טוען...

פליטי “עלה ירוק” מקימים מפלגה חדשה – מפלגת הפיראטים

לקראת בחירות 2009 ולאחר חיכוכים עם מקימי מפלגת “עלה ירוק” המקורית – בועז וכטל ושלומי סנדק – החליט אוהד שם-טוב להקים מפלגה חדשה בראשותו: “בוגרי עלה ירוק עם ניצולי השואה”. המפלגה לא צלחה בבחירות וכעת אנו מתבשרים כי שם-טוב מקים מפלגה חדשה בשם “מפלגת הפיראטים”, אך גם כאן, כמו בעבר, מתעוררים חיכוכים

מפלגת “ניצולי השואה עם בוגרי עלה ירוק”

השילוב בין הצדדים נוצר בעקבות פילוג שחל במפלגת “עלה ירוק” בשנת 2008, על רקע חילוקי דעות בין ראשיה, בין היתר באשר לזהותם של יו”ר המפלגה וראש הרשימה בבחירות לכנסת ה-18. בעקבות הפילוג, החליט שם-טוב לגשת לרשם המפלגות ולהתמודד בראשות מפלגה חדשה שנקראה: מפלגת “ניצולי השואה עם בוגרי עלה ירוק”.

ניצול ושם-טוב

השילוב החריג בין נושא ניצולי השואה, שאותו מייצגת תנועת “הציונות החדשה”, לבין הלגליזציה של סמים קלים, נושא מרכזי במצע של “עלה ירוק”, עורר גל של תגובות בציבור. התגובות נעו בין התייחסות הומוריסטית ומבטלת לתופעה הפוליטית יוצאת הדופן ועד לטענות כי המפלגה המועמדת מבזה את ניצולי השואה בקישור הפוליטי שנראה לרבים כאבסורד. יושב ראש הכנסת לשעבר ויושב ראש מועצת יד ושם לשעבר, שבח וייס, ניצול שואה בעצמו, אמר בעקבות תשדיר התעמולה של המפלגה‏: “התשדיר הזה פשוט עורר בי בעתה. לצערי, זו זילות של הנושא, מעליבה ופוגעת. גם אם יש בזה מניע אנושי, תמיד יש חשש ל’ספיניזציה’ של השואה. התשדיר היה כל כך ירוד, שאפילו המילה פאתטי לא מתאימה.”‏‏

תשדיר הבחירות של מפלגת “בוגרי עלה ירוק עם ניצולי השואה”:

מפלגת הפיראטים כובשת את שוודיה וגרמניה

מפלגת הפיראטים המקורית באה משוודיה ודוגלת במדיניות מתירנית כלפי שיתוף קבצים, בביטול זכויות יוצרים ופטנטים, ובהגברת השקיפות השלטונית, חופש המידע והגנת הפרטיות. המפלגה אינה רואה את עצמה חלק מהקשת הפוליטית המסורתית של ימין ושמאל.

על אף היותה מפלגה קטנה, שאינה מיוצגת בפרלמנט השבדי, היא צברה בשנות פעילותה המעטות פופולריות רבה, ובמחצית 2009 נרשמו בה כ-49 אלף חברים. המפלגה מפעילה גם תנועת נוער, “הפיראט הצעיר” (Ung Pirat), שבה חברים, נכון לשנת 2009, 20,700 חברים, מה שהופך אותה לתנועת הנוער הפוליטית הגדולה בשבדיה.

כפי שנכתב ב”הארץ”: בעקבות ההצלחה האדירה של מפלגת הפיראטים בשוודיה, קמה מפלגה דומה גם בגרמניה. שוב הוכיחו הפיראטים שיש להם קהל. המפלגה חגגה כניסתה לפרלמנט המחוזי, בית נבחרים שלישי אליו נכנסה בשלוש מערכות הבחירות האחרונות. לאחר שהביעה מפלגת הפיראטים בגרמניה תמיכה בשינוי חוקי הסמים, צונזר אתר המפלגה בבתי ספר במדינה.

מפלגת הפיראטים הישראלית
לוגו מפלגת הפיראטים הישראלית

מפלגת הפיראטים הישראלית

בשנה האחרונה החלה גם בישראל פעילות דומה. לקראת שנת 2011 נפתחה קבוצה בפייסבוק בשם “מפלגת הפיראטים הישראלית” שרשמה בטיוטת מצעה: “המפלגה תתמוך בשקיפות שלטונית, פרטיות, חופש מידע, שינוי חוקי הקניין הרוחני ועוד”.

כעת נראה כי אוהד שם טוב חוזר על השיטה שניסה ב”עלה ירוק”. הערב (שבת), פירסמו חברי דף הפייסבוק של המפלגה הפיראטית כי ביום רביעי האחרון קיבלו אימייל שעידכן כי בירושלים, בחדרי חדרים, איש עלה ירוק לשעבר, אוהד שם-טוב, טוען כי הוא נרשם ברשם המפלגות בשם “מפלגת הפיראטים הישראלית”.

בתחילה נראה היה שמסתמן איחוד מנצח של שני הכוחות לכדי מפלגת פיראטים ישראלית אמיתית. כך כתב נועם כוזר, שותפו של שם-טוב בהקמת המפלגה:

“פיראטים יקרים!

אנו, פיראטים בעלי רקע בפוליטיקה, אמנות, תקשורת, הפקה ועוד, שמחים להודיעכם כי יסדנו בארץ את מפלגת הפיראטים המבוססת על רוחות החופש, הפתיחות והשקיפות של מפלגות הפיראטים בעולם.

ברצוננו להזמינכם לקחת חלק בהקמת מוסדות המפלגה ולהשתתף בפעילות. אנו מעוניינים לאחד את הכוחות המאמינים בחופש הביטוי, המידע, הפרט, התנועה, ההפלגה וההעתקה – בכדי ליצור צי מאורגן אשר יפעל להפראטת הפוליטיקה בארץ.

ראינו שאתם מפעילים דף פייסבוק תחת השם “מפלגת הפיראטים הישראלית”, ובו תוכן רלוונטי ופיראטי לקהל הישראלי. האם אתם מעוניינים להמשיך ולהפעיל את דף הפייסבוק כדף הרשמי של המפלגה?

כמו כן היינו מעוניינים לקבוע פגישה להיכרות ושיח על המשך הדרך וההפלגה.

תודה רבה,
נועם כוזר, סיו”ר ודובר
מפלגת הפיראטים”

 

חברי דף הפייסבוק נראו מרוצים משיתוף הפעולה הנרקם אך רצו להבהיר מספר דברים לפני החלטה על איחוד הקבוצות וכך כתבו:

ממכתבכם אנו מבינים שתקנון המפלגה שהוגש לרשם המפלגות הוא תקנון מצוי, כפי שיש בכל מפלגה היררכית, ולא תקנון פיראטי. דבר זה מדאיג אותנו, לכן אנו רוצים לוודא טרם הצטרפותנו, שתקנון המפלגה ישונה לתקנון פיראטי ונזיל כדוגמת התקנון הגרמני. ניתן אפילו להתחיל מתרגום לעברית של התקנון הגרמני.

בנוסף, אנו רוצים רוצים לוודא קיום בחירות חופשיות ושקופות על התפקידים במפלגה. כולל תפקידי היו”ר וסיו”ר.

 

אנו מצפים בכליון עיניים לראות לאן התפתח הדיון.

ניתן לצפות בדיון המלא בתמונה המצורפת או להיכנס לפוסט עצמו בפייסבוק.

דיון מפלגת הפיראטים הישראלית בפייסבוק

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר