צפו: סיקור כנס CannaTech

אמש, נערך בתל אביב כנס ראשון מסוגו בארץ, לקידום טכנולוגיות הקשורות לעולם הקנאביס. אנחנו היינו שם כדי ללוות את הקנאביס לליגה של הגדולים.


בעולם הגדול, ותוכלו לשמוע את זה מהרבה אנשי עסקים בתחום הקנאביס, המילה “ישראל” נאמרת ביראת קודש. כולם יודעים שהטכנולוגיה הישראלית פורצת דרך בכל תחום שקיים, והקנאביס הרפואי תוצרת כחול-לבן מעמיד קליינטים גדולים בעולם בתורים ארוכים. מעכשיו, גם כאן בארץ, מתחילים לקחת את הקנאביס ברצינות.

עד לאחרונה קיבל הקנאביס בישראל מקום מפוקפק של כבוד בתור תרופה (שגם אותה לא פשוט להשיג), אך החל מאתמול, הוא עולה לליגה של הגדולים: כנס CannaTech שנערך אתמול ברחוב ד”ר ארליך שביפו, מציג עליית מדרגה: הפוטנציאל הרווחי הקיים בטכנולוגיות שהוצגו למשקיעים ולציבור הוא אדיר ולכולם ברור שעם הכסף, באה התדמית הרצינית המיוחלת.

קארין קלוסטרמן, מנכ”לית חברת Flux הישראלית, שארגנה ואירחה את הכנס, פתחה במילים “ברוכים הבאים לכנס CannaTech הראשון בארץ, אני מברכת את כל מי שהגיע לכאן. המשקיעים, החברות, התקשורת ואת כל מי שהגיע כדי להתעניין”. אכן, האולם הקטן היה מלא עד אפס מקום ועוד קצת, בהמוני יזמים ומשקיעים – כולם בטוחים במאת האחוזים שטכנולוגיות הגידול בכלל וגידול הקנאביס בפרט, הן העתיד לחברה ולכלכלה האנושית.

אז מה צופן לנו העתיד? – גידול הידרופוני חברתי

“היום יש בעיה רצינית עם גידול חקלאי: אדמה. לא לכולם יש אדמה ולא לכל אחד יש את הכלים להשיג ולעבד אחת. הפתרון הסופי הוא גידול הידרופוני, והעתיד הזה כבר כאן” – עמיחי יפרח, המנהל הטכנולוגי של החברה, מסביר איך נראה העתיד ואיפה נמצא הכסף הגדול. “בפעם הראשונה, אנו תובעים את המושג We Grow Together (“מגדלים ביחד”) ומבינים שהעתיד תלוי בחברה כולה”.

חברת Flux נמצאת בשלב האבטיפוס של פיתוח מוצר דמוי רובוט קטן, המסייע לאדם הפשוט לגדל כל יבול שיבחר באמצעות מערכת הידרופונית. מאגר המידע המתוחכם שקיים בפלאקסי (ככה קוראים לרובוט, לא נגענו) יספר לכם מה אתם צריכים לקנות ואיך להרכיב את זה, הכל בפשטות ובקלות שמתאימה לאחד האדם. לאחר שהרכבתם את המערכת, הרובוט מנטר את המים ואת כל שאר הרכיבים, כדי לאתר תקלות ולהציע פתרונות ייעול, עד למצב בו המערכת בעצם מגדלת עבורכם בצורה אוטומטית לחלוטין.

גם זה בטח יעניין אותך
Flux - We Grow Together
Flux – We Grow Together

אך הרובוט עצמו הוא רק הכלי היישומי, והרעיון שעומד מאחוריו גדול הרבה יותר: החברה מפתחת רשת חברתית לצרכי גידול (לא רק קנאביס, מדובר על גידולים מכל הסוגים), אשר תכיל הוראות מדויקות, או “מתכון” כמו שהם קוראים לזה, לגידול של כל סוג של צמח או ירק שתרצו. פשוט לבחור, לעקוב אחר ההוראות ולהתחיל לגדל, במקרה של גידול קנאביס, מדובר בשיטה עם פוטנציאל רווחי ורפואי עצום.

התוצאות שהשגתם, דרכי הגידול וכל פיסת ידע הקשורה לנושא ישותפו ברשת הגלובלית, בחינם או בתשלום (אם אתם מגדלים מקצועיים שרוצים למכור ידע), כדי ליצור בעצם מודל “קוד פתוח” או “Open Source” שנועד לסייע למין האנושי כולו למחוק את התלות ברכישת מזון מבחוץ. זה נשמע גדול מאוד, אך האמת היא שזה אפשרי ביותר.

BreedIT – הגנטיקה המושלמת

חברת BreedIT הוקמה אשתקד על ידי ד”ר עודד שגיא, פיזיולוג של צמח מהפקולטה לחקלאות ברחובות ולשעבר מנהל מחלקת הדרים במכון וולקני. בשונה מחברת Flux, אשר מתמקדת בגידול חקלאי הידרופוני כללי, חברת BreedIt מתמקדת בפן המדעי של הכלאת זנים, וביישום המדעי בתחום הקנאביס הרפואי. בין חברי הצוות ניתן למצוא יועץ מיוחד: ד”ר אלן שאקלפורד – המפתח של הזן Charlotte’s Web המיועד לטיפול באפילפסיה והתקפים, בעיקר בקרב ילדים.

ד”ר שגיא, אשר נאם גם הוא בכנס, סיכם בנאומו הקצר את תמצית הרעיון: “ישנו המון ידע ומחקרים בתחום הכלאת זנים חקלאיים. בתחום הקנאביס בישראל, לו פוטנציאל רווחי עצום בשוק הרפואה בעולם, אין היום בקרה על זנים והתאמת טיפול על פי זנים לחולים הזקוקים לכך. אנחנו מאמינים שהגיע הזמן לקדם את עולם הקנאביס הרפואי בישראל לסטנדרט הטכנולוגי של המאה ה-21, כאשר המטרה העליונה שלנו היא לתת לחולים את המערכת היעילה ביותר ואת הטיפול הטוב יותר, בהתאמה לצורכיהם האישיים”.

הטכנולוגיה והמערכת של החברה פותחו בשיתוף עם האוניברסיטה העברית בירושלים והשלוחה החלאית שלה ברחובות, על ידי פרופ’ חיים רבינוביץ’, (לשעבר דיקאן האוניברסיטה העברית) ופרופ’ נחום קידר. במקור, פותחה המערכת עבור שיפור עבודת הטיפוח (השבחה) של עגבניות בקבוצת המחקר שלהם בפקולטה לחקלאות.

CannaTech
BreedIt – מחקר והרבעת זנים

כאשר מדובר ביישום הטכנולוגיה הנ”ל בגידול הקנאביס הרפואי, מתחילים בהכלאת זנים חדשים לטיפולים מסוימים, ממשיכים במערכת אוטומטית שתתאים לכל חולה זן חדש לפי צרכיו האישיים, והאמת היא שרק השמיים הם הגבול. גם כאן לא מדובר רק במערכת סגורה, אלא במודל שמיועד להפוך ל”קוד פתוח” ולרשת חברתית לגידול: “אין דרך טובה יותר לאסוף מידע ולערוך השוואה ומחקר, מאשר לתת לכולם לגדל ביחד” טוען ד”ר שגיא. לפי כל הרעש שיוצר התחום בעת האחרונה בקרב בעלי ההון, מראה לנו שהעתיד נמצא בגידול חברתי.

אז מה באמת המשקיעים חושבים על זה?

יצחק שם, משקיע ובעל קרן גידור המנהלת השקעות של למעלה מ-650 מיליון דולר, הציג בכנס את נקודת המבט של המשקיעים ובעלי ההון: “אני מאמין שתעשיית הקנאביס כולה עומדת לפרוח בגדול בשנים הקרובות. לאט לאט מחלחלת ההכרה שלקנאביס יש פוטנציאל רב בתחומים שונים, בעיקר ברפואה, והשוק הגלובלי מתחיל לקחת את הקנאביס בכובד ראש כתחום רציני” עם זאת מזהיר יצחק כי “כמו בכל שוק חדש, יש להיזהר משרלטנים וחברות שבאות לגזור קופונים מההתלהבות הראשונית, ולקחת כל השקעה בערבון מוגבל, אך אני מאמין שאנחנו רק בתחילתה של דרך שמובילה להצלחה בטוחה“.

מעבר למשקיעים הישראלים שבאו להתעניין, ישנם אפילו כאלו אשר הגיעו במיוחד מארה”ב כדי לשים עין על החברות החדשות ולשמוע את הסיסמה We Grow Together שכנראה שווה להם טיסה פרטית מעבר לאוקיינוס. מה שבטוח, ההתעניינות הגיעה למחוזותינו ובעקבותיה יגיע הכסף הגדול.

מעבר לשתי החברות וקהל המשקיעים, בפאנל הטכנולוגי השתתפו גם גיא מלכי מחברת EdenShield, אשר עוסקת בפיתוח הדברה אקולוגית למזיקים וגייסה כבר כמה מיליוני דולרים, לאורה קאם מחברת Kam Global Strategies אשר מסייעת לחברות ישראליות בהפצה ויחסי ציבור בעולם, ומספר אישים נוספים בתעשייה, כולל ד”ר שאקלפורד בכבודו ובעצמו.

לסיכום: תעשיית הקנאביס הישראלית עדיין בחיתוליה, אך ברור לכולם שהמצב משתנה במהירות. המשקיעים נכנסים ברצינות, הכסף מתחיל להתגלגל והגידול החברתי הולך ומתקרב. כולנו תקווה שבקרוב יערכו כנסים נוספים בתחום הקנאביס ואנחנו כמובן נהיה שם כדי לדווח.

הסיקור נערך בשיתוף המועצה לשינוי התודעה

ראו גם:
אקספוקנאביס – יריד הקנאביס החוקי הראשון של אורוגוואי
קנאביס קאפ 2013 באמסטרדם – סיכום אירוע

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר