טוען...

קנאביס לטיפול באפילפסיה: עוד משנת 1881

פיסת היסטוריה: מסמך משנת 1881 מציג עדות של רופא המסביר כיצד תמצית קנאביס הצליחה להפסיק לחלוטין את התקפי הרעידות של מטופל בן 40 חולה אפילפסיה.

תופעת הטיפול באפילפסיה בעזרת קנאביס צוברת תאוצה בעיקר בארה”ב בה דווח לאחרונה על “הגירה רפואית” במסגרתה משפחות לילדים הסובלים מהמחלה עוברות לקולורדו כדי לקבל טיפול בקנאביס בעבור ילדיהם.

החודש, בעקבות לחצים מצד הורים ישראליים שאיימו לעזוב את הארץ ולעבור גם הם לקולורדו לצורך טיפול בילדיהם הסובלים מהמחלה, היא אף אושרה כ”טיפול חמלה” ברשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי.

אבל האמת היא שטיפול באפילפסיה בעזרת קנאביס הוא לא עניין חדש. מעבר למחקרים שנערכו בשנים האחרונות, כבר ב-1881, לפני 130 שנים, פורסם כי הטיפול בקנאביס נמצא כיעיל יותר מטיפולים אחרים בהרגעת תופעות הלוואי של המחלה.

בספר הרפואה “אפילפסיה: הגורמים, הסימפטומים והטיפולים” שפורסם בשנת 1881 ע”י ד”ר וויליאם ריצ’רד מלונדון, אנגליה, מפורט כיצד קנאביס נמצא כטיפול היעיל ביותר להתמודדות עם מחלת האפילפסיה.

באחד הפרקים בספר מתואר סיפורו של ג’ון, חולה אפילפסיה בן 40 אשר הגיע בשנת 1868 אל ד”ר ריצ’רד לצורך קבלת טיפול במחלת האפילפסיה ממנה סבל במשך 25 שנה. “הרעידות תקפו במשך כל היום ובעת השינה וגרמו לסחרחורות, אובדן הכרה וכאבי תופת, אשר הובילו לכך שהמטופל לא הצליח להתלבש בכוחות עצמו,” נכתב במסמך.

קנאביס לטיפול באפילפסיה - שנת 1881
קנאביס לטיפול באפילפסיה – שנת 1881 (לחצו להגדלה)

ג’ון טופל בתחילה באשלגן ברומי (Potassium Bromide), חומר ששימש כתרופה אנטי אפילפטית עד לשנות השבעים של המאה ה-20 ובגרמניה עדיין מאושר לשימוש לטיפול באפילפסיה, אך התוצאות לא היו משביעות רצון. “הוא נטל שלוש מנות אשלגן ביום ולאחר ארבעה חודשי טיפול לא נרשמה ירידה בכמות ההתקפים,” נכתב.

אך לאחר שהחל ג’ון לקבל מנות של קנאביס, פחתו הרעידות באופן משמעותי. תמצית של 1/6 גרם קנאביס אינדיקה, שניתנה למטופל שלוש פעמים ביום, העלימה את הרעידות לחלוטין. “זה שינוי מופלא,” העיד ג’ון שבמשך 6 חודשים לא סבל מרעידות בכלל. לאחר שהפסיק את הטיפול חזרו ההתקפים וכשקיבל שוב קנאביס הם פסקו בשנית.

הספר המלא:

ראו: קנאביס ואפילפסיה – הסיפור האישי שלי

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר