“נו, מה רציתי להגיד…” – על הקשר בין מריחואנה לזיכרון

לעישון קנאביס יש השפעה על הזיכרון, אך האם מדובר בפגיעה המהווה סיכון של ממש או שמא מדובר דווקא ב”ניקוי” המערכת מזכרונות טורדניים? זה מה שיש למדע להגיד על זה:

“נו, מה רציתי להגיד…?” הוא משפט שעולה לעיתים די שכיחות בעת שיחות הכוללות צריכת קנאביס אינטנסיבית והעובדה שקנאביס משפיע באופן כזה או אחר על הזיכרון היא אינה דבר חדש, ולמעשה זהו אחד הטיעונים הותיקים ביותר של המתנגדים לשימוש בו, אשר רואים בצרכני הקנאביס “סטלנים” שכחנים ופזרנים.

אך מה הקשר האמיתי בין מריחואנה לזיכרון ומה למדע יש להגיד על זה?

השפעות על הזיכרון

THC, הרכיב הפסיכו-אקטיבי העיקרי בקנאביס, ידוע ככזה שפוגע באופן כזה או אחר כמעט בכל היבטי הזיכרון, אם כי יש חריג אחד: ה-THC אינו משפיע בשום אופן על זכרונות שכבר קיימים.

השפעתו הברורה ביותר של ה-THC היא שיבוש הזיכרון לטווח קצר. משמעות הדבר היא שיהיה קשה יותר ליצור זיכרונות חדשים כאשר נמצאים תחת ההשפעה. THC פוגע במעט גם בהתגבשות הזיכרון לטווח קצר אל תוך הזיכרון לטווח ארוך – עובדה הגורמת לכך שלעתים קשה לזכור את מה שקרה בזמן ההשפעה – גם לאחר שחלפה.

ג'וינט מריחואנה
THC אינו פוגע ביכולת להעלות זיכרונות קיימים

עם זאת, THC אינו פוגע ביכולת להעלות זיכרונות קיימים, כך שצרכני קנאביס יכולים בהחלט לזכור דברים כמו השם שלהם ומקום מגוריהם ללא קשר לרמת ה’היי’ שלהם.

גם זה בטח יעניין אותך

באופן דומה, שימוש במריחואנה אינו מוביל לאיבוד זיכרון או דמנציה, כפי שנהגו לטעון בעבר, ואף להפך מכך: מחקרים מראים כי המערכת האנדוקנבינואידית של הגוף – מערכת ביולוגית המורכבת מתרכובות דמויות קנאביס הנוצרות באופן טבעי – פועלת על מנת לבקר על היווצרות הזיכרון. באופן ספציפי, נראה שהיא מתפקדת כמו סוג של מסנן שמונע מהמוח להיות עמוס בזיכרונות לא רלוונטיים או חסרי תועלת.

מינון, סיבולת ושימוש ארוך טווח

נראה כי השפעות ה-THC על הזיכרון תלויות במינון, כאשר מינונים גדולים יותר גורמים להשפעה מוגברת יותר, אבל מחקרים מראים גם שאנשים הצורכים קנאביס בתדירות גבוהה נוטים להיות להסתגל אליה ולהשפעותיה ועל כן מושפעים פחות באופן יחסי.

במחקר חדש שנערך במשך שלוש שנים ופורסם בתחילת השנה (2014) באוניברסיטת אמסטרדם בהולנד, נבדק הקשר בין שימוש בקנאביס המוגדר כ”כבד” (למעלה מ-5 פעמים בשבוע) לבין תפקוד זיכרון העבודה. בסיכום המחקר נכתב כי “שימוש קבוע במריחואנה אינו מוביל בהכרח לפגיעה בתפקוד תקין של המוח.”

מחקרים מראים כי CBD, קנבידיול – הרכיב העיקרי השני בקנאביס וזה ש”מאזן” את ה-THC – יכול לפעול לצמצום ליקויי הזיכרון של THC, על אף שהדבר טרם הוכח בניסוי קליני.

ארנולד שוורצנגר מעשן
התפקוד חוזר לקדמותו ברגע שהשימוש במריחואנה נפסק

בנוסף, נראה כי ליקויי הזיכרון אינם קבועים ומחקרים מראים כי תפקוד הזיכרון במשתמשים בטווח ארוך חוזר לקדמותו ברגע שהשימוש במריחואנה נפסק.

לשכוח זיכרונות רעים

בעוד פגיעה בזיכרון היא חיסרון עבור רוב משתמשי המריחואנה, THC יכול לעזור לחלק מהאנשים לשכוח זיכרונות רעים. למעשה, מחקרים מראים כי המערכת האנדוקנבינואידית מעורבת באופן ישיר עם העלמת זיכרונות שליליים.

כתוצאה מכך, מאמינים כי THC הוא זה שיביא את הבשורה בטיפול בהפרעות חרדה כמו הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD). מחקרים מראים כי מריחואנה יכולה לעזור לחולים עם תסמונת פוסט טראומטית להתמודד עם זיכרונות טראומתיים על ידי שיפור היכולת שלהם לשכוח. – מקור.

למרות שרוב האנשים חושבים על יוצאי צבא כשהם חושבים על PTSD, רובם המכריע של הסובלים מ-PTSD בעצם שייכים לאוכלוסייה הכללית. חוץ מנפגעים צבאיים, PTSD יכול להיות קשור לאירועים כמו התעללות פיזית או מינית, תאונות דרכים, אסונות טבע ואלימות במשפחה. “לזכור זה חשוב, אבל לפעמים לשכוח זה לא פחות חשוב,” אמר פרופ’ רפאל משולם בהתייחסו לנושא זה במסגרת הרצאה שנתן לפני מספר חודשים.

ראו עוד:
מחקר חדש: קנאביס לטיפול באלצהיימר ודמנציה
פרופ’ משולם: “קנאביס אידיאלי לטיפול בסכיזופרניה”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר