סטארטאפ ישראלי מייצר טעמים וריחות של קנאביס

האם בקרוב נהנה משוקולד בטעם סופר סילבר הייז או גלידת AK-47 ללא השפעה פסיכואקטיבית? ‘איבנה טכנולוגיות’, חברה ישראלית העוסקת בהפקת מיצויים טבעיים ותרכובות טעם וריח מפרחים – שיחד אמורות להריח כמו קנאביס – רוצה ליצור עולם חדש של מוצרי פנאי ובריאות בטעם קנאביס.

חברת הסטארט אפ הישראלית ‘איבנה טכנולוגיות‘ (Eybna Technologies Ltd), שנוסדה בשנת 2014 על ידי בנימין איתן ונדב איל, מתמחה במחקר של צמח הקנאביס ורכיביו הפעילים, עם דגש מיוחד על הרכיבים הפחות מוכרים לציבור – הטרפנים.

הטרפנים הם מולקולות אורגניות פשוטות (ביחיד – “טרפן”) אשר נמצאות בכל הצמחים, וקובעות בין היתר את טעמם וריחם. במקרה של הקנאביס, הטרפנים פועלים ביחד עם הקנבינואידים באפקט סינרגטי המכונה ‘אפקט הפמליה‘ שיוצר את השפעותיו השונות של הצמח, ולכן ניתן לומר שהטרפנים אחראים גם על חלק מתכונותיו הבריאותיות של הצמח.

קנאביס ללא קנבינואידים

'איבנה טכנולוגיות' - חברת סטארטאפ ישראלית לחקר קנאביס
‘איבנה טכנולוגיות’

מעבדת המחקר שמפעילה ‘איבנה‘ עובדת כיום על מיפוי ובידוד כל מרכיבי צמח הקנאביס, תוך למידה של סגולותיו ותכונותיו הייחודיות של כל מרכיב לבדו ובסינרגיה עם המרכיבים האחרים.

לאחר שנים של מחקר מקיף טוענים בעלי החברה שהם מסוגלים כבר היום להגשים את החזון של חברות פיתוח ופארמה בכל העולם ולייצר פורמולות שמבודדות את סגולותיו הרפואיות של הקנאביס מהשפעותיו הפסיכואקטיביות.

משמעות הדבר היא דור חדש של מוצרי קנאביס חוקיים לחלוטין, המכילים רק טרפנים וללא קנבינואידים פעילים, שמכירתם עדיין אסורה בחוק במרבית המדינות. מוצרים אלו הם למעשה תמציות טרפנים טבעיות לחלוטין שמופקות בטכנולוגיה ייחודית, ומכילות לדברי השניים לא רק את טעמם וריחם המדויקים של זני קנאביס שונים, אלא גם חלק מסגולותיו הרפואיות.

'איבנה טכנולוגיות' - חברת סטארטאפ ישראלית לחקר קנאביס

“הטרפנים הנמצאים בהרכבים שונים בכל זן קנאביס, כאשר משולבים יחד עם הקנבינואידים, קשורים באופן ישיר לתועלת הרפואית הייחודית לכל זן,” מסבירים השניים בשיחה שערכנו עמם. “המחקר שלנו מתמקד כעת בפיתוח טכנולוגיה המאפשרת לבודד את היתרונות הרפואיים המצויים בטרפנים של כל זן קנאביס והבנת האפקטים הסינרגטים בין המולקולות השונות.”

יש לציין שהחברה לא מייצרת את הטרפנים מצמח הקנאביס עצמו, אלא מפרחים וצמחים אחרים. יחד הם אוספים את הטרפנים ומנסים ליצור מתכון שיהיה בטעם וריח של זני קנאביס שונים.

שוקולד וגלידה בטעם קנאביס

לדברי השניים כבר היום מחזיקה ‘איבנה’ ביכולת טכנולוגית לייצור פרופיל טרפנים של כל זן קנאביס בישראל או בעולם לכדי תמצית נקייה מקנבינואידים.

בתחילת 2016 החלה החברה בהשקה של תמציות אלו ושיווקן בארה”ב ובמדינות נוספות באירופה. נכון להיום המוצרים עדיין אינם נמכרים בישראל, אך סביר להניח כי בקרוב תתחיל ‘איבנה’ לשווק חלק מהם גם לקהל הישראלי.

איבנה - פורמולות טרפנים

העניין של חברות גדולות מחו”ל בתמציות הטעם והריח מבוססות הקנאביס של ‘איבנה’ הולך וגדל, וייתכן כי כבר בקרוב מאד נוכל למצוא אותן בנוזל לסיגריה אלקטרונית, בשמים, ביגוד ועוד.

“רבות מהחברות שהביעו עניין במוצרי הטרפנים החדשים שלנו מכוונות להשתמש בהן כתוסף טעם וריח טבעי של קנאביס למוצרי צריכה מגוונים, וכך למשל ליצור לדוגמא שוקולד או גלידה ובטעם ובריח קנאביס, ללא חומרים שאינם חוקיים שימנעו את מכירת המוצר.

קנאביס רפואי ללא תופעות לוואי

למרות פוטנציאל השימושים הרחב שיש לתמציות ריח וטעם קנאביס, המחקר החדש של איבנה אינו מתמקד בשוק הפנאי, אלא דווקא בשוק הקנאביס הרפואי. לצורך מחקר רפואי חברה ‘איבנה’ לחוות הקנאביס הרפואי של “שיח“, במטרה לחקור ולבודד את הסגולות הרפואיות של זני קנאביס שונים, ולמצות את רכיבי הקנאביס בהתאם למחלות ובעיות בריאותיות שונות.

טרפנים - הרכיבים הפעילים בקנאביס
איבנה ממצה את הטרפנים מתוך הקנאביס

בצורת השימוש בקנאביס היום, הם מסבירים, מהווה הקנאביס הרפואי כמעין “חבילה שלמה” המכילה שילוב של היתרונות הרפואיים יחד עם תופעות לוואי לא רצויות. המטרה העיקרית של המחקר של איבנה היא לייצר תמציות רפואיות שיכילו את הרכיבים הפעילים, אך ימנעו מחולים את תופעות הלוואי הלא רצויות.

“בעוד שהתפיסה הרווחת היא, שהשבחה גנטית של הצמח היא השיטה לטפח זנים שיטפלו טוב יותר בהתוויות רפואיות שונות, אנו מנהיגים גישה אחרת,” נמסר מהחברה, “כיום, עם גישה לקבוצת מחקר של מטופלי קנאביס רפואי בישראל, אנו מזהים תוצאות חיוביות, והיום בו תושק הפורמולה הרפואית הראשונה לא רחוק.”

ראו עוד:
בן אנד ג’ריס מציגים: גלידה בטעם קנאביס
מבט מקרוב: האנטומיה של הטריכומות
10 טיפים להגברת כמות הטרפנים בקנאביס
כמה קנאביס ניתן לצרוך בחודש?

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר