טוען...

עולה עולה, כמה זה עולה לנו?

כמה עולה לחברה להעמיד לדין אדם שבעוונותיו הרבים עישן ג’וינט קטן ? עו”ד ליאור פרי עשה חישוב קל ובודק כמה אנרגיה מושקעת בכל תיק קנאביס קטנטן שמסתיים באי הרשעה – לקרוא ולא להאמין (או בעצם כן)

עו”ד ליאור פרי

הסיטואציה עצמה מוכרת, ידועה ומקובלת. בחור צעיר, או לא בהכרח צעיר, מחליט להעביר לילה בכיף בחיק הטבע. בונה אוהל, מדליק מדורה, מבשל משהו בסיר, עושה קפה, מכבה את הגחלים טוב טוב, ואז בסוף היום, ככה בכיף של אחרי הכל, מדליק איזה ג’וינט קטן. באותה מידה הגיבור שלנו יכול היה להיות בחור שיוצא למסיבה או הופעה ומדליק ג’וינט קטן בשביל האווירה והסבבה, או אדם שמחליט בשישי בערב לשבת במרפסת בפנאן ולהוריד איזה ג’וינט חביב ולא מזיק במיוחד.

אנחנו מכל מקום בחרנו בדוגמה של הבחור שיושב ליד הנחל (נגיד החצבני לשם הדוגמא) הנהנה מהג’וינט בפרט והחיים בכלל ואז לפתע פתאום המשטרה מזנקת עליו. ניידת עם שוטר או שניים, במקום לחפש גנבים / פורצים / שודדים / אנסים / ונדליסטים, מרחיקה עד לסבך שלגדות החצבני כדי לתפוס את הבחור שלנו. אם למישהו בקרית שמונה הסמוכה פורצים את הבית ממש ברגעים אלו, משטרת ישראל מבקשת סליחה. היא עסוקה כרגע.

אז יש לנו ג’וינט, ויש לנו עבריין…

אחרי שהשוטרים תופסים לצהלתם הרבה את הג’וינט האיום, הבחור שלנו נלקח כלאחר כבוד לתחנת המשטרה לחקירה. ניידת משטרה מבזבזת את הזמן שלה ושל שוטריה להביא את הבחור לתחנת המשטרה, במזכירות של התחנה פותחים לבחור תיק, וחוקר תשוש שכל היום חקר עוד ועוד עבריינים, מתפנה אחרי כמה שעות לחקור את הגיבור שלנו.

אחרי שהחקירה מסתיימת, החוקר דואג לקחת טביעות אצבע של החשוד, כמובן שגם לצלם אותו ולקחת דגימת די.אן.איי, ואילו הגוינט האומלל שנשמר בשקית ממוספרת ומתועדת, נשלח, כלאחר כבוד, למעבדה לזיהוי פלילי, שם מדען שבשרות המשטרה יחקור ויגלה מבחינה מדעית שהחומר החשוד כסם מסוכן הוא לא פחות מאשר צמח הקנאביס האסור עפ”י פקודת הסמים. לאחר מכן החוקר במעבדה יכין דו”ח ויעביר אותו לתחנת המשטרה שחוקרת את התיק, ואילו הג’וינט עצמו יעבור למקום מיוחד במשטרה שם ישמרו עליו בכספת מיוחדת עד לתום המשפט, בעוד כמה שנים, כאשר האחראי על הכספת ידאג כמובן לניהול רישום מסודר של הג’וינט.

יושבים על גדת הנחל
יושבים על גדת הנחל, מעשנים קטנה

הסתיימה החקירה בשעה טובה, הגיעו תוצאות המעבדה, השוטרים שתפסו את הבחור העבירו מיזכרים, החוקר הכין דו”ח חקירה, הכל הועבר לתביעות. במזכירות של שלוחת תביעות פותחים תיק, תובע משטרתי קורא את התיק, לומד את הראיות, ומחליט שיש מספיק ראיות להגשת כתב אישום.

התובע מכין כתב אישום, נציג של המשטרה הולך לבית משפט להגיש אותו, מזכירה במזכירות פלילית פותחת תיק פלילי, המחלקה לניתוב שופטים קובעת שופט ומועד דיון, וכתבי האישום נשלחים לנאשם, נסרקים לתיק של השופט ומוחזרים לתביעות.

בין לבין הנאשם מקבל כתב אישום והזמנה לדין והצעה לפנות לסנגוריה הציבורית אם הוא עומד בקריטריונים (ורוב הצעירים שמעשנים ג’וינט חביב עומדים בקריטריונים). גם הסנגוריה הציבורית פותחת תיק, וממנה עורך דין שיקבל כספי ציבור כדי שהגן על הנאשם שכספי ציבור מממנים את המאבק נגדו.

פותחים תיקים, סוגרים תיקים…

בשעה טובה מגיע מועד הדיון. הבחור שלנו מפסיד יום עבודה ומתייצב לבית משפט. מגיע תובע, בדרך כלל עם עוד קולגה או שניים, מגיע השופט, המתמחה שלו, והקלדנית. כולם התכנסו כדי לדון בתיק. הסנגור מבקש דחייה כדי ללמוד את התיק או כדי לדבר עם התביעה או כדי לדבר עם הלקוח שלו, וקובעים מועד נוסף. ושוב תובע או שניים, סנגור ציבורי, שופט, קלדנית, מתמחה, כולם מקבלים כספי ציבור כדי להיפגש שוב פעם.

הסנגור מודיע שהנאשם מודה במיוחס לו, אבל מבקש שלא להיות מורשע. מזמינים חוות דעת של קצינת מבחן. זה אומר שהעתק מכתב האישום מועבר לקצין המבחן, שם המזכירה פותחת תיק, ממנים עובדת סוציאלית שעובדת כקצינת מבחן להכין תסקיר על הנאשם, קובעים מועד נוסף, כדי ששוב פעם תובע או שניים, סנגור, נאשם, מתמחה, שופט, קלדנית, יפגשו שוב, כשאולי לפגישה הבאה תבוא גם קצינת המבחן.

מעצרי מריחואנה
כמה זה עולה לנו?

קצינת המבחן כמובן עמוסה מאד. יש לה עבריינים אמיתיים לבקר בכלא, להכין תסקיר של נאשמים שעצורים ורוצים לצאת למעצר בית, יש לה עברייני מין שרוצים שיקום, נרקומנים שמעוניינים בגמילה, אז ברור שאין לה זמן להכין את התסקיר לבחור שלנו.

אז קצינת המבחן מודיעה לסנגור שהיא רוצה דחייה של המועד להגשת תסקיר. הסנגור צריך לבקש דחייה מבית המשפט, אבל קודם עליו לפנות לתביעה ולקבל עמדתה. אחרי שהתביעה הסכימה לדחייה, מוגשת בקשה למזכירות בית המשפט, קלדנית במזכירות מקלידה הבקשה, השופט נותן החלטה, הקלדנית מקלידה את ההחלטה, קובעים מועד חלופי, במזכירות מודיעים לתובע, לסנגור, לנאשם ולקצינת המבחן על הדחייה.

ראו גם: תחקיר: האם משטרת ישראל מסתירה מידע בנוגע לעבירות סמים?

בינתיים סוף סוף מגיע הנאשם לקצינת המבחן, היא מבזבזת זמן יקר לראיין אותו, שיספר על עצמו, אחר כך הוא עושה כמה בדיקות שתן, שעולות מאות שקלים כל אחת, על חשבון המדינה כמובן, אחר כך קצינת המבחן מקבלת מהמעבדה תוצאות הבדיקה, כותבת תסקיר, מעבירה למזכירות בית המשפט, המזכירות מעבירה לסנגור ולתביעה וסורקת לתיק של השופט. קובעים עוד דיון, ושוב מגיעים תובע או שניים, סנגור, נאשם, קלדנית, מתמחה (חדש, המתמחה הקודם כבר מזמן עורך דין) ושופט שיש לו 50 תיקים ביום, וכל מה שהוא צריך זה את התיק הקקיוני הזה.

הנאשם מתנצל, ההתנצלות מתקבלת, התיק מסתיים ללא הרשעה. הנאשם אולי יקבל צו מבחן, ואז הוא שנה שלמה יהיה כפוף לקצינת המבחן שתמשיך לבזבז כספי ציבור על בדיקות שתן, אולי יתנו לו 100 שעות שרות לטובת הציבור, שלפחות יועיל במשהו.

ניתנת החלטה, התיק מסתיים, העתק מועבר לקצינת מבחן, העתק לסנגוריה שתשלם לעורך הדין מטעמה, אחד לתביעות שיהיו מבסוטים, ואחד לנאשם, שיוכל לשמור למזכרת את הסאגה ההזויה הזו.

לסיכום

תארנו לכם תיק קטן, פשוט, לא מורכב. תארנו למעשה את התיק הכי פשוט שיש. בלי נאשם שמכחיש שביצע עבירה (כי אז צריך לנהל ראיות ולשמוע הוכחות ולהביא את השוטרים שיעידו) בלי סנגור לוחמני שמתחיל לתקוף את פעולות המשטרה, שבוצעו שלא כדין ואגב חריגה מהלכה זו או אחרת, בלי מקרים בהם הנאשם מחליף כתובת ולא מאתרים אותו, ואז התיק מותלה ומוציאים צו הבאה, והמשטרה מחפשת את הנאשם שנעלם וכל זה. לקחנו את התיק הכי הכי הכי פשוט שיש.

עכשיו תחשבו, כמה אנשים היו מעורבים בתיק. כמה מזכירות פתחו תיקים, וכמה קלדניות הקלידו מזכרים, וכמה אנשים ביזבזו את הזמן היקר שלהם על התיק המגוחך הזה. עכשיו תחשבו, האם יש הגיון במאבק הזה? האם באמת יש טעם כלכלי או משפטי או חברתי להוציא סכומי עתק על תיקי קנאביס זעירים, על עבירות של שימוש עצמי. בואו נניח שקנאביס לא חוקי, אסור, לא טוב. במה עבירה של עישון קנאביס שונה מעבירה של חציית כביש באור אדום, או חניה במקום ששמור לנכה, או כיבוי בדל סיגריה על המדרכה. כל עוד הקנאביס לא חוקי, למה לא להסתפק בעבירות של ברירת קנס? למה לא לתת למי שנתפס עם ג’וינט נניח 250 ₪ קנס, ולגמור עניין, במקום להתעסק עם שוטרים וחקורים ותובעים ושופטים וקלדניות וקציני מבחן וסנגורים? למה ???

הכותב הוא עורך דין הפועל למען הליגליזציה של הסמים הקלים (אלו שקל להשיג אותם) ומעניק ייעוץ וסיוע משפטי למי שבכל זאת נתפס.

ראו גם: מחקר: לגליזציה של מריחואנה תכניס מיליארדי דולרים בשנה
ראו גם: דו”ח הכנסת: “מעל 30,000 ישראלים נתפסים בכל שנה בגין עבירות סמים”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר