שכחו אותי בבית: 5 שיטות להשקיה אוטומטית

יוצאים לחופשה? מילואים? סופ”ש אצל הדודים? מה עושה מי שמגדל צמחים כלשהם, בין אם קנאביס ובין אם לאו, כשנאלץ לצאת מהבית לתקופה קצרה? שרוכי נעליים, חוק הכלים השלובים ועוד כמה שיטות, שיבטיחו שהצמחים האהובים שלכם ימשיכו לקבל הזנה אוטומטית של מים ודשן – גם כשאינכם בבית.

מחזור החיים של צמח קנאביס הגדל בסביבה מבוקרת תחת תאורה מלאכותית, אורך במרבית המקרים בין 12 ל-16 שבועות. במידה ומדובר בגידול חוץ, פרק הזמן הזה עשוי אף להכפיל את עצמו (בהתאם לאופי הזן ובעיקר למועד השתילה).

במהלך תקופת זמן זו, בהחלט סביר להניח שמגדלים רבים ימצאו עצמם במצבים בהם הם נאלצים לעזוב את הבית למשך מספר ימים. במקרים שכאלה יש צורך מהותי במציאת פתרון לסוגיית השקיית הצמחים.

ובכן אם אתם במקרה מתגוררים במערב אירופה (או צפון אמריקה), ייתכן מאוד שהפתרון הפשוט ביותר יהיה לדפוק על הדלת של השכן ולבקש ממנו בנימוס שיעשה מערוף וישקה את שתילי הקנאביס שלכם בזמן היעדרותכם. אך במידה ובמדינה בה אתם נמצאים כרגע עדיין רודפים אחרי אנשים שמגדלים צמחים – הרי ששמירה על שתיקה וחשאיות היא חלק מכורח המציאות, ושיתוף של גורמים זרים בתחביב שלכם עשוי להיות תוספת סיכון מיותרת בעליל.

אז איך בכל זאת ניתן להמשיך ולהשקות את הצמחים גם ללא עזרה חיצונית? אספנו עבורכם מספר שיטות פשוטות ויעילות:

1. שיטת הפתיל

השקיה באמצעות פתיל

גם זה בטח יעניין אותך

שיטת הפתיל להשקיה אוטומטית של צמחים היא אחת השיטות הפשוטות, הזולות והיעילות ביותר לתעבורת מים בין שני מוקדים סמוכים. שיטה זו מתבססת על העיקרון כי מים מסוגלים לנצל חומרים מסוימים (כגון בד או אפילו נייר) על מנת לטפס ולעבור מנקודה אחת לשנייה.

הציוד הנדרש:

 1. מיכל מים (צנצנת, בקבוק, קערה וכ’)
 2. חתיכת בד, שרוכי נעליים וכד’

אופן הביצוע:

 1. חותכים את הבד באורך הרצוי
 2. טובלים קצה אחד של הבד בתוך מיכל המים
 3. מקבעים את הקצה השני של הבד באזור מצע הגידול

כעת מה שיקרה הוא שהמים יאחזו בחתיכת הבד ויעברו אט אט לכיוון הנגדי – הישר לתוך מצע הגידול של הצמח.

החיסרון המרכזי בשיטה זו היא חוסר השליטה בקצב ההשקיה, אך מצד שני, בניגוד לרוב שיטות ההשקיה הפסיביות שאינן תלויות בחשמל אך מסתמכות על כח הגרוויטציה (ולכן מוכרחים להתקין את מיכל המים במיקום גבוה מהצמחים), בשיטה זו אין חשיבות למיקום המיכל שכן המים כאמור מסוגלים לטפס למעלה בכוחות עצמם.

2. מיכל מים מוגבה

השקית צמחים באמצעות שיטת הפתיל

מיכל מים מוגבה הוא אלתור ביתי נוסף שניתן להרכיב בקלות לצורך מתן פתרון לסוגיית השקיית העציצים. המטרה היא לתלות מקור מים מעל הצמחים ולחבר צינור וטפטפת. אפשרות זו מנצלת כאמור את כח הגרוויטציה כדי להעביר מים מנקודה אחת לשנייה.

הציוד הנדרש:

 1. מיכל מים (בקבוק 2 ליטר עשוי להספיק)
 2. צינורית מים
 3. טפטפת

אופן הביצוע:

 1. מבצעים חור בחלקו התחתון של המיכל ומחדירים פנימה את הצינור – שימו לב שבמידה ונעשה שימוש עם בקבוק יש לקחת בחשבון את כיוון התלייה שלו, כך שאם הוא תלוי הפוך חלקו התחתון יהיה למעשה באזור הפקק (ניתן כמובן לחורר את הפקק עצמו ולחבר אליו את הצינור).

  הבחור הזה למשל בנה ממש “מגדל מים” ביתי מדלי פלסטיק:

 2. מחברים טפטפת בקצה השני של הצינור ומניחים אותה על אדמת העציץ
 3. ממקמים את מיכל המים במיקום מוגבה במעט מהמיקום בו מצויים הצמחים

כעת המים יחלו לטפטף ולהזין את השורשים בהדרגה. בכדי לשלוט בקצב הזרימה ניתן לרכוש ווסת ייעודי, לצמצם את קוטר הצינור בעזרת קשירת חוט או פשוט לערוך שינוי במיקום שבו מיכל המים תלוי (ככל שהוא יהיה גבוה יותר זרימת המים תהיה חזקה יותר).

3. “חמאם תורכי”

"חמאם תורכי"

האופציה הזו אמנם אינה מבצעת השקיה באופן פעיל של הצמחים, אך היא עדיין מסוגלת לתת מענה הולם למצב של היעדרות ממושכת מהבית.

הציוד הנדרש:

 1. גיגית גדולה
 2. אבנים

אופן הביצוע:

 1. ממלאים את הגיגית במים עד לגובה של מספר סנטימטרים
 2. מניחים בתוך המים כמה אבנים שיכסו את שטח הפנים של הגיגית
 3. מניחים את העציצים על האבנים

אחוזי הלחות הגבוהים המצויים בחלל שבין העציצים לתחתית הגיגית או המגש, הנוצרים בעקבות התאדות המים, מסייעים בשמירה על הצמחים למשך מספר ימים.

4. “בייביסיטר לעציץ” בלומאט

אביזר בייביסיטר לעציצים

‘בלומאט’ הינו מוצר ידידותי, זול באופן יחסי (25 שקל ליחידה) ונוח מאוד למשתמש. הוא מיוצר על-ידי חברה גרמנית המתמחה במתן פתרונות בתחום הגינון, ומבוסס על דקר חרס שננעץ בעציץ ומחובר בצינורית בצידו השני למאגר מים. ניתן למצוא את הבלומאט כמעט בכל חנות הידרופוניקה בארץ.

הציוד הנדרש:

 1. אביזר “בלומאט” (Blumat)

אופן הביצוע:

 1. פותחים את המכסה וטובלים את האביזר במים למשך 24 שעות
 2. סוגרים את המכסה כאשר האביזר עדיין נמצא במים (כך שלא ייכנס אוויר)
 3. מחדירים את הבלומאט לעציץ
 4. את הקצה השני של הצינור מניחים בתוך כלי עם מים

כאשר הקרקע מתייבשת המים מחלחלים מהחרס לקרקע ונוצר תת-לחץ בתוך הדקר (הבלומאט). מאחר והמערכת היא סגורה ללא כניסת אויר, תת הלחץ גורם ליניקת מים מהכלי ולמילויו מחדש.

ניתן להתאים את ההשקיה באמצעות גובה פני המים מתחת למכסה החרס (ככל שגובה פני המים נמוך יותר – תת הלחץ הדרוש ליניקת מים גבוה יותר ולכן כמות ההשקיה תהיה קטנה יותר).

שימו לב שכאן מומלץ שלא להניח את מקור המים כשהוא גבוה יותר מהעציץ עצמו מכיוון שהדבר עלול לגרום לעודף לחץ מים. כמו כן כדאי לדעת כי בשוק ישנם כמה דגמים סיניים לפטנט הזה, אך מגדלים מסוימים מדווחים על כך שהם לא מתפקדים כראוי ומזרימים מים ללא בקרה. מומלץ שלא להשקות במים עם דשן מחשש לסתימה ופגימת המוצר.

5. “אקווה ואלב”

מנגנון ויסות מים

“אקווה ואלב” הוא מוצר שפותח על-ידי חברת “AutoPot” הבריטית, המשווקת מוצרים שונים בתחום ההשקיה האוטומטית ללא מקור כח חיצוני.

במקרה של ה”אקווה ואלב” (AquaValve) מדובר במנגנון פשוט המאפשר זרימה חופשית של מים עד לגובה מסוים (כ-2 ס”מ) ולאחר מכן הוא נסגר עד לירידת המפלס.

הציוד הנדרש:

 1. “אקווה ואלב”
 2. גיגית / מגש
 3. צינור 6 מ”מ
 4. כלי שישמש כמאגר מים

אופן הביצוע:

 1. מניחים את ה-“אקווה ואלב” והעציצים על המגש
 2. מחברים את הצינור ל-“אקווה ואלב”
 3. מחברים את הקצה השני של הצינור למיכל המים ומניחים אותו במקום גבוה יותר מהצמחים (לפחות 20-30 סנטימטרים)

צפו באילוסטרציה על פעולת המנגנון:

גם את האביזר הזה ניתן למצוא ברוב חנויות ההידרופוניקה בישראל, כאשר התמחור שלו יהיה בסביבות 60-100 שקלים חדשים, לא הרבה מהמחיר המקורי שהחברה עצמה משווקת בבריטניה (קצת יתר מ-13 פאונד).

בתום השימוש מומלץ לנקות עם מברשת שיניים ומעט סבון ומלח לימון כדי למנוע הצטברות של אבנית.

אז כפי שראינו, אין ספק כי ישנם היום (וגם היו בעבר) מספיק פתרונות הולמים לבעיה של ההיעדרות ממושכת מהבית מבחינת הזנת הצמחים במים חיוניים – אז בפעם הבאה שאתם חושקים לצאת לחופשה (או מילואים) – אל תחשבו פעמיים, רק הקפידו לסדר מבעוד מועד את הבנות בגינה וצאו למחוז חפצכם בראש שקט!

תודה לכפיר מ”הידרו-גרו” על מידע בנושא בלומאט ואוטופוט.

ראו גם:
מדריך: איך להכין מזגן ביתי נייד ב-10 דקות
טיפ לחורף: איך לחמם את החדר עם נרות ועציצים
“גידולי גטו”: לגדל קנאביס בתוך מארז

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר