קנדה תרוויח 5 מיליארד דולר בשנה ממיסי לגליזציה

בקרוב צפויה ממשלת קנדה לאשר לגליזציה מלאה של קנאביס, בהתאם להבטחתו של ראש הממשלה הנבחר. דו”ח חדש מראה כעת כי הממשלה הקנדית תרוויח 5 מיליארד דולר מרווחי מיסים בכל שנה.

בסוף שנת 2015 נבחר תומך הלגליזציה המושבע, ג’סטין טרודו, לראשות ממשלת קנדה. מייד עם עלייתו הבטיח טרודו כי יביא ללגליזציה בתוך שנה, בהצהרה שגרמה לקפיצת מניות משמעותית בעולם הקנאביס העסקי במדינה.

ג'סטין טרודו - ראש ממשלת קנדה
ג’סטין טרודו – ראש ממשלת קנדה החדש ותומך לגליזציה מושבע

מאז תחילת המהלך, עומלים כלכלנים רבים על חישובים והערכות שנועדו להציג צפי כלכלי ומסגרת היתכנות עסקית לשוק הקנאביס בקנדה.

כעת, על פי אנליזה שבוצעה על ידי חברת ‘CIBC World Markets‘ העוסקת במחקרי שוק מקיפים וניתוח נתונים בהיקף בין לאומי, נראה ששווי המיסים שתרוויח קופת הממשלה משוק הקנאביס החוקי צפוי לעמוד על 5 מיליארד דולר בשנה.

הכלכלן הבכיר אברי שנפלד (Avery Shenfeld) המועסק בשירות CIBC ואחראי על ניתוח הנתונים, קבע שאפילו ההערכות הכי אופטימיות עד כה לא צפו סכומים כה גבוהים שעומדים על סף כניסה לקופה הציבורית.

חגיגות 420 באוטאווה, קנדה
5 קנדה נמצאת כעת על סף לגליזציה, שאמורה להגיע עד סוף 2016

למרות כל התחזיות האופטימיות, והוראת הלגליזציה המפורשת שהוריד טרודו לשרת המשפטים שלו, נכון לכעת לא פרסם הממשל הקנדי תאריך מדויק להחלת החוקים החדשים, או טיוטה ראשונה של חוקים אלו, מעבר להתחייבות להחל את המהלך בתוך שנה.

ומה בישראל? מחקר שערך ‘מכון ירושלים’ בשנת 2013 מצא שלגליזציה בישראל שווה למעלה מ-1.5 מיליארד ש”ח בשנה. מחקר אחר של רמ”ד תקציבים בצה”ל שפורסם בשנת 2015 מצא שלגליזציה יכולה להביא גם ל-3 מיליארד ש”ח בשנה.

ראו עוד:
קנדה: מורידים מהמדפים קנאביס “חזק מידי”
איך קנדה כמעט עשתה לגליזציה בשנת 2002
אקטיביסט שלח 184 שקיות מריחואנה לפוליטיקאים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר