שונות בעולם – אז מה יש בקנאביס שפונה דווקא לחבר’ה צעירים?

כתב: גיא קרלינסקי

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה בה תרבות הבילוי של הצעירים עוברת שינוי – משימוש באלכוהול וניקוטין לשימוש בקנאביס. יותר יותר צעירים בוחרים לוותר על שתייה חריפה ומעדיפים לתבל מפגשים חברתיים עם כמה ג’ויינטים ריחניים.

מהן הסיבות הגורמות לשינוי הזה, ומה מושך כל כך הרבה צעירים לשימוש קבוע בקנאביס? הנה 4 סיבות מדוייקות המסבירות את הפופולריות של שימוש בקנאביס בקרב בני 20 עד 30.

1. גילוי ה’עצמי’ וחוויות חדשות

הקנאביס מעודדת יציריות ומחשבה
הקנאביס מעודדת יציריות ומחשבה

שנות ה-20 הן תקופה בה האדם מנסה למצוא את מקומו בעולם. זהו הגיל האידיאלי לטיולים, לימודים, התחלות חדשות והתנסויות שונות. הרצון להתנסות בחוויות חדשות מביא רבים לנסות קנאביס לראשונה בתחילת שנות ה-20 לחייהם.

בישראל במיוחד, נכנס גם השיקול של השירות בצבא – תקופה בה שימוש בקנאביס עשוי להביא לענישה חמורה בהרבה משימוש אצל אזרחים. ישראלים רבים מגלים את הקנאביס רק כשהם מסיימים את שירותם הצבאי, ומשלבים את חווית העישון עם החופש שבשחרור מהצבא.

הקנאביס מעודד יצירתיות ומחשבה ויכול לעזור לקבל החלטות לגבי המשך החיים. לפיכך, התנסות בצריכתו בתקופה זו עשויה לסייע לצעירים להתקדם בחייהם ולפתוח עבורם דלת לחוויות והזדמנויות חדשות.

אחרי צבא? – דרושים עובדים לקטיף קנאביס בקליפורניה

2. מבית אמא לעולם הגדול

המעבר מילדות בבית ההורים לחיים עצמאיים ובוגרים מלווה בקשיים רבים: להשיג עבודה רווחית, לשלם חשבונות, לדאוג לכלכלת הבית וכל זה פעמים רבות נעשה תוך כדי לימודים אקדמאיים ומעבר לעיר רחוקה מבית אמא.

עוזר בהתמודדות עם קשיים ומשרה שלווה בסוף היום
קנאביס עוזר בהתמודדות עם קשיים ומשרה שלווה בסוף היום

קנאביס מסייע לטיפול בחרדה ואף בהפרעות פוסט טראומטיות חמורות ושימוש ויכול להקל על קשיים ולחצים ולעזור בהתמודדות עם תחילתם של החיים העצמאיים החדשים.

גם בעת שגרה ללא לחצים מיוחדים, רבים מוצאים כי עישון קנאביס בסוף יום עבודה או לימודים עוזר להשתחרר מדאגות היום ומשרה שלווה.

3. בילוי מסוג אחר

האיסור ארוך השנים על שימוש בקנאביס גרם לכך שהדבר נעשה בעיקר בבית או במקום פרטי ומוגן משוטרים ומחיפושים אקראיים. זאת בניגוד לאלכוהול שנצרך בעיקר במקומות בילוי כמו ברים ומועדונים. למרות שהבדל זה מתבסס על קביעה חברתית, אפשר לומר שנוצר אופי שונה בין צרכני האלכוהול וצרכני הקנאביס.

מועדון צפוף ורועש
ממועדון צפוף ורועש – עוברים לערב שקט בבית

צעירים רבים מואסים בבילוי במועדונים וברים בהם המוזיקה חזקה מכדי לנהל שיחה, האלכוהול יקר מכדי להשתכר והאוירה “סליזית” ולא נעימה, ומעדיפים בילוי ביתי רגוע עם חברים טובים וגאנג’ה משובחת.

אלכוהול או קנאביס – אולי הגיע הזמן להחליף תחביב?

4. נזקי השתייה

צעירים שמפריזים בשתייה ומגיעים עד למצב הקאה או עילפון אינם מחזה יוצא דופן בישראל. למרות הפוטנציאל הגבוה לגרום לנזקים, ברוב המקרים הילד לא צריך לנהוג, או לקום בבוקר ולתפקד בעבודה ולכן אין השלכות “של מבוגרים” לשתייה המופרזת (זאת כמובן למעט מקרים קיצונים של הרעלת אלכוהול שעשויה אף להוביל למוות).

תוצאה של שתייה מופרזת
תוצאה של שתייה מופרזת

כשמתבגרים, המצב משתנה: יש יותר אחריות לעמוד בה והחברה פחות סלחנית למי שמשתכר עד אובדן חושים. תחושת האחריות, בשילוב עם הרצון לפורקן, מביאים צעירים רבים להחליף את האלכוהול בקנאביס המאפשר שליטה עצמית גבוהה בהרבה מזו של האלכוהול ואינו גורם לנזקים או תופעות לוואי כשלו. מחקרים מוכיחים כי אלכוהול פוגע במוחם של צעירים ועלול ליצור נזקים בלתי הפיכים, בניגוד לצמח הקנאביס שלא הוכח כגורם לנזקים כלל.

להמשך קריאה בפורום – למה צעירים משתמשים בקנאביס יותר ממבוגרים?

ראו עוד:
“זה כבר לא מגניב”: פחות בני נוער מעשנים גראס בקולורדו
4 סיבות מדוע קנאביס טוב גם לסבתא
כך נראים בממוצע צרכני קנאביס ואלכוהול
אלכוהול פוגע בנהיגה יותר מקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר